Մտահոգիչ համարվեցին աշխարհի տարբեր անկյուններում ծայրահեղական դրդապատճառներով հանցագործությունները (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 14-ին Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց ալ-Ազհար մզկիթի գերագույն իմամ շեյխ Ահմադ Մուհամմադ ալ-Տայիբի հետ։
Հանդիպմանը կարևորվեց հայ-եգիպտական դարավոր բարեկամությունը՝ խարսխված երկու ժողովուրդների միջև համերաշխության և փոխադարձ հարգանքի զգացումներով:
«Հիրավի գնահատելի է Եգիպտոսի կառավարության ջերմ և հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի նկատմամբ, ինչի շնորհիվ հայերը կարողացան պահպանել իրենց լեզուն, մշակույթը, կրոնը և ազգային ինքնությունը»,- ասաց Զոհրաբ Մնացականյանը՝ հավելելով, որ «կրոնական հանդուրժողականության և փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից Եգիպտոսի փորձառությունը կարող է լավ օրինակ ծառայել»:
Երկուստեք մտահոգիչ համարվեց աշխարհի տարբեր անկյուններում ծայրահեղական դրդապատճառներով հանցագործությունները և կրոնական հիմքի վրա խտրականության դրսևորումները և քաղաքական նպատակներով կրոնի շահարկումը: Այս համատքեստում զրուցակիցները շեշտեցին միջկրոնական հանդուրժողականության և համերաշխ համակեցության կարևորությունը: Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը միջազգային տարբեր ձևաչափերով հետևողականորեն աշխատում է կրոնական խմբերի իրավունքների պաշտպանության, կրոնների բազմազանության ապահովման ուղղությամբ:

Стороны выразили обеспокоенность в связи с экстремистскими преступлениями в различных частях мира (видео)
Поддержи А1+!В рамках официального визита в Арабскую Республику Египет министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 14 сентября встретился с Верховным имамом мечети Аль-Азхар шейхом Ахмадом Мухаммедом Аль-Тайибом.
На встрече была подчеркнута многовековая армяно-египетская дружба, основанная на чувствах солидарности и взаимного уважения двух народов.
«Воистину неоценимо теплое и заботливое отношение египетского правительства к армянской общине, благодаря чему армяне смогли сохранить свой язык, культуру, религию и национальную идентичность», - сказал Зограб Мнацаканян, добавив, что «опыт Египта в защите прав меньшинств может служить хорошим примером».
Обе стороны выразили обеспокоенность в связи с экстремистскими преступлениями в различных частях мира, дискриминацией по религиозному признаку и использованием религии в политических целях. В этом контексте собеседники подчеркнули необходимость межконфессиональной терпимости и солидарности. Министр Мнацаканян отметил, что Армения в рамках различных международных форматов активно работает над защитой прав религиозных групп и обеспечением разнообразия религий.