Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջ չի լինի, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն է այդպես ուզում. Դավիթ Խաժակյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջով Ազգային ժողովի մոտ են հավաքվել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչները։ Նրանք պնդում են, որ Հարությունյանը ձախողել է ոլորտի քաղաքականությունը։
Ազգային ժողովում այսօր ներկայացվել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հարցադրումն՝ ուղղված ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանին, լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը։ Վերջինս պնդեց, թե Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարումից առայսօր բոլոր ոլորտներում ձախողումների շքերթ է։
«Կրթության ոլորտում հեղափոխություն չկա, եթե «Իմ քայլը» խմբակցությունը չի առաջնորդվում մեկ կենտրոնից հնչող տեսակետներով, այլ իսկապես գնահատում է ոլորտի ձախողումները, ապա, այդ դեպքում պետք է համաձայնի, ու հրաժարականը տեղի ունենա», - ասաց Խաժակյանը։
ԼՀԿ ներկայացուցիչն ասում է, որ Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջ չի լինի, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն է այդպես ուզում։
«Ա1+»-ի հարցին, թե կան փաստեր, որ իշխող թիմի ներսում ևս պահանջում են Հարությունյանի հրաժարականը, Խաժակյանն արձագանքեց, թե Ալեն Սիմոնյանը և Հրաչյա Հակոբյանը նկարվեցին Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պաստառի մոտ մեկ ժամ անց, երբ նա ասաց՝ թիմում իր հրաժարականի պահանջը չկա։ Խաժակյանը պնդեց, թե ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր վարքաբանությամբ քաղաքական դաշտում հայտնի է որպես մեծամիտ քաղաքական գործիչ.
«Երբ անգամ թույլ է տալիս ուսուցչին ասելու, որ «դե կարող եք, այդքանն անգլերեն ասեք», ես կարծում եմ, որ նա պետք է ներողություն խնդրեր, բայց չի անում», - ասաց Խաժակյանը։

Требования отставки Араика Арутюняна не будет, поскольку так хочет Никол Пашинян: Давид Хажакян (видео)
С требованием отставки министра ОНКС Араика Арутюняна у Национального собрания собрались представители фракции «Светлая Армения». Они утверждают, что Арутюнян провалил политику в сфере образования.
Сегодня в Национальном собрании был представлен запрос фракции «Светлая Армения», адресованный министру ОНКС Араику Арутюняну, об этом в беседе с журналистами заявил глава фракции «Луйс» совета старейшин Еревана Давид Хажакян. Последний утверждает, что из-за пребывания в должности Араика Арутюняна сегодня – парад провалов во всех сферах.
«В сфере образования нет революции, если фракция “Мой шаг” не руководствуется точками зрения, звучащими из одного центра, а действительно оценивает провалы в отрасли, то в этом случае должна согласиться, что отставка должна иметь место», - сказал Хажакян.
Представитель ПСА говорит, что требования отставки Араика Арутюняна не будет, поскольку так хочет Никол Пашинян.
На вопрос «А1+», что есть факты, что внутри правящей команды также требуют отставки Арутюняна, Хажакян ответил, что Ален Симонян и Рачья Акопян сфотографировались у плаката с требованием отставки Араика Арутюняна примерно через час после того, как он сказал в команде нет требования его отставки. Хажакян утверждает, что министр ОНКС Араик Арутюнян известен своим поведением на политической арене как высокомерный политический деятель:
«Если даже позволяет себе сказать учителю, что “если можете, скажите это по-английски”, я думаю, что он должен был принести извинения, но он этого не делает», - сказал Хажакян.