Հայ սակրավորները Սիրիայում հուլիսին ականազերծել են 19 878 քմ ականապատ տարածք
Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում Հայաստանի հումանիտար առաքելության 5-րդ խմբի սակրավորները հուլիսին ականազերծել են 19 878 քառակուսի մետր ականապատ տարածք: Առաքելության առաջին իսկ օրվանից ականազերծվել է 205 087 քառակուսի մետր, որից սիրիական իշխանություններին հավաստագրերով հանձնվել է 142 000 քառակուսի մետր տարածք: Հուլիսին հայտնաբերվել է 14 հատ ШОАБ տեսակի կասետային ենթազինամթերք, 13 հատ 120 մմ ականանետի չպայթած արկ, 6 հատ OA-2,5 РTM ավիացիոն ենթազինամթերք, 4 ինքնաշեն պայթուցիկ սարք, 1 հակատանկային TM-62П, 2 ՎՕԳ 17:
Մարդասիրական 5-րդ խմբի բժիշկները համաճարակային սահմանափակումների պայմաններում բուժօգնություն են ցուցաբերել 1713 տեղաբնակների: Առաքելության առաջին իսկ օրվանից՝ 15 485 հիվանդների:
Հուլիսին բժշկական խումբը ղեկավար կազմի հետ մասնակցել է Հայ Ավետարանական Համայնքին պատկանող «Բեթել» բժշկական կենտրոնի բացման միջոցառմանը, որի ժամանակ համայնքի ղեկավար Վերապատվելի Հարություն Սելիմյանը ամենօրյա ցուցաբերած բժշկական մասնագիտական օգնության համար իր երախտիքի խոսքն է հղել հայ բժիշկներին: 5-րդ բժշկական խումբը, ըստ բարի ավանդույթի, Հալեպի բուժհաստատություններին, մասնավորապես «ԴԱՐՄԱՆԱՏՈՒՆ» ընկերաբժշկական կենտրոնին, փոխանցել է բժշկական անհրաժեշտ պարագաներ։
Հայաստանի հումանիտար առաքելություն իրականացնող խումբը հուլիսին մասնակցել է Մեծ Ներսես Հայրապետի հիշատակի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, Համազգային Թատրոնի կազմակերպած Հայ ազգագրական մշակութային միջոցառումներին:
Հուլիսի 22-ին Հալեպում հայ համայնքին պատկանող «Ազգային Պատսպարան» մանկատան սաները Սիրիայի Օգնության Խաչի վարչության անդամների ուղեկցությամբ այցելել են Հայաստանի հումանիտար առաքելության մշտական տեղակայման վայր: Ողջունելով Հալեպ ժամանած հայ մասնագետներին, ՍՕԽ-ի վարչակազմը հաջողություն է մաղթել մարդասիրական խմբին աշխատանքների իրականացման մեջ։ Հանդիպման ընթացքում կազմակերպվել են մի շարք միջոցառումներ: Խմբի ղեկավարության կողմից մանկատան սաներին փոխանցվել են նվերներ:
Հումանիտար առաքելություն իրականացնող խմբի մասնագետները Հալեպի ազգային պատսպարանի ՀԱՅ ԾԵՐԱՆՈՑ-ին և Հայ համայնքի մանկատան սաներին են փոխանցել անհրաժեշտ պարագաներ և սնունդ:
Մարդասիրական խմբի մշտական տեղակայման վայրում ամեն օր շարունակվում են իրականացվել կորոնավիրուսի համավարակի կանխարգելման և վարակազերծման դեմ ուղղված միջոցառումներ: Չնայած Հալեպում պանդեմիայով պայմանավորված մի շարք սահմանափակումների և դժվարությունների՝ մարդասիրական խումբը շարունակում է իրականացնել իր առաքելությունը:

Армянские саперы в Сирии в июле разминировали 19878 км заминированной территории
Поддержи А1+!Саперы 5-й группы гуманитарной миссии Армении в Сирийской Арабской Республике в июле разминировали территорию в 19 878 кв/м. С начала миссии разминировано 205 087 кв/м, из которых сирийским властям были выданы сертификаты на 142 000 кв/м.
Об этом сообщает Центр гуманитарного разминирования и экспертизы.
“В июле обнаружено 14 кассетных боеприпасов типа ШОАБ, 13 неразорвавшихся снарядов калибра 120 мм, 6 авиационных боеприпасов ОА-2,5, 4 самодельных взрывных устройства, 1 противотанковый TM-62П, 2 ВОГ 17. Врачи 5-й гуманитарной группы в условиях эпидемических ограничений оказали медицинскую помощь 1 713 местным жителям. С первого дня миссии - 15 485”, - сообщают в центре.
В июле 5-я медицинская группа вместе с руководящим составом приняла участие в мероприятии открытия медицинского центра “Бетель” Армянской евангелистской общины, во время которого глава общины высокочтимый Арутюн Селимян поблагодарил армянских врачей за ежедневную медицинскую помощь. Медицинская группа, согласно сложившейся доброй традиции, передала медучреждениям Алеппо, в частности, медцентру “Дарманатун”, необходимые медицинские принадлежности.
Группа, осуществляющая гуманитарную миссию в Сирии, в июле приняла участие в торжественном мероприятии, посвященном Дню памяти Патриарха Нерсеса, в этнографических мероприятиях, организованных театром “Амазгаин”.
22 июля воспитанники детского дома “Национальный приют” армянской общины Алеппо, в сопровождении членов правления Креста помощи Сирии, посетили место постоянной дислокации гуманитарной миссии Армении. Приветствуя прибывших в Алеппо армянских специалистов, администрация КПС пожелала гуманитарной группе успехов в осуществлении их работ. Воспитанникам детского дома были вручены подарки.
Специалисты группы, осуществляющей гуманитарную миссию, необходимые средства и продукты питания передали и “Армянскому дому престарелых” и воспитанникам детского дома армянской общины Алеппо.
На территории постоянной дислокации гуманитарной группы ежедневно проводятся профилактические мероприятия по борьбе с эпидемией COVID-19. Несмотря на ограничения и трудности, связанные с эпидемией в Алеппо, гуманитарная группа продолжает успешно выполнять свою миссию.