Ամուսինս, ստացվում է, երկու տուն է պահում. ակցիա կառավարության դիմաց
Մոտ երկու տասնյակ քաղաքացիներ ՀՀ կառավարությունից պահանջում են հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի կարողանան  ՌԴ մեկնել ։  Նրանցից մեկը ցուցակ է ցույց տալիս, որ  իրենց նամակի տակ մոտ 150   հոգի  է ստորագրել, ուղղակի նրանք մարզերից են և չեն կարողանում ամեն օր գալ։
«Մենք վեց ամիս է՝ այստեղ ենք։ Օգնեք՝ հասնենք մեր ընտանիքներին։ Ուրիշ պահանջ մենք չունենք։ Տարբեր տեղեր դիմել եմ, ինչպես նաև՝  ՌԴ դեսպանատուն, թողել եմ հեռախոսահամարս հնարավոր գրեթե բոլոր կառույցներին։ Ոչ ոք չի զանգում, ոչ ոքից ոչ մի պատասխան»,- ասում է ակցիայի մասնակից Ջուլիետա Մելքոնյանը։
Մեկ այլ քաղաքացի էլ հավելում է.  «Ես երկու բալիկի հետ եկել եմ փետրվարի 26-ին։ Կարելի է ասել՝  մեր ընտանիքը բաժանվել է երկու մասի։ Ամուսինս այնտեղ մենակ է։ Ստացվում է, որ երկու տուն է պահում՝ վարձ է տալիս թե՛ այնտեղ, թե՛ այստեղ»։
ՀՀ կառավարությունը հայտարարում է՝ շարունակում է ռուսաստանյան կողմի հետ աշխատանքներ տանել ինչպես ՀՀ-ՌԴ միջև կանոնավոր ավիափոխադրումների վերականգնման, այնպես էլ Ռուսաստան ՀՀ քաղաքացիների մուտքի արգելքի հանման կամ չեղարկման ուղղությամբ։
Ակցիա անողներին համոզիչ չի թվում։
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանը չի բանակցում։ Այդ ինչպե՞ս ստացվեց, որ Ռուսաստանը բանակցությունների արդյունքում բացեց իր սահմանները որոշ երկրների հետ, իսկ մենք՝ չենք կարողանում»,- կասկած է հայտնում մեկ այլ քաղաքացի։  Ըստ նրա՝  իր ծնողները Ռուսաստանի քաղաքացի են,բայց, մեկ է, ինքն իր երեք երեխաների հետ չի կարողանում վերադառնալ։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը, անդարադառնալով այս խնդիրին, հղում էր կատարել ՌԴ կառավարության 2020թ մարտի 16-ի Կարգադրությանը, որով սահմանվում են օտարերկրյա քաղաքացիների այն կատեգորիաները, որոնք կորոնավիրուսի դեմ պայքարի սահմանափակումների շրջանակներում կարող են  այցելել Ռուսաստանի Դաշնություն։
«Դրանք են, ի թիվս ՌԴ քաղաքացիների, վերջիններիս ընտանիքի անդամները, խնամակալները և հոգաբարձուները՝ վավեր անձը հաստատող և հարազատության աստիճանը վկայող փաստաթղթերի ներկայացման դեպքում, բուժման նպատակով ՌԴ մեկնող ՀՀ քաղաքացիները՝ կրկին անձը հաստատող փաստաթղթի և Ռուսաստանում բուժհիմնարկի կողմից համապատասխան հրավերի առկայության դեպքում, ինչպես նաև Ռուսաստանում մշտական կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրյա քաղաքացիները»,- ասել էր նա։

Мой муж, получается, содержит два дома: акция напротив правительства
Около двух десятков граждан требуют от правительства РА создать возможность выезда в РФ. Один из них показывает список, что под их письмом подписались около 150 человек, просто они из регионов и не могут приходить каждый день.
«Мы здесь шесть месяцев. Помогите нам добраться до наших семей. У нас нет других требований. Мы обращались в разные места, а также в посольство РФ, я оставила свой номер телефона почти во всех учреждениях. Никто не звонит, ни от кого нет ответа»,- говорит участница акции Джульетта Мелконян
Другая гражданка добавляет: «Я приехала с двумя детьми 26-го февраля. Можно сказать, наша семья разделилась на две части. Мой муж там один. Получается, что он содержит два дома: платит аренду и там, и здесь».
Правительство РА заявляет: оно продолжает вести работу с российской стороной как в направлении восстановления регулярных авиаперевозок РА – РФ, так и в направлении снятия или отмены въезда в Россию граждан РА.
Проводящим акцию это не кажется убедительным.
«Я думаю, что Армения не ведет переговоры. Как получилось, что Россия в результате переговоров открыла границы для некоторых стран, а мы не можем?» - выражает сомнение другая женщина, По ее словам, ее родители – граждане России, но, все равно, она со своими тремя детьми не может вернуться.
Напомним, что вчера пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян, обратившись к этой проблеме, сослалась на Распоряжение Правительства РФ от 16-го марта 2020г., по которому устанавливаются категории иностранцев, которые могут посещать Российскую Федерации в рамках ограничений по борьбе с коронавирусом.
«Это, кроме граждан РФ, члены семьи последних, их опекуны и попечители, в случае представления действительных документов, удостоверяющих личность и свидетельствующих о степени родства, граждане РА, выезжающие в РФ с целью лечения, вновь в случае наличия удостоверяющего личность документа и соответствующего приглашения от медучреждения в России, а также иностранных граждане, имеющие вид на жительство в России», - сказала она.