ՀՀ ՄԻՊ-ը հայտարարություն է արել Ադրբեջանի կողմից ռազմաօդային և հրետանային հրետակոծության  վերաբերյալ
Վաղ առավոտից սահմանագծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանը նախաձեռնել է անկանոն ռազմաօդային և հրետանային ագրեսիվ հարձակումներ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ) դեմ: Բազմաթիվ քաղաքացիներ արձանագրել են, որ գյուղերը, քաղաքները և մայրաքաղաք Ստեփանակերտը հրետակոծվում են: Այս ծայրահեղ մտահոգիչ լուրերը պաշտոնապես հաստատվել են նաև Արցախի Պաշտպանության բանակի և Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից:
Մեծածավալ խախտումներ և վնասներ են պատճառվել քաղաքացիական բնակչությանը: Հայ երեխաների, կանանց և Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչության կյանքն ու առողջությունը իրական վտանգի տակ են:
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպություններին քայլեր ձեռնարկել և ուղղել իրենց բոլոր ջանքերը կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված այս ռազմական ագրեսիան և բռնությունը:

Омбудсмен РА распространил заявление о военно-воздушном и артиллерийском обстреле со стороны Азербайджана
Поддержи А1+!Защитник прав человека Армении Арман Татоян в связи с военно-воздушным и артиллерийским обстрелом гражданских населенных пунктов Арцаха со стороны Азербайджана распространил заявление, призвав международное сообщество направить все усилия на предотвращение этой военной агрессии, насилия, направленного против гражданского населения Нагорного Карабаха и восстановление мира и безопасности.
В заявлении сказано: «С раннего утра по всему периметру границы Азербайджан совершает нерегулярные военно-воздушные и артиллерийские агрессивные атаки, направленные против Нагорного Карабаха (Арцаха). Уже много граждан подтвердили, что села, города и столица Степанакерт подвергаются артобстрелу.
Гражданскому населению причинены крупномасштабные разрушения, нанесен большой ущерб. Жизнь и здоровье армянских детей, женщин и всего населения Нагорного Карабаха находятся под реальной угрозой.
Призываем международное сообщество и международные организации по правам человека предпринять соответствующие шаги и направить все свои усилия на предотвращение этой военной агрессии и насилия против мира и безопасности гражданского населения Нагорного Карабаха».