Ամատունի Վիրաբյանը պնդում է՝ աշխատանքից ազատվել է Արդարադատության նախարարի անհիմն հրամանով (տեսանյութ)
Քանի դեռ ՀՀ ազգային արխիվը չունի տնօրեն, օրական 200 մարդ չի կարողանա իր կենսաթոշակը ձևակերպել, քանի որ Ամատունի Վիրաբյանը, չնայած այսօրվանից չի պաշտոնավարելու, կնիքը չի կարող վստահել որևէ մեկին, որովհետեւ հանձնում-ընդունում դեռ չի կատարել: «Երեկ կատարածուները եկել էին կնիքը վերցնելու, ասացի որ հրաժարվում եմ տալ, քանի դեռ ակտը ստորագրած չէ, քանի որ ես էլ ձեզ չեմ հավատում»
Ինչու, ի վերջո, Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանին ազատեցին պաշտոնից, եթե նրան մնացել էր պաշտոնավարել երկու ամիս և քսան օր, այն էլ մի հոդվածով, որն, իր խոսքով, անհիմն էր: «Ես հարկեր վճարելուց չեմ խուսափել, - ասաց պարոն Վիրաբյանը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ,- օրենքով նախատեսվել է հարկ, որի համար, սակայն կառավարությունը գումար չի հատկացրել: Եթե հարկը վճարեինք, ուրեմն աշխատավարձ չէինք վճարի: Չեն տվել, չենք վճարել: Այն պահից, երբ գումարը հատկացվեց սկսել ենք վճարել»
Արխիվի գլխավոր հաշվապահի խոսքով, 742 մլն դրամից 721մլն ավելացրած հարկի արժեքն է: Հիմա մնացել է 21մլն դրամը որպես շահութահարկ վճարել:
«Երեք տարի յոթ ամսվա ընթացքում մեր հաշվապահական սխալը, խախտումը կազմել է 186 000 դրամ»,- ասաց նա:
2018 թվականի կեսերին արխիվը գտնվում էր տարածքայինի կազմում, և մեկ տարի է, որ Արդարադատության նախարարության կազմում է:
«Ինչու են հիմա որոշել քննել երկու տարվա վաղեմության խնդիրը, խոսել ամպագորգոռ հարկերի մասին»,- տարակուսում է պարոն Վիրաբյանը:
«Նման խնդիր տարբեր այլ տասնհիգ ՊՈԱԿ-ներն էլ են ունեցել, որոնց թվում նաև Մատենադարանը», ինչու այդ դեպքում միայն իրենց են պատասխանատվության կանչում, նշում է նա:
Ամատունի Վիրաբյանի փաստաբան Տիգրան Գրիգորյանի մոտ այն տպավորությունն է, որ Արդարադատության նախարարը կամ լավ չի ուսումնասիրել այս գործը, կամ նրան սխալ են զեկուցել:
Դեռ մեկ ամիս առաջ են պարոն Ամատունուն «ընկերական» խորհուրդ տվել աշխատանքից ազատվելու դիմում գրել, սակայն չի համաձայնվել: «Դիմում չեմ գրել, որովհետև կստացվեր, որ ես ինչ-որ խնդիրներ ունեմ»:
Հարցին, թե որոշումն արդյո՞ք անձի դեմ էր, պատասխանեց, որ ենթադրում է, որ այո, սակայն պնդել չի կարող:
«Կարդացեք Տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանի՝ իմ մասին գրված կարճ նախադասությունը, որը բնութագրում է ինձ որպես Ազգային արխիվի տնօրեն», -խորհուրդ տվեց պարոն Վիրաբյանը:
«Այո, ես սկզբունքորեն դեմ եմ այն նոր հայեցակարգին, որով նախատեսվում է դասավանդել պատմություն, գրականություն, հայոց լեզու: Աշխարհի հետ համաքայլ պետք է գնանք, բայց դա չի նշանակում , որ սա պետք է լինի ազգային արժեքներից  հրաժարվելու հիմքերով: Չի կարելի ֆիդայի, կամավոր բառերը հանել պատմության դասագրքից, կամ ազգային ազատագրական երգերը ինչպես կարելի է մոռանալ»
Կոլեկտիվը կանգնած է նրա կողքին, աշխատակիցները ցանկացել են գործադուլ հայտարարել, սակայն պարոն Վիրաբյանի խոսքով՝ ինքը զսպել է, քանի որ թանգարանը կարող է չաշխատել, սակայն արխիվը չի կարող:

Аматуни Вирабян утверждает: он уволен по безосновательному приказу министра юстиции (видео)
Поддержи А1+!Пока у Национального архива РА нет директора, 200 человек в день не смогут оформить свою пенсию, поскольку Аматуни Вирабян, несмотря на то, что с сегодняшнего дня не будет занимать эту должность, не может доверить печать никому, пока не произвел приема-сдачи. «Вчера пришли приставы, чтобы забрать печать, я сказал, что отказываюсь дать, пока акт не подписан, потому что я тоже вам не верю».
Почему, в конце концов, директора Национального архива Аматуни Вирабяна уволили, если ему оставалось пребывать в должности два месяца и двадцать дней, причем по статье, которая, по его словам, безосновательна. «Я не уклонялся от уплаты налогов, - сказал господин Вирабян сегодня на встрече с журналистами, - по закону был предусмотрен налог, для которого, правительство не выделило денег. Если б мы уплатили налог, не выплатили бы зарплаты. Не дали – не заплатили. С того момента, когда были выделены деньги – стали платить».
По словам главного бухгалтера архива, 721 млн драмов из 742 млн – налог на добавленную стоимость. Сейчас осталось заплатить 21 млн драмов в качестве налога на прибыль.
«За три года и семь месяцев наша бухгалтерская ошибка, нарушение составило 186000 драмов»,- сказал он.
В середине 2018 года архив находился в составе территориального, и год как находится в составе Министерства юстиции.
«Почему сейчас решили рассмотреть проблему двухлетней давности, говорить об огромных налогах»,- недоумевает господин Вирабян.
«Подобная проблема была у других пятнадцати ГНКО, в числе которых Матенадаран», почему в таком случае только их привлекают к ответственности.
У адвоката Аматуни Вирабяна Тиграна Григоряна складывается впечатление, что министр юстиции либо плохо изучил это дело, либо ему неверно доложили.
Еще месяц назад господину Аматуни «по-дружески» посоветовали написать заявление об увольнении, однако он не согласился. «Я не написал заявления, потому что вышло бы, что у меня есть какие-то проблемы».
На вопрос, было ли решение направлено против его личности, ответил, что предполагает, что так, но утверждать не может.
«Прочтите короткое предложение, написанное обо мне Отцом Асохиком Карапетяном, которое характеризует меня как директора Национального архива», - порекомендовал господин Вирабян.
«Да, я принципиально против новой концепции, по которой предусматривается преподавать историю, литературу, армянский язык. Мы должны идти в ногу с миром, но это не значит, что это должно быть на основании отказа от наших национальных ценностей. Нельзя убирать из учебников истории слова фидаи, добороволец, или как можно забыть национальные освободительные песни».
Коллектив стоит за ним, сотрудники захотели объявить забастовку, однако, по словам господина Вирабяна, он сдержал их, потому что музей может не работать, но архив не может.