118810708_931588730660180_7572052075890818045_n
Շարունակվում է Հայաստանի միավորված համայնքների կարողությունների զարգացմանը միտված` «Սոցիալական ներդրումների և տեղական զարգացման» ծրագիրը, որի շրջանակում համայնքները հնարավորություն են ստանում խնդիրները լուծել սեփական ուժերով։ Ծրագրի հերթական արդյունքները գրանցվել են Վայոց ձորի մարզի Գլաձոր և Լոռու մարզի Շնող միավորված համայնքներում, որոնք նախօրեին ստացել են ընդհանուր 44 միլիոն 250 հազար դրամի տեխնիկա։
Համաշխարհային բանկից ստացված վարկային միջոցներով` ՀՀ կառավարության քսան և համայնքի հինգ տոկոս համաֆինասավորմամբ Գլաձոր համայնքը ստացել է մեկ աղբատար մեքենա` ետևի բարձիչով, Իսկ Շնողին տրամադրվել է երրորդ քարշակ դասի մեկ անիվավոր տրակտոր։
ՏԿԵ նախարարության Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող այս ծրագրի շրջանակում համայնքներն այս տարի արդեն ստացել են ավելի քան 777 միլիոն դրամի տեխնիկա, միայն սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում նախատեսվում է ևս 516 միլիոն դրամի տեխնիկայի տրամադրում։ Նույն նպատակի համար ավելի քան  1 միլիարդ դրամի ներդրում էլ նախատեսվում  է մինչև տարեվերջ։

Инвестиция на 777 миллионов драмов: общины Шнох и Гладзор получили технику
Результаты программы “Социальные инвестиции и местное развитие”, нацеленной на развитие возможностей объединенных общин Армении, были зарегистрированы в общинах Гладзор и Шнох области Вайоц Дзор, которые получили технику на сумму 44 млн 250 тысяч драмов.
На кредитные средства, полученные от Всемирного банка, про софинансировании - 20% правительства и 5% общины, община Гладзор получила мусороуборочную машину с задней подушкой, а Шноху был предоставлен один колесный трактор третьего класса тягача.
В рамках этой программы, осуществляемой Фондом территориального развития Армении Министерства ТУ, общины в этом году уже получили технику на сумму более 777 млн драмов, в сентябре предусматривается предоставление техники еще на 516 млн драмов. Инвестиции в размере более 1 млрд драмов на такие же цели предусмотрены и до конца года.