Ակցիա Ազգային ժողովի դիմաց (տեսանյութ)
ՌԴ մեկնել ցանկացող քաղաքացիները պնդում են, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունից ստացել են աջակցության առաջարկներ, բայց չեն համաձայնվել։ Ըստ նրանց՝  խոստումը եղել է անհատական լուծումներ տալու մասին, ինչին իրենք դեմ են։
«Մենք ուզում ենք ստանալ հարցի գլոբալ կամ գոնե մասնակի լուծում, բայց ոչ անհատական»,- ասաց ԱԺ շենքի դիմաց ակցիա անող քաղաքացիներից մեկը։
ՀՀ կառավարությունը բազմիցս հայտարարել է, որ ՀՀ քաղաքացիները ՌԴ կարող են մեկնել միայն այդ երկրի իշխանության թույլտվությամբ։ Քաղաքացիներից մեկն ասում էր՝ իրեն հաջողվել է   կապ  հաստատել ՌԴ դեսպանատան հետ, որտեղ ստացել է այս  պատասխանը. «Մեզանից կախված ոչինչ չկա, այդ հարցով պետք է զբաղվի Հայաստանի կառավարությունը»:
Ակցիայի մեկ այլ մասնակից շարունակում է. «Մենք  եղել ենք դեսպանատանը, այնտեղից իմ տղան դիմել է Ռուսաստանի նախարարությանը ու մեզ ասել են, որ ճանապարհները բացողն ու փակողը Հայաստանն է»:
Նրանք ասում են, որ թեեւ ՀՀ քաղաքացի են, բայց տարիներ շարունակ իրենց բանակավայրը եւ աշխատավայրը եղել են ՌԴ-ում։ Իսկ ՀՀ եկել են ժամանակավոր, ու մնացել են այստեղ կորանավիրուսային համավարկի պատճառով։
«Ես եկել եմ մարտ ամսին,  հայրիկս էր մահացել: 19 տարեկան աղջիկս  էնտեղ մենակ է , երկու երեխաներս ինձ հետ են, պետք է դպրոց գնան, արդեն զգուշացում էլ ենք ստացել»,- նշեց մասնակիցներից մեկը:
Մեկ այլ մասնակից նշում է՝  ութ ամիս է այստեղ է ամուսնու և երեխայի հետ: Ասում է ՝ ստիպված երեխային այստեղ է դպրոց ուղարկել. «Սովորում է 5րդ դասարանում, բայց մեծ դժվարությամբ , ո՛չ հայերեն տառեր գիտի, ո՛չ գրել, ո՛չ կարդալ»:
Ակցիայի մասնակիցներից ոմանք  ապրել են վարձով, ոմանք բարեկամների տանը:
Ինչու չեն փորձում աշխատանք գտնել Հայաստանում՝ հարցին՝  նրանք պատասխանում են. «Չեմ աշխատում, որովհետև Հայաստանում աշխատանքի են ընդունում երիտասարդների, բարետես կանանց, իսկ Ռուսաստանում ես 20 տարի է աշխատում եմ»
Ակցիայի մասնակիցների պահանջը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից եւ իշխանություններից հետևյալն է.  « Բանակցել և վերաբացել ճանապարհները»:

Акция напротив Национального собрания (видео)
Поддержи А1+!Граждане, желающие выехать в РФ, утверждают, что они получили предложения о помощи от фракции «Мой шаг», но они не согласились. По их словам, было обещано дать индивидуальные решения, но они против этого.
«Мы хотим получить глобальное или хотя бы частичное решение, а не индивидуальное»,- сказал один из граждан, проводящих акцию напротив здания НС.
Правительство РА неоднократно заявляло, что граждане РА могут выехать в РФ только по разрешению властей этой страны. Один из граждан говорит, что ему удалось связаться с посольством РФ, где он получил ответ: «От нас ничего не зависит, этим вопросом должно заниматься правительство Армении».
Другой участник акции продолжает: «Мы пришли в посольство, оттуда мой сын обратился в министерство России и нам сказали, что Армения открывает и закрывает дороги».
Они говорят, что несмотря на то, что являются гражданами РА, они на протяжении многих лет жили и работали в РФ. В РА они приехали временно и остались здесь из-за пандемии коронавируса.
«Я приехала в марте, умер мой отец. Моя 19-летняя дочь там одна, двое детей со мной, должны пойти в школу, уже получили предупреждение»,- отметила одна из участниц.
Другая участница говорит: восемь месяцев находится здесь с мужем и ребенком. Говорит: вынужденно отправила ребенка в школу здесь: «Учится в 5-м классе, но с большим трудном, не знает ни армянских букв, ни писать, ни читать».
Некоторые из участников акции жили по найму, другие – у родственников.
На вопрос, почему не пытаются найти работу в Армении, они отвечают: «Не работаю, потому что в Армении на работу принимают молодежь, женщин в приятной внешностью, а в России я 20 лет работаю».
Участники акции требуют от премьер-министра РА Никола Пашиняна и властей: «Провести переговоры и открыть границы».