119480668_1503715366482589_4770899732423244069_n
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակն (ԺՀՄԻԳ) իր նախաձեռնությամբ կապվել է Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ՝ քննարկելու համար Սահմանադրական դատարանի դատավորների դատական նշանակման ընթացիկ գործընթացը և համաձայնություն է ձեռք բերվել մանրամասն հետևել գործընթացին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը և ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը մի շարք քննարկումներ են ունեցել Հայաստանի սահմանադրական դատարանի դատավորների նշանակման գործընթացի անկախ գնահատման կարևորության մասին և այն մասին, թե ինչպես կարող են երկու հաստատությունները համատեղ աշխատել գործընթացին հետևելու հարցում:
Քննարկումների ընթացքում նշվել է, որ ԺՀՄԻԳ-ը կտրամադրի փորձագիտական աջակցություն գնահատման հարցում և կպատրաստի իրավական վերլուծություն դատավորների նշանակումը կարգավորող օրենսդրության, վերաբերելի միջազգային չափանիշների, պարտավորությունների ու առաջատար փորձի վերաբերյալ:
Գնահատման նպատակն է իրականացնել գործընթացի անկախ և անաչառ ուսումնասիրություն՝ դատական իշխանության անկախության նկատմամբ հանրային վստահության ձևավորման տեսանկյունից։ Ուշադրություն կդարձվի դատավորների նշանակման հարցերը կարգավորող իրավական ակտերին ու ընթացակարգերին, այդ ընթացակարգերի գործադրմանն ու գործընթացի թափանցիկությանը:
Երկու հաստատությունները համատեղ նշել են, որ դատավորների նշանակման ցանկացած գործընթացի կարևոր բաղադրիչ է թափանցիկությունը, ուստի Խորհրդարանում պետք է ապահովվի, որպեսզի գործընթացի բոլոր փուլերը լինեն հնարավորինս թափանցիկ: Դատական իշխանության նկատմամբ հանրային վստահությունը կարող է ամրապնդվել թափանցիկ գործընթացների միջոցով:

119480668_1503715366482589_4770899732423244069_n
Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ по своей инициативе связалось с омбудсменом Армении для обсуждения текущего процесса судебного назначения судей Конституционного суда. Достигнуто согласие о детальном прослеживании за процессом. Об этом сообщает пресс-служба офиса Защитника прав человека Армении.
«Защитник прав человека и БДИПЧ ОБСЕ провели ряд обсуждений о независимой оценке процесса назначения судей Конституционного суда Армении, и о том, как оба учреждения могут совместно работать в вопросе отслеживания процесса. В ходе обсуждений было отмечено, что БДИПЧ окажет экспертное содействие в оценке и подготовит правовой анализ законодательства, регулирующего назначение судей, обязательств и передового опыта, касающихся международных стандартов.
Цель оценки - провести независимое и беспристрастное исследование процесса с точки зрения формирования общественного доверия к независимости судебной власти. Будет уделено внимание правовым актам и процедурам, регулирующим вопросы назначения судей, применению этих процедур и прозрачности процесса.
Оба учреждения совместно отметили, что важным компонентом любого процесса назначения судей является прозрачность, она должна быть обеспечена в парламенте, все этапы процесса должны быть максимально прозрачными. Общественное доверие к судебной власти может укрепиться посредством прозрачных процессов», - говорится в сообщении офиса Защитника прав человека.