Վարշավայի ֆոնդային բորսան մտադիր է ձեռք բերել Հայաստանի ֆոնդային բորսան
• Վարշավայի ֆոնդային բորսան (ՎՖԲ) Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական Բանկի (ՀՀ ԿԲ) հետ ստորագրել է պայմանաթերթ` ՀՀ ԿԲ-ից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (ՀՖԲ) 65%-ը ձեռք բերելու շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ:
• ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հնարավոր ձեռքբերումը պահանջում է, ի թիվս այլոց, անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների իրականացում և համապատասխան կորպորատիվ հավանություններ։
• Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 100%-ի նախնական գնահատված արժեքը շուրջ 6 միլիոն լեհական զլոտի է (16 միլիոն ԱՄՆ դոլար)։
2020 թ սեպտեմբերի 18-ին Վարշավայի ֆոնդային բորսայի (ՎՖԲ) կառավարման խորհուրդը և ՀՀ կենտրոնական բանկը (ՀՀ ԿԲ) ստորագրեցին պայմանաթերթ` ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի արժեթղթերի բորսայում 65% հսկիչ փաթեթ ձեռք բերելու շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ: Համաձայնությունը պարտադիր բնույթ չի կրում: Ձեռքբերման վերջնական պայմանները, ի թիվս այլոց, կախված կլինեն անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների իրականացման և համապատասխան կորպորատիվ հավանությունների արդյունքներից:
«ՎՖԲ-ի և ՀՀ կենտրոնական բանկի միջև հաստատված հարաբերությունները լավ լուր են երկու կողմերի համար: Հայաստանի տնտեսության շատ ճյուղերում որակյալ ներդրումների անհրաժեշտություն կա, այնպես որ երկիրը հսկայական աճի ներուժ ունի: Ներդրումները տնտեսական աճի խթան են, հատկապես զարգացող շուկաներում: Կարծում եմ՝ ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ձեռքբերումը կնպաստի Հայաստանի կապիտալի շուկայի արագ աճին, իսկ Վարշավայի ֆոնդային բորսան կկարողանա գոհացուցիչ եկամտաբերություն ապահովել ներդրումից: Կարևոր է նաև այն հանգամանքը, որ Լեհաստանը նպաստում է զարգացող շուկաների կայացմանը, ինչը լավ ուղղություն է», - ասաց Լեհաստանի փոխվարչապետ և պետական ​​ակտիվների նախարար Յացեկ Սասինը:
ՎՖԲ-ի և ՀՀ ԿԲ-ի միջև ստորագրված պայմանաթերթը սահմանում է հետագա բանակցությունների շրջանակային պայմանները, որոնք ուղղված են հնարավոր ներդրումային համաձայնագիր կնքելուն: Հաջորդ քայլով ՎՖԲ-ն կկատարի համալիր ուսումնասիրություն, կմշակի Հայաստանի արժեթղթերի բորսայի զարգացման հնգամյա ծրագիր` ՀՀ ԿԲ-ի և Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հետ համատեղ, և կսահմանի ներդրումային համաձայնագրի վերջնական պայմանները, որոնք կարող են տարբերվել շրջանակային պայմաններից:
«ՎՖԲ-ն կայուն և անշեղորեն աճող ընկերություն է Լեհաստանի կապիտալի շուկայի սրտում և Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ֆոնդային բորսայի արդյունաբերության առաջատարն է: Համոզված եմ, որ Վարշավայի ֆոնդային բորսայի վերջին 30 տարիների ընթացքում ձեռք բերված մեծ փորձն ու բանիմացությունը կնպաստի Հայաստանի ֆինանսական շուկայի հետ սերտ և բեղմնավոր հարաբերություններին», - նշեց Լեհաստանի Պետական ​​ակտիվների նախարարության վերլուծությունների և հշվետվությունների դեպարտամենտի ղեկավար, ՎՖԲ հսկիչ խորհրդի նախագահ Դոմինիկ Կաչմարսկին:
ՎՖԲ-ն պայմանաթերթի իրագործմանը նախորդող իր վերլուծությունների համար սահմանել է Հայաստանի արժեթղթերի բորսայի երկարաժամկետ զարգացմանն ուղղված մեկ տասնյակից ավելի հավանական ռազմավարական նախագծերի ցանկ: Զարգացման հիմնական ոլորտները ներառում են արդի տեխնոլոգիաների հենքով նորագույն լուծումների իրականացումը, հումք-ապրանքային առևտրի կազմակերպումը, աջակցություն ՎՖԲ և Հայաստանի ֆոնդային բորսայի թողարկողների կրկնակի ցուցակմանը և առևտրի ժամանակակից հարթակի տրամադրումը:
