80fdf0d5db7561a4a30feb2f27b70793
Հայաստանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնությամբ Եվրոպայի Խորհրդի հետ առաջին անգամ ԵԽ տարածքում իրականացվելու է կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագիր:
Այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին, տեղի է ունեցել «Մարդու իրավունքները կենսաբժշկության ոլորտում» ծրագրի գործողությունները համակարգող հանձնաժողովի առաջին առցանց նիստը։
Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը կենսաբանության և բժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների չափանիշների վերաբերյալ, ամրապնդել փաստաբանների, բժիշկների, պետական մարմինների կարողություններն այդ չափանիշները կիրառելու ոլորտում, ապահովել մեր երկրում կենսաբանության ու բժշկության ոլորտում Օվիեդոյի կոնվենցիայով նախատեսված կարգավորումների կիրառումը։
Նիստի ժամանակ բացման խոսքով հանդես են եկել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Եվրոպայի Խորհրդի մարդու իրավունքների քաղաքականության և համագործակցության վարչության ղեկավար Միխայիլ Լոբովը, Առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանը։
«Հայաստանում խնդիրներ են առկա պացիենտների անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտում։ Մենք խնդիրներ ենք արձանագրել ինչպես հոգեբուժարաններում, այնպես էլ ՔԿՀ-ներում բժշկական ծառայությունների պատշաճ  հասանելիության հարցում։ Մասնավորապես, հոգեբուժարաններում առկա են դեպքեր, երբ պացիենտները բուժման համար իրազեկված համաձայնություն չեն ներկայացնում և պատշաճ չեն տեղեկացվում իրենց իրավունքների վերաբերյալ։ Քրեակատարողական հիմնարկներում բուժծառայությունների պատշաճ մատուցման հարցում առկա են խնդիրներ՝ սկսած բուժսարքավորումների բացակայությունից վերջացրած շենքային պայմաններով ու անձնական տվյալների պաշտպանության ոլորտի խնդիրներով։ Սեռով պայմանավորված հղիության արհեստական ընդհատումներն ու բուժծառայությունների անհասանելիությունը հատկապես մարզերում ևս խոչընդոտներ են ստեղծում մարդկանց առողջության պահպանման համար»,- բացման խոսքում նշել է Արման Թաթոյանը:
Պաշտպանը ծրագրի շրջանակում կարևորել է նաև բուժաշխատողների դերի բարձրացումը, աշխատանքի արժանապատիվ պայմանների ու սոցիալական երաշխիքների ամրագրումը։
Առցանց քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Արդարադատության, Արտաքին գործերի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Ազգային ժողովի առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի ներկայացուցիչներ և ծրագրի ֆինանսավորման մեջ աջակցություն ունեցած դեսպանությունների ներկայացուցիչներ ՀՀ-ում։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը և Եվրոպայի Խորհրդի գրասենյակը ծրագիրն իրականացնելու են 2020-2022 թվականներին։

80fdf0d5db7561a4a30feb2f27b70793
По общей инициативе Защитника прав человека Армении и Совета Европы впервые на пространстве СЕ будет осуществлена программа по защите прав человека в сфере биомедицины.
Сегодня, 22 сентября, состоялось первое онлайн-заседание Комиссии по координации действий программы «Права человека в области биомедицины».
Цель программы - повысить осведомленность общественности о критериях прав человека в области биологии и медицины, укрепить возможности адвокатов, врачей, государственных органов в области применения этих критериев, обеспечить применение в нашей стране регулирований, предусмотренных конвенцией в области биологии и медицины.
На заседании со вступительными речами выступили Защитник прав человека Арман Татоян, руководитель управления политики прав человека и сотрудничества Совета Европы Михаил Лобов, первый заместитель министра здравоохранения Анаит Аванесян.
«В Армении есть проблемы в сфере защиты персональных данных пациентов. Мы зафиксировали проблемы с надлежащим доступом к медицинским услугам как в психиатрических больницах, так и в УИУ. В частности, в психиатрических больницах имеются случаи, когда пациенты не дают письменного согласия на лечение и не уведомляются должным образом о своих правах. В вопросе надлежащего предоставления медицинских услуг в уголовно-исполнительных учреждениях есть проблемы, начиная с отсутствия медоборудования и заканчивая условиями в зданиях и проблемами в сфере защиты персональных данных. Искусственные прерывания беременности, обусловленные полом ребенка, недоступность медуслуг, особенно в областях, создают препятствия для сохранения здоровья людей», - отметил Арман Татоян.
В рамках программы омбудсмен отметил также и значение повышения роли медработников, закрепления достойных условий их труда и социальных гарантий.
В онлайн-обсуждении приняли участие представители Министерств здравоохранения, труда и социальных вопросов, юстиции, иностранных дел, образования, науки, культуры и спорта, постоянной комиссии Национального собрания по здравоохранению и социальным вопросам, Академии юстиции Республики Армения и представители посольств, оказавших содействие в финансировании программы.