Սևանա լճում սիգի արդյունագործական որսի կարգը
Առաջիկայում կգործարկվի Սևանա լճում սիգի փորձարարական արդյունագործական ձկնորսության լրամշակված կարգը։ Այդ մասին հայտնում է ՇՄ նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
Նախագծում իրականացված լրացումների համաձայն․
➡️ Այսուհետ Սևանա լճում արդյունագործական ձկնորսությունը կթույլատրվի իրականացնել նաև Փոքր Սևանի հատվածում։
➡️ Նախկինում հաստատված 17 տեղամասերին կավելացվեն ևս 8-ը։ Սևանա լճի ողջ ավազանում կգործի «Սևան» ազգային պարկի կողմից հսկվող ընդհանուր 25 տեղամաս,
➡️Նոր լրացումներով թույլատրվելու է որսալ առնվազն 400 գրամ և ավելի քաշ ունեցող սիգ ձկնատեսակ՝ նախկին 500 գրամի փոխարեն
?Վերանայվել է նաև Սևանա լճում սիգի արդյունագործական որսի առավելագույն չափաքանակը։ Նախագծով հաստատված նոր սահմանաչափը կկազմի 300 տոննա։
❗️Շրջակա միջավայրի նախարարությունն հիշեցնում է, այն ձկնորսները, որոնք մինչ այս չեն ցուցաբերել նախաձեռնություն եւ հայտ ներկայացնել «Սևան» ազգային պարկ՝ արդյունագործական փորձարարական ձկնորսության ծրագրին մասնակցելու համար և պայմանագիր կնքել Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ՝ հնարավորություն կունենան․
➡️ Մինչև սեպտեմբերի 16-ը նոր հայտ ներկայացնել «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ՝ արդյունագործական որս իրականացնելու թույլտվություն ստանալու համար։
➡️ Դրանց բավարարումից հետո`սահմանված ժամկետում, պայմանագրեր կնքել Շրջակա միջավայրի նախարարության հետ։
➡️ Օրենքով սահմանված կարգով կնքված պայմանագրերի առկայության դեպքում՝ մասնակցել Սևանա լճում առաջիկայում մեկնարկող սիգի փորձարարական արդյունագործական ձկնորսության ծրագրին։

Порядок промысловой ловли сига в озере Севан
В ближайшее время будет задействован доработанный экспериментальный порядок промысловой ловли сига на озере Севан. Согласно внесенным в проект дополнениям, впредь промысловое рыболовство в озере Севан будет разрешено осуществлять и в водах Малого Севана. К 17 ранее утвержденным участкам будут добавлены еще 8. Во всем бассейне озера Севан будут действовать 25 участков, контролируемых национальным парком “Севан”. Согласно новым дополнениям разрешена ловля рыбы весом не менее 400 граммов и более вместо прежних 500 граммов.
Пересмотрен также максимальный объем промысловой ловли сига в озере Севан. Новый лимит, утвержденный проектом, составляет 300 тонн.
Рыболовы, не представившие заявок для участия в экспериментальной программе промыслового рыболовства в администрацию Национального парка “Севан”, для получения разрешения на осуществление промысловой охоты могут до 16 сентября представить заявку. Затем в установленный срок заключить договоры с Министерством окружающей среды.
При наличии договоров, заключенных в установленном законом порядке, рыболовы смогут принять участие в программе экспериментального промыслового рыболовства сига в озере Севан.
Крайний срок периода экспериментального рыболовства установлен до 30 ноября этого года включительно.
Начиная с момента запуска порядка, каждый гражданин, который выйдет в озеро для осуществления промысловой охоты, не имея заключенного с Министерством окружающей среды договора, будет привлечен к административной ответственности.
Пойманная рыба будет конфискована в установленном законом порядке.
Экспериментальная промысловая охота на сига на озере Севан будет контролироваться сотрудниками полиции, Инспекционного органа охраны природы и недр, ГНКО “Национальный парк “Севан” Министерства окружающей среды, специально созданного охранного отряда, осуществляющего круглосуточное береговое и водное дежурство.