«Բազմաթիվ ոլորտներ ենք տեսնում, որտեղ կարելի է թափ հաղորդել Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացմանը: Առաջնային ոլորտներ են թվայնացումը և գործընթացների ավտոմատացումը, որոնք այժմ զարգացած տնտեսություններում ֆոնդային բորսաների առանցքային հիմնասյուներն են: Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հնարավոր ձեռքբերումը կօգնի մեզ ընդլայնել մեր ծառայությունները և ձեռնամուխ լինել #GPW2022 ռազմավարության իրականացմանը: Մյուս կողմից՝ սրանով ՎՖԲ Խմբի «նոու-հաուն» հասանելի կինի Հայաստանի արժեթղթերի բորսային», - մատնանշեց ՎՖԲ Կառավարման խորհրդի նախագահ Մարեկ Դիթլը:
ՀՖԲ-ի համախմբված եկամուտը 2019 թվականին կազմել է 64 մլն լեհական զլոտի (171 մլն ԱՄՆ դոլար), հասույթը նախքան տոկոսների, հարկերի, մաշվածության և ամորտիզացիոն գումարների վճարումը (EBITDA)` 20 մլն զլոտի (053 մլն ԱՄՆ դոլար) և զուտ շահույթը՝ 1.3 մլն զլոտի (035 մլն ԱՄՆ դոլար): 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ ՀՖԲ-ի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 6.5 մլն զլոտի (1.73 միլիոն ԱՄՆ դոլար): ՀՖԲ-ի սեփական կապիտալի 100%-ի նախնական ոչ պարտադրական գնահատումը հավասար է ընկերության 2020 թ հունիսի 30-ի դրությամբ առկա հաշվեկշռային արժեքին, այսինքն` շուրջ 6 մլն զլոտի (16 միլիոն ԱՄՆ դոլար): ՎՖԲ-ի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայում բաժնեմասի հնարավոր ձեռքբերման գինը կհաստատվի պատշաճ ուսումնասիրություններն ավարտելուց հետո:
«Ուրախ ենք, որ համաձայնության ենք եկել ՎՖԲ-ի հետ մեր հետագա համագործակցության հիմնաշրջանակի շուրջ: Այս փոխշահավետ գործարքը երկարաժամկետ ռազմավարական նշանակություն ունի երկու կողմերի համար, և նաև ուրախ ենք փաստել, որ մենք ՎՖԲ-ին տեսնում ենք որպես գործընկեր, որը կիսում է կապիտալի շուկաների հետագա զարգացման մեր տեսլականը: ՎՖԲ-ի առաջնորդությունն այս ձեռնարկում հնարավորություն է տալիս իրենց փորձն ու «նոու-հաուն» բերել և Հայաստանի ֆոնդային բորսան դարձնել ամուր, նորարար և հարմար հարթակ՝ ներդրողների համար այն ծառայեցնելով որպես դարպաս դեպի նոր շուկաներ: Սա նաև կհանգեցնի տարածաշրջանային ընդլայնմանն ուղղված մեր փոխադարձ ձգտումների իրագործմանը», - ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
ՀՖԲ-ի հիմնական գործը ֆինանսական գործիքներով առևտրի կազմակերպումն է և Հայաստանում ֆինանսական գործիքներով գործարքների համար քլիրինգային տան և վճարահաշվարկային ընկերության գործունեության իրականացումը: Ընկերության գրասենյակը տեղակայված է Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում: ՀՀ կենտրոնական բանկը տնօրինում է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 90.1%-ը: Մնացած 9.9%-ը Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ​​բաժնետոմսերն են: Գործարքից հետո ՀՀ ԿԲ-ն կպահպանի Հայաստանի ֆոնդային բորսայի 25% -ը, իսկ մնացած 10%-ը ձեռք կբերի երրորդ կողմը, որին նշանակելու է ՎՖԲ-ն:
ՏԵՂԵԿԱՆՔ
Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կողմից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ձեռքբերման վերաբերյալ
Կենտրոնական բանկը համաձայնության է եկել Վարշավայի ֆոնդային բորսայի (ՎՖԲ) հետ՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսան (ՀՖԲ) ձեռքբերելու վերաբերյալ։
Ըստ ՀՀ ԿԲ-ի և ՎՖԲ-ի միջև ստորագրված մտադրությունների մասին հուշագրի, որը չունի պարտադիր իրավական ուժ և սահմանում է հետագա բանակցությունների հիմնական պայմանները, ՎՖԲ-ը նախատեսում է ձեռքբերել ՀՖԲ-ի բաժնետոմսերի հսկիչ փաթեթը։ Գործարքի վերջնական պայմանները կպարզվեն անհրաժեշտ ուսումնասիրությունները իրականացնելուց և կորպորատիվ հաստատումները ստանալուց հետո։
