119584924_10157658392281408_5944497844652943547_o
Սեպտեմբերի 16-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Վեհարանում հյուրընկալեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի և ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ամենայն Հայոց Հայրապետին այցելելու նպատակն էր իրավաբանների օրհնության օրվա սահմանման խնդրանքը։
ՀՀ գլխավոր դատախազը, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը և ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահը, կարևորելով Հայոց Եկեղեցու դերակատարությունը մեր ժողովրդի պատմության մեջ և յուրաքանչյուր անհատի կյանքում, ընդգծեցին անհրաժեշտությունը նման օրհնության օրվա հաստատման նաև իրավաբանների համար, ինչը մեծապես պիտի նպաստի մասնագիտական պարտքի կատարմանը։ Նշվեց, որ Եկեղեցին այն վայրն է, որի հովանու ներքո բոլորը համախմբվում են, ուստի իրավաբաններին համախմբող նման օրվա առկայությունը կարող է դառնալ գեղեցիկ առիթ մասնագիտական համերաշխության, տարբեր միջոցառումների միջոցով արդարադատության մեջ իրավունքի և բարոյականության շուրջ անդրադարձումների։
Այնուհետև ներկաներին ողջունեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և բարձրորեն գնահատեց նախաձեռնությունը։ Նորին Սրբությունը հաստատեց, որ նման օրերի սահմանումը Եկեղեցու կողմից առաջնորդում է տարբեր ոլորտների մասնագետներին ազգին և հայրենիքին մատուցվող իրենց ծառայության շուրջ մտորումների, անցած ճանապարհի և որդեգրված սկզբունքների վերարժևորման, քանզի պատասխանատվություն են կրում ոչ միայն հանրության, այլև առաջին հերթին Աստծո առջև։
Խոսելով արդարադատության մասին՝ Հայոց Հայրապետն ընդգծեց, որ այն տերունապատվեր առաքելություն է, որ կարևոր պատգամ և խորհուրդ ունի, անդրադարձավ նաև իրավունքի և արդարության սուրբգրային ակունքներին և բարոյական ընկալմանը։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նաև իր մտածումները փոխանցեց հանրության կյանքում ներկաների կարևոր առաքելության շուրջ՝ հաստատելով, որ ծառայության մեջ պետք է առաջնորդվել օրենքի արդարամիտ կիրառմամբ, բայց և Ս․ Գրքի ուսուցանած մարդասիրության և գթության ընկալումով՝ չխեղելու մարդկային կյանքեր, այլ մեղավորին դարձի բերելու, կանգնեցնելու ուղիղ ճանապարհի վրա և հաստատելու աստվածապարգև բարի կոչման մեջ։
Վեհափառ Հայրապետը պատգամեց լինել Աստծո կամքի հետևորդներ ու իրագործողներ և իրենց աշխատանքի արդյունքը դիտարկել բարու հաստատումը։

119584924_10157658392281408_5944497844652943547_o
Католикос Всех Армян Гарегин II 16 сентября принял делегацию под руководством генерального прокурора Армении Артура Давтяна. В составе делегации были председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян и председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
Целью визита к Католикосу Всех армян была просьба об установлении Дня благословения юристов. Гости, подчеркнув важную роль армянской церкви в истории нашего народа и в жизни каждого человека, представили необходимость установления Дня благословения также и для юристов, что в значительной степени должно способствовать выполнению их профессионального долга. Было отмечено, что Церковь - это то место, под эгидой которого все сплачиваются, следовательно, наличие такого дня, объединяющего юристов, может стать прекрасным поводом для профессиональной солидарности, отражения права и морали в правосудии посредством различных мероприятий.
Католикос Всех Армян приветствовал присутствующих и высоко оценил их инициативу. Его Святейшество подтвердил, что установление подобных Дней со стороны Церкви приводит специалистов разных сфер к размышлениям о служении нации и Родине, о пройденном пути и к переоценке усыновленных принципов, поскольку они несут ответственность не только перед обществом, но и, в первую очередь, перед Богом.
Говоря о правосудии, армянский патриарх подчеркнул, что это та миссия, которая имеет важный Завет и Совет, коснулся также святых истоков права и справедливости и морального восприятия. Католикос Всех Армян также говорил о важной миссии присутствующих в жизни общества, подтвердив, что в служении нужно руководствоваться справедливым применением Закона, но и с пониманием гуманизма и милосердия, преподанного Св. Книгой, не искажать человеческие жизни, а приводить виновного в обращение, останавливать на его пути и утверждать в богобоязненном добром призвании.
Верховный Патриарх призвал следовать и исполнять волю Бога и рассматривать результат своей работы как подтверждение добра.