ՀՀ և ՌԴ սննդամթերքի անվտանգության գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են ոլորտի խնդիրները
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայկական կողմի նախաձեռնությամբ՝ այսօր տեղի է ունեցել տեսահանդիպում ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Գեորգի Ավետիսյանի և ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայության (Россельхознадзор) ղեկավար Սերգեյ Դանկվերտի միջև:
Սերգեյ Դանկվերտը, ողջունելով նախաձեռնությունը, նախ շնորհավորել է Հայաստանի անկախության տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով Հայաստանի քաղաքացիներին բարեկեցություն ու շարունակական զարգացում:
Կողմերը քննարկել են երկու երկրների միջև բուսասանիտրական ենթահսկման բեռների նկատմամբ հավաստագրերի ներկայացման և Հայաստանից ձկնամթերքի և կաթնամթերքի, մասնավորապես՝ պանրի, արտահանման հետ կապված իրադրությունը: Գոհունակությամբ շեշտվել է, որ ՀՀ-ից ձկնամթերքի արտահանումը 2019թ. 5400 տոննայի համեմատությամբ 2020-ի 7 ամիսներին աճել է մինչև 7200 տոննայի, իսկ մինչև տարեվերջ ակնկալվում է կրկնակի աճ:
Քննարկվել են նաև մինչև 2025թ. Եվրասիական միության շրջանակներում տնտեսական ինտեգրման ռազմավարական ուղղությունները:
Նշված հարցերի շուրջ Հայաստանի և Ռուսաստանի սննդամթերքի անվտանգության պատասխանատուները եկել են ընդհանուր հայտարարի՝ ստեղծել ու պահպանել հնարավոր բարենպաստ պայմաններ սննդի ոլորտում առևտրաշրջանառության ակտիվացմանը նպաստելու, ինչպես նաև անվտանգ սննդամթերքի մատակարարումն ապահովելու համար:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել ակտիվացնել հարաբերությունները և ավելացնել շփումների պարբերականությունը:
Երկուստեք հույս են հայտնել, որ առաջիկայում կստեղծվեն բարենպաստ պայմաններ ոչ հեռավար հանդիպման համար:

Главы ведомств продовольственной безопасности РА и РФ обсудили проблемы отрасли
По инициативе армянской стороны 22 сентября в формате видеоконференции состоялись переговоры руководителя Инспекционного органа продовольственной безопасности при правительстве Республики Армения Георгия Аветисяна с руководителем Россельхознадзора Сергеем Данквертом.
Приветствуя инициативу, Сергей Данкверт сначала поздравил с Днем независимости Армении, пожелав гражданам Армении процветания и непрерывного развития. Стороны обсудили ситуацию с предоставлением сертификатов о фитосанитарном контроле грузов между двумя странами, экспортом рыбной продукции из Армении, молочной продукции, в частности, сыра. Был отмечен существенный рост объемов ввезенной в Россию рыбы. Так, если в 2019 году из Армении было импортировано 5,8 тыс. тонн, то за 7 месяцев 2020 года этот показатель составил уже 7 тыс. тонн.
Были также обсуждены Стратегические направления экономической интеграции в рамках Евразийского союза до 2025 года.
По вышеупомянутым вопросам официальные лица по продовольственной безопасности Армении и России пришли к общему знаменателю, чтобы создать и поддерживать возможные благоприятные условия для развития торговли в продовольственном секторе, а также для обеспечения поставок безопасных продуктов питания.
Достигнута договоренность об интенсификации отношений и увеличения частоты контактов.
Стороны выразили надежду, что в ближайшее время будут созданы благоприятные условия для очной встречи.