Նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է «Դասո սիստեմս» ընկերության ղեկավարության հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ֆրանսիական հանրահայտ «Դասո սիստեմս» («Dassault Systèmes») ընկերության ղեկավարության հետ:
Ընկերության գործադիր փոխնախագահ Ֆլորենս Վերզըլենի ու փոխնախագահ Ժակ Բելտրանի, ընկերության կրթական ծրագրերի գլխավոր տնօրեն Քսավիե Ֆուրժեի և միջազգային համագործակցության գլխավոր տնօրեն, Հայաստանի հետ փոխգործակցության հարցերով պատասխանատու Մարիոն Միլոսևիչի հետ քննարկվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում «Դասո սիստեմս»-ի կողմից մշակված հատուկ կրթական ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել գիտատեխնոլոգիական և կրթական ոլորտներում Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմանն ու հեռանկարներին: Մասնավորապես քննարկվել են նախագահական ATOM (Advanced Tomorrow) նախաձեռնության շրջանակում գործակցության կոնկրետ ուղղությունները, հատկապես հեռանկարային են համարվել արհեստական բանականության, տվյալների կառավարման, մաթեմատիկական մոդելավորման և մի շարք այլ ոլորտներ:
Համաշխարհային տեխնոլոգիական առաջատարներից մեկի՝ «Dassault Group»- մեջ մտնող «Դասո սիստեմս»-ը մասնագիտացած է ռազմարդյունաբերական, ավիացիոն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համակարգերի համար ծրագրային ապահովումների և տեխնոլոգիական նորարար լուծումների մշակման մեջ:

Президент Армении провел встречу с руководством компании «Dassault Systèmes»
Президент Республики Армения Армен Саркисян провел встречу с руководством знаменитой французской компании «Dassault Systèmes».
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с реализацией специальных образовательных программ, разработанных «Dassault Systèmes» в области информационных технологий.
На встрече также были затронуты вопросы развития и перспектив сотрудничества с Арменией в научно-технологической и образовательной сферах. В частности, были обсуждены конкретные направления сотрудничества в рамках президентской инициативы ATOM (Advanced Tomorrow), особенно в сферах искусственного интеллекта, управления данными, математического моделирования и т.д.
Dassault systemes предоставляет программное обеспечение для военно-промышленных, авиационно-космических, оборонных, энергетических систем и разрабатывает инновационные технологические решения.