Դատավորը ասում է՝ կաշկանդվածություն չկա, բայց գործընթացը ցույց տվեց՝ դատավորն անզոր է․Ծառուկյանի պաշտպան (տեսանյութ)
ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդության վերաբերյալ դատական նիստն ավարտվեց, դատավորը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու։ Այս  մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Ծառուկյանի փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ փորձը ցույց է տալիս, որ նման երկարատև քննարկումներից հետո դժվար է կարճ ժամկետում որոշում կայացնել, սակայն դատարանը որոշում է կայացրել վճիռը հրապարկել այսօր երեկոյան՝ 23:00-ին։
Անդրադառնալով դատարանի՝ որոշումը կայացնելու հրատապությանը՝ փաստաբանը հիշեցրեց՝ իրենց վճռաբեկ բողոքը մերժվել է 3 օրում, ինչն այլ քրեական գործերով երբեք տեղի չի ունենում․
«Մի ամբողջ դատական համակարգ Վճռաբեկ դատարանով հանդերձ քուն ու դադար թողել էին , մատածում էին, թե երբ է էս գործը պաշտպանը ստանալու, որպեսզի վերցնեն թուղթը, երեք օրվա մեջ էլ բողոքի վերաբերյալ որոշում կայացնեն»։
Փաստաբանն ասում է՝ դատարանում հարց են բարձրացրել՝ գործից անցել է 3,5 ամիս, գոնե մեկ տվյալ կա՞, որ Ծառուկյանը խոչընդոտել է քննությանը, դատարանում հայտարարվեց, որ չկա նման տվյալ․
«Ցանկացած դեպքում, երբ Ծառուկյանը քաղաքական հայտարարություններ է անում, դրան հաջորդում է քրեական գործով քննիչների, դատավորների, դատախազների կողմից կոնկրետ արձագանք, այս դեպքում էլ, երբ հայտարարվեց համատարած հանդիպումների մասին, ինչ-որ մարդիկ կամ հանձնարականով, կամ սեփական նախաձեռնությամբ այս գործով արագ ի վնաս որոշումներ են կայացնում»։
Անդրադառնալով իրենց ներկայացրած ինքնաբացարկի մերժմանը, Սարգսյանն ասաց․
«Դատավորը գտնում է, որ որևէ կաշկանդվածություն չկա իր հարցում, սակայն ամբողջ գործընթացը ցույց տվեց, որ դատավորն անզոր է»։
Փաստաբանը հայտնեց, որ Գագիկ Ծառուկյանը մասնակցելու է վճռի հրապարակմանը, նաև ափսոսանք հայտնեց, որ դատական նիստերը հրապարակային չեն․
«Պետքա տեսնեն՝ բոլորը ինչ է տեղի ունենում, որպեսզի հետագայում չասեն՝ ամեն ինչ օրինական է։ Եթե կալանավորման որոշում լինի, ուրեմն սա քաղաքական հետապնդման շարունակությունն է»։
Հիշեցնենք, փաստաբանները ինքնաբացարկի միջնոդություն էին հայտնել դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանին։
Հիշեցնենք նաև, որ վաղ առավոտից Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ նստավայրում, դռնփակ նիստում ընթանում է Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու միջնորդության քննությունը։

Судья говорит: скованности нет, но процесс показал, что судья бессилен: адвокат Царукяна (видео)
Поддержи А1+!Судебное заседание относительно ходатайства об аресте главы ППА Гагика Царукяна завершилось, судья удалился в совещательный кабинет для принятия решения. Об этом в беседе с журналистами сообщил адвокат Царукяна Ерем Саркисян.
По его словам, опыт показывает, что после подобных длительных обсуждений трудно принять решение в короткие сроки, однако суд вынес постановление опубликовать решение сегодня вечером, в 23:00.
Обратившись к спешности принятия решения судом, адвокат напомнил: их кассационная жалоба была отклонена в течение 3 дней, чего никогда не бывает по другим уголовным делам:
«Вся судебная система, включая Кассационный суд, не ели, не спали, думали, когда адвокат получит это дело, чтобы взять бумагу, за три дня принять решение относительно жалобы».
Адвокат говорит: в суде подняли вопрос, с начала возбуждения дела прошло 3,5 месяца, есть ли хоть одна информация, что Царукян препятствовал следствию, в суде было объявлено, что подобных данных нет:
«В любом случае, когда Царукян делает политические заявления, за этим следуют конкретные реакции следователей, судей, прокуроров по уголовному делу, и в этом случае, когда было объявлено о повсеместных встречах, какие-то люди либо по поручению, либо по собственной инициативе в спешке принимают решения во вред по этому делу».
Обратившись к отклонению предъявленного ими самоотвода, Саркисян сказал:
«Судья считает, что в этом вопросе нет никакой скованности, однако процесс показал, что судья бессилен».
Адвокат заявил, что Гагик Царукян будет участвовать в оглашении решения, также выразил сожаление, что судебные заседания не являются публичными:
«Все должны видеть, что происходит, чтобы в дальнейшем не говорить, что все законно. Если будет решение об аресте, значит это продолжение политического преследования».
Напомним, адвокаты подали ходатайство об самоотводе судье Мнацакану Мартиросяну.
Напомним, с раннего утра в резиденции Кенторн и Норк-Мараш Ереванского суда общей юрисдикции на закрытом заседании проходит рассмотрение ходатайства об аресте Гагика Царукяна.