Հայաստանը միացել է նոր տիպի կորոնավիուսի համավարակի և կրոնական փոքրամասնությունների վերաբերյալ հայտարարությանը
Հայաստանը միացել է Կրոնական ազատության միջազգային դաշինքի՝ նոր տիպի կորոնավիրուսի վերաբերյալ հայտարարությանը, որում, մասնավորապես, նշված է. «Ճգնաժամը, որին բախվել է միջազգային հանրությունը, այլևս գլոբալ բնույթ է կրում, և COVID-19-ի հասցեագրմանն ուղղված որևէ միջոցառում չպետք է ծառայի որպես հասարակության որևէ անդամի, ներառյալ մարդու իրավունքների պաշտպաններին, լրագրողներին և լրատվական դաշտի ներկայացուցիչներին լռեցնելու, թիրախավորելու կամ հալածելու արդարացում:
Նույնիսկ համավարակի ընթացքում պետությունները հաշվետու են իրենց կողմից ստանձնած պարտավորությունների և հանձնառությունների համար՝ երաշխավորելու հարգանքը մարդու իրավունքների, այդ թվում կրոնի և հավատքի ազատության նկատմամբ, որոնք հույժ կարևորություն են ձեռք բերում ազգային ճգնաժամերի ժամանակ՝ խրախուսելով համավարակի կառավարման ուղղությամբ ակտիվ ջանքերի գործադրումը»:

Армения присоединилась к заявлению о пандемии коронавируса нового типа и религиозных меньшинствах
Армения присоединилась к заявлению Международного альянса за свободу вероисповедания о коронавирусе нового типа.
В заявлении говорится: «Кризис, с которым столкнулось международное сообщество, получил глобальный характер, и любые действия по борьбе с COVID-19 не должны служить оправданием для того, чтобы заставить замолчать или преследовать какого-либо члена общества, включая правозащитников, журналистов и представителей медиа-сообщества.
Даже во время пандемии государства несут ответственность за свои обязательства по обеспечению уважения прав человека, включая свободу религии и вероисповедания, которые получают особую важность во времена национального кризиса, поощряя активные усилия по борьбе с эпидемией».