Եթե այսօրվա գազելներն ունեն այդ հնարավորությունները, ուրեմն նոր ցանցի ներդրումն անիմաստ է. Հակոբ Կարապետյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրեւանի քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանն արձագանքում է ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Դավիթ Խաժակյանի՝ ավտոբուսների վերաբերյալ հայտարարությանը։
«Նրա հայտարարություններն ունեն քաղաքական դրդապատճառ, դա դիլետանտություն է։ Ցանկացած մեկը կարող է փնտրել ու գտնել բազմաթիվ մակնիշի ավտոբուսներ, որոնք համապատասխանում են այդ պարամետրերին»,- «Ա1+»-ին ասում է Հակոբ Կարապետյանը
Երևան քաղաքի տրանսպորտային նոր ցանցի նախագիծը նախատեսում է երթուղում ունենալ նոր ու հարմարավետ ավտոբուսներ՝ հրաժարվելով միկրոավտոբուսներից՝ գազելներից։
Այսօր արդեն քաղաքապետարանի կողմից գործարկվել է 100 նոր ավտոբուսների ձեռք բերման մրցույթը, որին մասնակցում է 2 կազմակերպություն։
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության անդամ Դավիթ Խաժակյանը անդրադառնալով հայտարարված մրցույթին՝ ահազանգել էր՝ քաղաքապետարանը իրականում գնելու է նոր գազելներ, քանի որ ներկայացված պահանջները համապատասխանում են գազելների պարամետրերին։
Հակոբ Կարապետյանը նշում է մի քանի հիմնական չափորոշիչներ, որոնք պարտադիր պայման են ավտոբուսների համար ՝ հաշմանդամության սայլակների տեղաշարժման հարմարանք, սրահի բարձրություն, որի դեպքում ուղևորը կարող է հանգիստ կանգնել, օդափոխության համակարգ, երթուղու էլեկտրոնային քարտեզ և այլն։
«Եթե այսօրվա գազելներն ունեն այս հնարավորությունները, ապա տրանսպորտային նոր ցանցի ներդրման գործընթացն անիմաստ է։ Այս տարի առանձնահատուկ է, քանզի համայնքը իր միջոցներով է գնելու ավտոբուսները»,- ասաց նա։
Մամուլի խոսնակի ներկայացմամբ մրցույթն անցկացնող հանձնաժողովը մի քանի օր կքննարկի և կուսումնասիրի երկու կազմակերպությունների ներկայացրած հայտերը, եթե չհամապատասխանեն չափանիշներին, չի բացառվում, որ նրանցից ոչ մեկը հաղթող չճանաչվի։

Если сегодняшние газели имеют эти возможности, значит внедрение новой сети бессмысленно: Акоп Карапетян
Пресс-секретарь мэрии Еревана Акоп Карапетян отвечает на заявление члена совета старейшин от фракции «Луйс» Давида Хажакяна касательно автобусов.
«Его заявления имеют политическую подоплеку, это – дилетантизм. Любой может поискать и найти автобусы многих марок, соответствующие этим параметрам», - говорит Акоп Карапетян «А1+».
Проект новой транспортной сети города Еревана предусматривает новые и комфортабельные автобусы и отказ от микроавтобусов – газелей.
Сегодня мэрия уже объявила конкурс на приобретение 100 новых автобусов, в котором участвуют 2 организации.
Член фракции «Луйс» совета старейшин Еревана Давид Хажакян, обратившись к объявленному конкурсу, выразил беспокойство, что мэрия в действительности купит новые газели, поскольку предъявленные требования соответствуют параметрам газелей.
Акоп Карапетян отмечает несколько основных критериев, являющихся обязательными условиями для автобусов: приспособление для перемещения инвалидных колясок, высота салона, при которой пассажир может спокойно стоять, система вентиляции, электронная карта маршрута и др.
«Если сегодняшние газели обладают этими возможностями, то система внедрения новой транспортной сети бессмысленна. Этот год особенный, так как автобусы община приобретет на свои средства», - сказал он.
По словам пресс-секретаря, комиссия, проводящая конкурс, на протяжении нескольких дней обсудит и изучит заявки, поданные двумя организациями, если они не будут соответствовать критериям, не исключено, что ни одна из них не будет признана победителем.