Ամսական փոխհատուցման առավելագույն չափը յուրաքանչյուր ուսուցչի և դպրոցահասակ երեխայի համար ավելացվել է. նախագիծ
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման է ներկայացրել հանրակրթական դպրոցների մանկավարժների և դպրոցահասակ երեխաների տրանսպորտային ծառայությունների փոխհատուցման կարգի փոփոխության նախագիծը: Սովորողների և մանկավարժների համար 2021 թվականի հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնող փոփոխություններով առաջարկվում են մի շարք բարելավումներ.
• Կփոխհատուցվի սովորողների տրանսպորտային ծառայությունների ծախսը՝ անկախ հեռավորությունից, եթե աշակերտը, իր փաստացի բնակության վայրում ուսումնական հաստատության բացակայությամբ պայմանավորված կամ առկա հաստատությունում տվյալ կրթական ծրագրի բացակայությամբ պայմանավորված, ուսումը ստանում է այլ բնակավայրի կրթական հաստատությունում: Նախկինում հատուցումը տրվում էր միայն այն դեպքերում, եթե բնակավայրերի միջև հեռավորությունն առնվազն 3 կմ էր:
• Մանկավարժները (այդ թվում նաև դասավանդող նախնական զինվորական պատրաստության և անվտանգ կենսագործունեության ուսուցիչները` զինղեկները) փոխհատուցման կարգից կարող են օգտվել 0,5 և ավելի հաստիքով աշխատելու դեպքում: 0,5-ից ավելի հաստիքային դրույքի սահմանափակումը չի տարածվում ՀՀ կառավարության 2014 թվականի դեկտեմբերի 18-ի N 1444-Ն որոշմամբ հաստատված սոցիալական աջակցություն ստացող սահմանամերձ համայնքների ցանկում ընդգրկված բնակավայրերի դպրոցների ուսուցիչների, ինչպես նաև տվյալ հաստատությունում դասավանդվող տվյալ առարկայի գծով միակ ուսուցիչը հանդիսացող ուսուցիչների վրա։
• 2022 թվականից կարգով նախատեսված փոխհատուցումները կստանան նաև ուսուցչի օգնականները և հատուկ մանկավարժները:
• Ամսական փոխհատուցման առավելագույն չափը յուրաքանչյուր ուսուցչի և դպրոցահասակ երեխայի համար ավելացվել է՝ նախկին 15000-ի փոխարեն դառնալով 20200 ՀՀ դրամ:
• Միկրոավտոբուսային և ավտոբուսային երթուղի լինելու դեպքում, փոխհատուցման գումարը տրվում է համապատասխան երթուղիների համար սահմանված սակագների չափով: Միկրոավտոբուսային և ավտոբուսային երթուղիների բացակայության դեպքում՝ յորաքանչյուր կմ-ի համար 25 ՀՀ դրամ՝ բայց ոչ պակաս 200 ՀՀ դրամը:
• Եթե բացակայում է միկրոավտոբուսային կամ ավտոբուսային երթուղին, և տվյալ բնակավայրից տրանսպորտային փոխհատուցման ծառայություններից օգտվող երեխաների և ուսուցիչների թիվը փոքր է չորսից (այսինքն` ենթադրաբար, անգամ համատեղ տաքսուց օգտվելու տարբերակը արդյունավետ չի լինի), ապա այս դեպքում տրամադրվող փոխհատուցման չափը կկազմի նվազագույնը 1000 ՀՀ դրամ` ներկա ստացած յուրաքանչյուր օրվա համար։ Այս գումարը հավասար բաժանվում է բոլոր օգտվողներին:
Նախագիծը հրապարակված է e-draft միասնական տեղեկատվական հարթակում. մինչև հոկտեմբերի 9-ը քաղաքացիները կարող են ներկայացնել իրենց դիտողություններն ու առաջարկությունները:

Максимальный размер ежемесячной компенсации для каждого ребенка школьного возраста и преподавателя увеличен: проект
Министерство образования, науки, культуры и спорта вынесло на общественное обсуждение проект поправок к порядку компенсации транспортных услуг учителей государственных школ и детей школьного возраста. Изменения вступят в силу с 1 января 2021 г. Учащимся и преподавателям предлагается ряд улучшений.
Стоимость транспортных услуг учащихся будет возмещена вне зависимости от удаленности. Ранее компенсация выплачивалась только в том случае, если расстояние между населенными пунктами составляло не менее 3 км.
Преподаватели (включая и преподавателей военной подготовки и безопасного образа жизни) могут получать компенсацию, если они работают по ставке 0,5 и более. Ограничения по ставке более 0,5 не распространяются на преподавателей школ-интернатов приграничных общин, получающих социальное содействие, утвержденное правительством Республики Армения N 1444-Н от 18 декабря 2014 года, а также на преподавателей, которые являются единственными преподавателями данного предмета.
С 2022 года предусмотренные приказом компенсации будут выплачиваться и помощникам преподавателей и спецпедагоги.
Максимальный размер ежемесячной компенсации для каждого ребенка школьного возраста и преподавателя увеличен до 20 200 драмов вместо прежних 15 000.
В случае пользования маршрутными автобусами размер компенсации дается в размере тарифов, установленных для соответствующих маршрутов. В случае отсутствия маршрутов - 25 драмов за каждый км, но не менее 200 драмов. В случае отсутствия маршрута, в случае если количество детей и  учителей, пользующихся транспортными компенсационными услугами от данного места жительства меньше четырех, то размер компенсации составит не менее 1 000 драмов за каждый  день. Эта сумма распределяется между всеми пользователями поровну.
Проект размещен на совместной информационной платформе e-draft. Свои замечания и предложения граждане могут присылать до 9 октября.