Որտեղի՞ց Վլադիմիր Գասպարյանին այդպիսի դղյակ․ Դանիել Իոաննիսյան (տեսանյութ)
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» կազմակերպության համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին առաջարկել է ընտրելու իրավունքի տարիքային շեմը 18-ից իջեցնել 17-ի կամ 16-ի։ Ն գտնում է, որ դպրոցը Հասարակագիտություն առարկայի միջոցով պետության քաղաքական ինստիտուտների, ժողովրդավարության համար բազմակուսակցականության անհրաժեշտության մասին գիտելիքների բավարար պաշար տալիս է, որ 16 տարեկան պատանին ընտրությունների ժամանակ կարողանա կողմնորոշվել։
«Սրանք գիտելիքներ են, որ էլեկտորատի մեծ մասը չի ստացել, քանի որ դպրոցն ավարտել է խորհրդային ժամանակաշրջանում, որտեղ մարդկանց բացատրել են, թե ինչու պետք է լինի միակուսակցական համակարգ։ Ընտրություններից հետո մեր արած հետազոտությունը ցույց է տվել, որ լուրջ խնդիր կա քաղաքացիների կողմից ընտրությունները ճիշտ հասկանալու առումով։ Եվ որքան մեծ է ընտրողի տարիքը, այնքան դրա տոկոսային հարաբերությունը մեծ է։ Ի վերջո ընտրությունների ժամանակ մարդիկ որոշելու են իրենց կոլեկտիվ ապագան, և որքան երիտասարդ է նա, այնքան շատ է ապագայում ապրելու։ Նույն 16-17 տարեկանները հեղափոխության ամենաակտիվ մասնակիցներն էին»,- ասում է նա։
Դ․ Իոաննիսյանն անդրադարձավ նաև նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ու հատկապես նախկին ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանին, վերջինիս ու լրագրողների միջև անցած շաբաթ տեղի ունեցած միջադեպին։
«Կառուցել նման դղյակ, ներսը՝ եկեղեցանման ինչ-որ կառույց, և կառուցել Սևանի մակարդակից արգելված բարձրության վրա, հենց մայրուղու վրա և կոռուպցիայից է խոսում։ Ընտանիքի անդամին հենց այնպես գնդապետի կոչում է տվել, գրանցել ու հենց այնպես աշխատավարձ է տվել։ Չափուսահման պետք է ունենա Վովա Գասպարյանի ցինիզմը։ Նրա նկատմամբ տարբեր քրեական գործեր կան ու նա նորից հանցագործություն է կատարում։ Նրան պետք է կալանավորել, նա վտանգավոր է հասարակության համար»,- ասում է Դ․Իոաննիսյանը։
Վերջինս նաև գտնում է, որ Սևանի ափին կառուցված դղյակը պետք է վերցնել Վ․Գասպարյանի ձեռքից, պետականացնել, և ապօրինի ծագման գույքի մասին օրենքի շրջանակներում ուսումնասիրել, թե ինչ միջոցներով է դա ձեռք բերել։

Откуда у Владимира Гаспаряна такой дворец? Даниел Иоаннисян (видео)
Поддержи А1+!Координатор организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян предложил профессиональной комиссии по конституционным реформам снизить возрастной ценз избирательного права с 18-и до 17-и или 16-и. Он считает, что школа посредством предмета Обществоведение дает достаточный запас знаний о политических институтах государства, необходимости многопартийности для демократии, чтобы 16-летний юноша мог сориентироваться во время выборов.
«Это – знания, которые большая часть электората не получила, поскольку окончили школу в советский период, где людям объясняли, почему должна быть однопартийная система. Наше исследование после выборов показало, что есть серьезная проблема в плане правильного понимания выборов гражданами. И чем старше возраст избирателя, тем больше процентное соотношение этого. В конце концов, во время выборов люди определят свое коллективное будущее, и чем он моложе, тем больше будет жить в будущем. Те же 16-17-летние были самыми активными участниками революции», - говорит он.
Д. Иоаннисян также обратился к прежним высокопоставленным чиновникам и в особенности к бывшему начальнику полиции Владимиру Гаспаряну, инциденту, который произошел между последним и журналистами на прошлой неделе.
«Построить подобный дворец, внутри какое-то похожее на церковь строение, и построить на запрещенной высоте от уровня Севана, прямо на магистрали, и он говорит о коррупции. Члену семьи просто так дали звание полковника, зарегистрировали и просто так выдавали зарплату. Цинизм Вовы Гаспаряна должен знать меру и иметь границы. По отношению к нему есть различные уголовные дела, и он снова совершает преступление. Его нужно арестовать, он опасен для общества», - говорит Д. Иоаннисян.
Последний также считает, что дворец, построенный на берегу Севана, нужно отобрать у В. Гаспаряна, национализировать и изучить в рамках закона об имуществе незаконного происхождения, на какие средства он был приобретен.