ՎՖԲ-ը Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի ամենամեծ և զարգացած շուկան է։ ՎՖԲ-ը կազմակերպում է առևտուր բաժնետոմսերով, պարտատոմսերով, ածանցյալ գործիքներով, ֆոնդերի բաժնետոմսերով, այլ գործիքներով։ ՀՀ կենտրոնական բանկը տեսնում է ՎՖԲ-ին որպես հուսալի գործընկեր, որն ունակ կլինի ապահովել կապիտալի շուկաների զարգացում և ընդլայնում:
ՎՖԲ-ն հանդիսանում է հրապարակային ընկերություն, և իր բաժնետոմսերը 2010 թվականից ցուցակված են հենց իր մոտ՝ շուրջ 300 մլն եվրո կապիտալիզացիայով։
ՎՖԲ-ի մուտքը լուրջ խթան կարող է հանդիսանալ Հայաստանի կապիտալի շուկայի զարգացման համար։ ՎՖԲ-ի փորձառությունը թույլ կտա իրականացնել մի շարք զարգացման ծրագրեր, այդ թվում՝ նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրում, նոր առևտրային համակարգի ներդրում, հայկական և լեհական շուկաների հեշտացված փոխգործակցություն (փոխադարձ հասանելիության մեխանիզմներ), նոր գործիքներով առևտրի կազմակերպում և այլն։ Դրանց իրականացման համար կմշակվի առանձին Գործողությունների ծրագիր։

Варшавская фондовая биржа намерена приобрести фондовую биржу Армении
Центральный банк Республики Армения сообщает, что Варшавская фондовая биржа намерена приобрести фондовую биржу Армении. Об этом сообщает Центральный банк Армении.
Варшавская фондовая биржа (ВФБ) подписала с Центральным банком Республики Армения (ЦБ РА) соглашение о переговорах по приобретению 65%  фондовой биржи Армении (АФБ) от ЦБ Республики Армения.
Возможное приобретение  фондовой биржи Армении ВФБ требует, в числе прочего, и проведения необходимых исследований и соответствующих корпоративных одобрений.
Предварительная оценочная стоимость 100%  фондовой биржи Армении составляет около 6 млн польских злотых (1,6 млн долларов США).
18 сентября 2020 года Совет по управлению Варшавской фондовой биржей (ВФБ) и Центральный банк Армении (ЦБ РА) подписали договорный лист о переговорах по приобретению ВФБ контрольного пакета на бирже ценных бумаг Армении. Окончательные условия приобретения, будут зависеть от результатов проведения необходимых исследований и соответствующих корпоративных одобрений.
“Отношения, достигнутые между ВФБ и Центральным банком Армении являются хорошей новостью для обеих сторон. Во многих отраслях экономики Армении есть потребность в качественных инвестициях, так как страна имеет огромный потенциал роста. Инвестиции - стимул для экономического роста, особенно на развивающихся рынках. Думаю, приобретение армянской фондовой биржи со стороны ВФБ будет способствовать быстрому росту рынка капитала Армении, а Варшавская фондовая биржа сможет обеспечить удовлетворительную прибыльность от инвестиций. Важно также и то обстоятельство, что Польша способствует становлению развивающихся рынков, что является хорошим направлением”, - сказал вице-премьер и министр государственных активов Польши Яцек Сасин.
Договорный лист, подписанный между АФБ и ЦБ РА, определяет рамочные условия дальнейших переговоров, которые направлены на заключение возможного инвестиционного соглашения. В качестве следующего шага ВФБ проведет комплексное исследование, совместно с ЦБ Армении и армянской фондовой биржей разработает пятилетнюю программу развития армянской биржи ценных бумаг, и установит окончательные условия инвестиционного соглашения, которые могут отличаться от рамочных условий.
