Թուրքիան-«շախ-է-անում»1-1
Այս պայթյունը կարելի է պայմանավորել Լիբանանի սոցիալ-տնտեսական կյանքում եղած արատավոր երևույթներով. արաբագետ
Բեյրութում նախօրեին տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհերի թիվը, նախնական տվյալներով, գերազանցում է 100-ը: Կան հազարավոր վիրավորներ: Զոհերի թվում, ցավոք, հայազգի 6 զոհ կա:
Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը, «Ա1+»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունին, նշեց, որ այն կարելի է պայմանավորել Լիբանանի սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական կյանքում եղած արատավոր երևույթներով, «որոնք անցած տարվա հոկտեմբեր ամսից հանգեցրել են այդ երկրում լուրջ ճգնաժամի»:
Նրա խոսքով` Լիբանանում առկա քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական ճգնաժամին այս տարի գումարվել էր նաև առողջապահական ճգնաժամը.
«Արատավոր երևույթները, անփութությունը, որը կար այդ երկրի քաղաքական համակարգում, պետական կառավարման համակարգում, նաև դրսևորում ստացավ նման համակարգում` ցավալիորեն դառնալով մարդկային և նյութական կորուստների պաճառ»:
Արաբագետի համոզմամբ` Լիբանանում տարիներ շարունակ խորքային համակարգային խնդիրներ են եղել.
«Հայտնի է, որ այդ պայթուցիկ նյութերը մի քանի տարի է՝ առգրավված են եղել և պահվել են Բեյրութի նավահանգստի պահեստներում, իսկ նման անփություն դրսևորելը հանցավոր է և հանգեցրեց նման դրսևորման: Տարբեր փորձագետների գնահատմամբ՝ այս պայթյունը հավասարազոր է մոտավորապես 4.5 բալանոց երկրաշարժի»:
Ինչ վերաբերում է Լիբանանում բնակվող հայ համայնքին, արաբագետն ասում է.
«Ես կարծում եմ, որ նաև այս պայթյունից հետ, քանի որ բավականաչափ լուրջ նյութական վնասներ է կրել լիբանանահայ համայնքը, դրան գումարած նաև այն լուրջ սոցիալ-տնտեսական խնդրիները, որոնք տարիներ շարունակ կուտակվել են և ավելի խորացել են վերջին ամիսների ընթացքում, կորոնավիրուսի համավարակի ավարտից և միջազգային կապերի վերկանգնումից հետո, կնպաստեն լիբանանահայության արտագաղթին»:
Արաբագետը չի բացառում, որ մեծ ներհոսք կլինի նաև Հայաստան և պնդում է, որ մեր երկիրը պետք է նախաձեռնի անհրաժեշտ ծրագրեր՝ ներհոսքը խթանելու համար.
«Լիբանանահայ համայնքը Մերձավոր Արևելքի ամենակայացած, ամենազարգացած և ամենազդեցիկ համայնքներից մեկն է, և նաև նրա ներկայացուցիչներից հայտնի մասնագետների ներուժը չպետք է կորցնել»,- ասաց նա:

Этот взрыв может быть обусловлен порочными явлениями в социально-экономической жизни Ливана: Арабовед
Поддержи А1+!Число погибших от взрыва, который произошел накануне в Бейруте, по предварительным данным превышает 100 человек. Есть тысячи раненых. Среди погибших, к сожалению, 6 жертв армянской национальности.
Арабовед Армен Петросян, обратившись к взрыву в Бейруте в беседе с «А1+», отметил, что он может быть обусловлен порочными явлениями в социально-экономической жизни Ливана, «которые с октября прошлого года привели к серьезному кризису в стране».
По его словам, к политическому и социально-экономическому кризису в Ливане в этом году присоединился также кризис здравоохранения:
«Порочные явления, небрежность, которая существовала в политической системе страны, в системе государственного управления, проявилась и в подобной системе, к сожалению став причиной человеческих и материальных жертв».
Арабовед убежден, в Ливане на протяжении многих лет существовали глубинные системные проблемы:
«Известно, что уже несколько лет как эти взрывчатые вещества были конфискованы и хранились на складах бейрутского порта, а проявление подобной небрежности преступно и привело к такому результату. По оценке различных экспертов, этот взрыв эквиваленте землетрясению в 4,5 балла».
Касательно проживающей в Ливане армянской общины, арабовед говорит:
«Думаю, что и после этого взрыва, поскольку армянская община в Ливане понесла довольно серьезные материальные потери, плюс к этому также серьезные социально-экономические проблемы, которые годами накапливались и углубились за последние месяцы, после окончания пандемии коронавируса и восстановления международных связей будут способствовать эмиграции ливанских армян».
Арабовед не исключает, что будет приток и в Армению и утверждает, что наша страна должна предпринять необходимые программы для стимулирования притока:
«Община ливанских армян – одна из самых состоявшихся, развитых, влиятельных общин на Ближнем Востоке, а также не следует терять потенциал известных специалистов из числа ее представителей», - сказал он.