Վարչապետի մոտ քննարկվել են համընդհանուր հայտարարագրման իրականացման մեխանիզմները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ կառավարությունում այսօր կայացած խորհրդակցությանը քննարկվել են ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի ներդրման հարցեր: Քննարկմանը մասնակցել են շահագրգիռ պետական կառույցների ղեկավարներ, ԱԺ պատկան հանձնաժողովների պատգամավորներ, վարչապետի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Քննարկումը ծավալվել է համատարած հայտարարագրման գործընթացի կազմակերպման մեխանիզմների շուրջ: Անդրադարձ է եղել հարկման  արդյունավետ մոդելին, հարկման ենթակա եկամուտների տեսակներին, հայտարարատուների շրջանակին, վարչարարության գործիքներին և այլ հարցերի: Մտքերի փոխանակության ընթացքում ներկայացվել են առաջարկներ և դիտողություններ:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայտարարագրման մշակույթի ներդրումը՝ ընդգծելով, որ այս բարեփոխման նպատակը պետականամետ մտածելակերպի և քաղաքացիական կեցվածքի ձևավորումն է: Վարչապետը հանձնարարել է քննարկման արդյունքներով շարունակել հայտարարագրման իմպլեմենտացիոն համապարփակ մեխանիզմների մշակման շուրջ աշխատանքը և ներկայացնել առաջարկներ:

Под председательством премьер-министра обсуждены механизмы имплементации всеобщего декларирования
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы внедрения системы всеобщего декларирования доходов физических лиц. В обсуждении приняли участие руководители заинтересованных госструктур, депутаты соответствующих комиссий НС, представители аппарата премьер-министра.
В ходе совещания были обсуждены механизмы организации процесса всеобщего декларирования. Были затронуты эффективная модель налогообложения, виды налогооблагаемого дохода, круг декларантов, инструменты администрирования и другие вопросы. В ходе обмена мнениями были озвучены предложения и замечания.
Никол Пашинян подчеркнул важность внедрения культуры декларирования, подчеркнув, что цель этой реформы - формирование проправительственного менталитета и гражданской позиции. По итогам обсуждения премьер-министр поручил продолжить работу по разработке комплексных механизмов имплементации декларирования и представить предложения