Խորհրդակցություն՝ կիբեռանվտանգության վերաբերյալ
Սեպտեմբերի 2-ին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել տեղեկատվական և կիբեռանվտանգության ոլորտում ընթացող գործընթացներին ու բարեփոխումներին, պետական մարմինների կայքէջերի անվտանգության հարցերին նվիրված խորհրդակցություն: Ներկա են եղել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, շահագրգիռ գերատեսչությունները ներկայացնող պաշտոնատար այլ անձիք:
Փոխվարչապետը շեշտել է, որ քննարկվող հարցերն առավել քան արդիական են, հաշվի առնելով, որ հուլիսին Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունները զուգակցվեցին կիբեռտարածքում ՀՀ պաշտոնական կայքէջերի նկատմամբ հարձակումների հետ:
Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է առավել հստակեցնել տեղեկատվական ու կիբեռանվտանգության ոլորտում պետական մարմինների գործառույթները ու պարտականությունները, աշխատանքներ տանել նորմատիվային դաշտի արդիականացման, կայքերի պաշտպանության ծրագրային և ապարատային ապահովման, պետական ծառայողների համար կրթության և անվտանգության ապահովման մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ։
Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրենց գերատեսչությունների կողմից տեղեկատվական ու կիբեռանվտանգության ոլորտում իրականացրած աշխատանքները: Համապարփակ անդրադարձ է կատարվել ոլորտում առկա բացերին, դրանց հնարավոր լուծումներին և նախանշվել են հետագա քայլերը ու միջոցառումները:

Совещание по вопросам кибербезопасности
Поддержи А1+!Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 2 сентября состоялось совещание, посвященное текущим процессам и реформам в сфере информационной и кибербезопасности, вопросам безопасности официальных сайтов государственных органов. Присутствовали секретарь Совета безопасности Армен Григорян, министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян и другие должностные лица, представляющие заинтересованные ведомства.
Вице-премьер подчеркнул, что обсуждаемые вопросы более чем актуальны, учитывая, что развязанные Азербайджаном на северо-восточной части границы Армении в июле текущего года военные действия сопровождались атаками на официальные сайты Армении в киберпространстве.
Тигран Авинян отметил, что необходимо уточнить функции и обязанности государственных органов в области информационной и кибербезопасности, провести работу по модернизации нормативного поля, программного и аппаратного обеспечения по защите сайтов, разработке механизмов обеспечения образования и безопасности госслужащих.
Участники встречи представили проделанную их ведомствами в области информационной и кибербезопасности работу за последний год. Всесторонне были затронуты существующие пробелы в этой сфере, их возможные решения, а также намечены дальнейшие шаги и меры.