Արցախն էր այն կայծը, որից բռնկվեց ազատության բոցը. Արմեն Սարգսյան
1991 թ․ սեպտեմբերը ճակատագրական ու բախտորոշ էր հայ իրականության մեջ․ սեպտեմբերի 2-ին անկախություն հռչակեց Արցախը, իսկ սեպտեմբերի 21-ին իր անկախության հանրաքվեն անցկացրեց Հայաստանը:
Արցախն էր այն կայծը, որից բռնկվեց ազատության բոցը և տարածվեց հայկական աշխարհում։ Մեր ժողովուրդը ոտքի ելավ պաշտպանելու իր իրավունքները և իր արժանի տեղը գրավելու ժամանակակից ազգերի ընտանիքում։
Սա մեր իղձերի իրականացման և հնարավորությունների իրացման իսկապես պատմական ժամանակաշրջան էր, որի կարևորությունը շատ լավ էինք գիտակցում ինչպես Արցախում, այնպես էլ Հայաստանում։
Անկախության հռչակումը դարձավ այն արագացուցիչը, որի միջոցով Արցախում մարմին առավ ինքնիշխան պետականությունը։
Այսօր՝ 29 տարի անց, Արցախի Հանրապետությունը կայացած պետական միավոր է՝ շնորհիվ այն պայքարի, որը մղվում է համահայկական ուժերով, շնորհիվ այն հաղթանակի, որը կերտվեց Արցախի, Հայաստանի ու Սփյուռքի միասնությամբ, շնորհիվ այն կամքի, որն առաջնորդում է արցախցիներին և այսօր էլ նրանց հաջողությունների գրավականն է։
Ես գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն հերոս նահատակների առաջ, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն անկախ ու ազատ Արցախի, երախտագիտությունս եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր իրենց առողջությունը և բարեկեցությունը նվիրաբերեցին այդ նպատակին։
Արցախը համազգային կամքի փորձաքարն էր, այսօր էլ այն շարունակում է մնալ մեր միասնության առանցքը։ Որպես ժողովուրդ՝ հայերիս համար յուրաքանչյուր ձեռքբերում Արցախում մի քար է մեծ հայկական աշխարհի վերականգնվող պատին։ Ուստի մեր միտքն ու ջանքը, մեր գործն ու խոհը պետք է ուղղված լինեն Հայրենիքի՝ Արցախի ու Հայաստանի անվտանգությունն ու խաղաղությունն ամրապնդելուն, մեր ժողովրդի բարեկեցությունն ապահովելուն։
Այս գիտակցումը պետք է բարձրագույնը լինի յուրաքանչյուրիս մեջ, որովհետև Արցախի լիակատար ազատության, մեր ժողովրդի ոտնահարված իրավունքների վերականգնման պայքարը դեռ ավարտված չէ․ այն դեռ շարունակվում է։
Կրկին շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ, մաղթում խաղաղություն, բարեկեցություն և լավատեսություն»:

Арцах стал той искрой, от которой возгорелось пламя свободы: Армен Саркисян
Поддержи А1+!Президент Армении Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Арцаха. В послании говорится:
Поздравляю с Днем независимости Арцаха!
Сентябрь 1991 года в армянской действительности был судьбоносным и определяющим судьбу: 2 сентября независимость провозгласил Арцах, а 21 сентября референдум о независимости провела Армения.
Арцах стал той искрой, от которой возгорелось пламя свободы и распространилось на весь армянский мир. Наш народ встал на защиту своих прав и занял свое достойное место в семье народов современности.
Это был исторический период реализации наших желаний и реализации возможностей, значение которого мы прекрасно осознавали как в Арцахе, так и в Армении.
Провозглашение независимости стало ускорителем, посредством которого в Арцахе была образована суверенная государственность.
Сегодня, 29 лет спустя, благодаря той борьбе, которая ведется общеармянскими силами, благодаря той победе, которая была достигнута совместными усилиями Арцаха, Армении и диаспоры, благодаря той воле, которая руководит арцахцами и сегодня является залогом их успехов, Республика Арцах - состоявшаяся государственная единица.
Я склоняю голову перед памятью всех героев мучеников, которые пожертвовали свои жизни во имя независимого и свободного Арцаха, выражаю признательность всем тем, кто посвятил свое здоровье и благополучие достижению этой цели.
Арцах был пробным камнем общенациональной воли, и сегодня он продолжает оставаться стержнем нашего единства. Каждое достижение в Арцахе для нас, армян, как для народа - камень на восстанавливаемой стене большого армянского мира. Следовательно, все наши мысли и усилия, наши дела и раздумия должны быть направлены на укрепление безопасности и мира нашей Родины - Арцаха и Армении, обеспечение благосостояния нашего народа.
Это должно быть высшим осознанием каждого из нас, поскольку борьба за полную свободу Арцаха, восстановление попранных прав нашего народа еще не завершена, она еще продолжается.