“Уверен, что большой опыт и осведомленность Варшавской фондовой биржи за последние 30 лет будут способствовать тесным и плодотворным отношениям с финансовым рынком Армении”, - отметил руководитель Департамента анализа и исследований Министерства государственных активов Польши, председатель Контрольной палаты ВФБ Доминик Качмарски.
ВФБ для своих анализов, предшествующих реализации контракта, определил список более десятка возможных стратегических проектов, направленных на долгосрочное развитие биржи ценных бумаг Армении. Основные сферы развития включают реализацию новейших решений на основе современных технологий, организацию сырьевой и товарной торговли, поддержку повторного листинга эмитентов ВФБ и фондовой биржи Армении и предоставление современной торговой площадки.
“Мы видим множество сфер, где можно придать импульс развитию рынка капитала Армении. Приоритетными сферами являются оцифровка и автоматизация процессов, которые сейчас являются ключевыми столпами фондовых бирж в развитых экономиках. Возможное приобретение армянской фондовой биржи поможет нам расширить наши услуги и приступить к реализации стратегии # GPW2022. С другой стороны, ноу-хау группы ВФБ станет доступной для армянской биржи ценных бумаг”, - отметил председатель совета управления ВФБ Марек Дитл.
Консолидированный доход ВФБ в 2019 году составил 6,4 млн польский злотый (1,71 млн долларов США), выручка до уплаты процентов, налогов, износа и амортизации (EBITDA) - 2,0 млн злотых (0,33 млн долларов США) и чистая прибыль - 1,3 млн злотых (0,35 млн долларов США). По состоянию на 31 декабря 2019 года совокупные активы ВФБ составили 6,5 млн злотых (1,73 млн долларов США). Предварительная непроизвольная оценка 100% собственного капитала ВФБ равна балансовой стоимости компании по состоянию на 30 июня 2020 года, то есть около 6 млн злотых (1,6 млн долларов США). Возможная цена приобретения ВФБ акций армянской фондовой биржи будет подтверждена после завершения надлежащих исследований.
“Мы рады, что пришли к соглашению с ВФБ о нашем дальнейшем сотрудничестве. Эта взаимовыгодная сделка имеет долгосрочное стратегическое значение для обеих сторон, и мы рады констатировать, что мы видим ВФБ в качестве партнера, который разделяет наше видение дальнейшего развития рынков капитала. Лидерство ВФБ в этом мероприятии дает возможность принести свой опыт и ноу-хау, чтобы сделать фондовую биржу Армении надежной, инновационной и удобной платформой, служащей инвесторам воротами на новые рынки. Это также приведет к реализации наших взаимных устремлений к региональному расширению”, - сказал председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян.
Основным делом АФБ является организация торговли финансовыми инструментами и осуществление деятельности клирингового дома и платежно-расчетной компании для сделок с финансовыми инструментами в Армении. Головной офис компании находится в Ереване, столице Армении. Центробанку Армении принадлежит 90,1%  фондовой биржи Армении. Остальные 9,9% - это акции фондовой биржи. После сделки ЦБ Армении сохранит 25%  фондовой биржи Армении, а остальные 10% приобретет третья сторона, которую назначит АФБ.
О приобретении фондовой биржи Армении Варшавской фондовой биржей
Центральный банк пришел к соглашению с Варшавской фондовой биржей (ВФБ) о приобретении  фондовой биржи Армении (АФБ).
Согласно меморандуму о намерениях, подписанному между ЦБ РА и АФБ, который не имеет обязательной правовой силы и определяет основные условия дальнейших переговоров, ВФБ планирует приобрести контрольный пакет акций АФБ. Окончательные условия сделки будут установлены после проведения необходимых исследований и получения корпоративных подтверждений.
ВФБ - самый большой и развитый рынок Центральной и Восточной Европы. ВФБ организует торговлю акциями, облигациями, производными инструментами, акциями фондов и другими инструментами. Центральный банк Армении рассматривает ВФБ в качестве надежного партнера, способного обеспечить развитие и расширение рынков капитала.
ВФБ является публичной компанией, и ее акции с 2010 года котируются именно у нее с капитализацией около 300 млн евро.
Вступление ВФБ на рынок капитала Армении может стать серьезным стимулом для его развития. Опыт ВФБ позволит реализовать ряд программ развития, в том числе внедрение инновационных технологий, внедрение новой торговой системы, упрощенное взаимодействие армянских и польских рынков (механизмы взаимного доступа), организация торговли новыми инструментами и т.д. Для их реализации будет разработана отдельная программа действий.