116747197_742490983210127_3400016903974246062_n
«Աննա, ես քեզ պետք է քառորդ միլիոն դոլար փոխանցեմ մեր զինվորների, մեր պաշտպանների համար». Ա. Հակոբյանի գրառումը
Վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրում է.
«Հուլիսի 15-ի երեկոյան պայմանավորվել էի հեռախոսազրույց ունենալ «Իմ քայլը» հիմնադրամի բարեկամ, ամերիկահայ գործարար, «PMA Venture Capital» խմբի հիմնադիր, բարերար Ջորջ Բաղումյանի հետ:
Սակայն, ինչպես հաճախ պատահում է բազմազավակ մայրիկների հետ, երեխաների խնամք, ճաշ, տնային այլ հոգսեր… գործով ընկած մոռացել էի հեռախոսազրույցի մասին:
Պայմանավորված ժամից մեկ ժամ անց ինքս զանգահարեցի պարոն Բաղումյանին, ներողություն խնդրելու և հարցնելու, թե ինչի մասին պետք է խոսեինք:
Եւ որքան մեծ էր իմ զարմանքը, երբ հեռախոսի այն կողմից լսեցի հետեւյալ տեքստը.
«Աննա, ես քեզ պետք է քառորդ միլիոն դոլար փոխանցեմ մեր զինվորների, մեր պաշտպանների համար»:
Դա հուլիսի 15-ն էր, այսինքն հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածության շրջանը:
Ցանկացած այլ օր, այս խոսքերը կընկալվեին որպես հերթական բարեգործություն, գնահատելի նախաձեռնություն:
Սակայն այդ պահին դրանք անգնահատելի էին, որովհետեւ ոչ այնքան ֆինանսական նշանակություն ունեին, որքան բարոյահոգեբանական: Չեք պատկերացնի, թե որքան կարեւոր է նման պահի թիկունքին ուժ, հենարան, աջակցություն զգալը:
Ես, իհարկե, պարոն Բաղումյանին շնորհակալություն հայտնեցի, թեեւ վստահ եմ` բառերով այդպես էլ չկարողացա արտահայտել զգացածս: Առաջարկեցի հետևյալը, որ մենք կմտածենք տարբեր ծրագրեր, իրեն կներկայացնենք, և ինքը կընտրի, թե կոնկրետ ինչ եղանակով մեր պաշտպաններին հասնի այդ գումարը:
Պարոն Բաղումյանի պատասխանը այնքան պարտավորեցնող էր: Նա ասաց, որ իրեն ոչինչ ներկայացնելու կարիք չկա, ինքը վստահում է ինձ և 250 հազար դոլարը շուտով կփոխանցի հիմնադրամին` հայրենիքի պաշտպաններին հասցեագրելու համար:
Շնորհակալություն, պարոն Բաղումյան, խորին շնորհկալություն:
Հ.Գ. Իմ քայլը հիմնադրամում այժմ քննարկում ենք, թե կոնկրետ ինչ ուղղություն ընտրենք այդ գումարը զինվորներին և սպաներին հասցնելու համար:

«Анна, я должен передать тебе четверть миллиона долларов для наших солдат, наших защитников»: запись А. Акопян
Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян провела телефонный разговор с другом Фонда “Мой шаг”, американским предпринимателем армянского происхождения, основателем группы “PMA Venture Capital”, благотворителем Джорджем Багумяном.
Об этом Акопян написала на своей странице в Facebook.
“У меня была договоренность о телефонной беседе с Багумяном вечером 15 июля, однако, как часто бывает с многодетными мамами, уход за детьми, обед, другие домашние заботы, я забыла о ней. Через час я сама позвонила господину Багумяну, чтобы попросить прощения и узнать, о чем мы должны были говорить. И как же велико было мое удивление, когда я услышала по телефону следующие слова: “Анна, я должен передать тебе четверть миллиона долларов для наших солдат, наших защитников”. Это было 15 июля, то есть в период напряженности на армяно-азербайджанской границе”, - отметила Анна Акопян.
Она сообщила, что в любой другой день эти слова были бы восприняты как очередная благотворительность, ценная инициатива, однако в этот момент они были неоценимы, поскольку имели не столько финансовое значение, сколько морально-психологическое.
“Не представляете, насколько важно почувствовать поддержку, силу, опору и поддержку в такой момент. Я, конечно, выразила благодарность господину Багумяну, хотя уверена, что словами я не смогла выразить свои чувства. Я предложила следующее - мы подумаем о различных программах, представим их ему, и он выберет, каким образом нашим защитникам достанется эта сумма”, - написала супруга премьера.
По ее словам, Багумян ответил ей, что ему ничего не нужно представлять, он доверяет ей, и 250 000 долларов для защитников Родины он скоро перечислит в Фонд “Мой шаг”.
Анна Акопян сообщила, что в Фонде “Мой шаг” сейчас обсуждают, какое именно направления выбрать для предоставления этих денег солдатам и офицерам.