Մեկ նամականիշով նոր գեղաթերթիկ՝ նվիրված Անրի Վեռնոյի ծննդյան 100-ամյակին
«Հայփոստ» ընկերությունը շրջանառության է դնում մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «Անրի Վեռնոյի (Աշոտ Մալաքյան) ծննդյան 100-ամյակը» թեմային:
Գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է ֆրանսիացի հայազգի կինոռեժիսոր, գրող, Ֆրանսիայի գեղարվեստի ակադեմիայի անդամ Անրի Վեռնոյի (Աշոտ Մալաքյան, 1920-2002թթ.) դիմապատկերը:
Գեղաթերթիկի վրա ներկայացված են հատվածներ Անրի Վեռնոյի գեղարվեստական ֆիլմերի պաստառներից:
Անրի Վեռնոյը սովորել է Մարսելի կիրառական արվեստի դպրոցում, այնուհետև՝ Էքսան-Պրովանսի ֆրանսիական լիցեյում: 1948 թ-ից աշխատել է կինոյում. աշխարհահռչակ դերասանների մասնակցությամբ ստեղծել է 40-ից ավելի կինոնկարներ («Արգելված պտուղ» (1952 թ.), «Մաքսիմ» (1958 թ.), «Նախագահը» (1961 թ.) և այլն): Ժամանակակից կինոարվեստի լավագույն օրինակներից է Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» կենսագրական ֆիլմը, որը նկարահանվել է 1991 թ. և ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած և Ֆրանսիա գաղթած հայ ընտանիքի պատմություն:

Henri Verneuil souvenir sheet
Компания “Айпост” выпускает в обращение почтовую открытку с маркой, посвященную теме “100-летие со дня рождения Анри Верноя (Ашота Малакяна)”.
На почтовой открытке изображено лицо французского кинорежиссера армянского происхождения, писателя, члена Академии художеств Франции Анри Верноя (Ашот Малакян, 1920-2002гг.).
На нее представлены фрагменты плакатов художественных фильмов Анри Верноя.
Анри Верной учился в Школе прикладного искусства Марселя, а затем во Французском лицее Эксан-Прованса. С 1948 года он работал в кино. Им при участии всемирно известных актеров было создано более 40 фильмов (“Запретный плод” (1952 г.),”Максим» (1958 г.), “Президент” (1961 г.) и др.). Одним из лучших образцов современного киноискусства является автобиографический фильм Анри Верноя “Майрик”, снятый в 1991 году. Он представляет историю армянской семьи, спасшейся от Геноцида армян и эмигрировавшей во Францию.