Գագիկ Ծառուկյան.1jpg
2020 թվականի հուլիսի 6-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը Գագիկ Ծառուկյանի կողմից անհամատեղելիության պահանջի առերևույթ խախտման հիմքով վարույթ է հարուցել: Վարույթ հարուցելու համար առիթ է հանդիսացել 2020 թվականի հունիսի 23-ի «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռն ՍՊ ընկերության ընդհանուր ժողովի արձանագրությունը, որը ստորագրել է Գագիկ Կոլյայի Ծառուկյանի կողմից, որով որոշվել է դադարեցնել ընկերության տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի լիազորությունները և տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակել Արայիկ Կեսոյանին (որպես պատճառ՝ նշված է Սեդրակ Առուստամյանի կողմից իր պարտականությունների կատարման ժամանակավոր անհնարինությունը):
2020թ. մայիսի 27-ին Գագիկ Ծառուկյանը ներկայացրել է գույքի, եկամուտների և շահերի 2019թ. տարեկան հայտարարգիր, որի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Գ. Ծառուկյանը, ի թիվս այլ ընկերություններում իր ունեցած գույքային իրավունքների, Սեդրակ Առուստամյանի հավատարմագրային կառավարման է հանձնել «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռն ՍՊ ընկերության բաժնեմասը՝  20.05.2017-20.05.2022թթ. ժամանակահատվածով:
Այդուհանդերձ, «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռն ՍՊ ընկերության մասնակիցների արտահերթ ընդհանուր ժողովի 23.04.2020թ. թիվ 20/01-Ա արձանագրային որոշման ուսումնասիրության արդյունքում պարզ է դառնում, որ
ՀՀ ազգային ժաղովի պատգամավոր Գ. Ծառուկյանը անձամբ առերևույթ մասնակցել է ընկերության կառավարմանը,  առաջարկել է ընկերության տնօրենի թեկնածու, մասնակցել է տնօրենի ազատման և նոր  տնօրեն նշանակելու որոշումների կայացման գործընթացին, ինչպես նաև տնօրենին  հանձնարարականներ տալուն:
Համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի՝ 31-րդ հոդվածի 1-ին մասի` հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք և հանրային ծառայողները չեն կարող զբաղեցնել իրենց կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից: Նույն հոդվածի 17-րդ մասի համաձայն՝  հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձի և հանրային ծառայողի կողմից սույն հոդվածով նախատեսված անհամատեղելիության պահանջները խախտելը նրա լիազորությունների դադարեցման կամ նրան զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու հիմք է:
Հաշվի առնելով նշված փաստական հանգամանքները և ղեկավարվելով Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, հիմք ընդունելով Օրենքի  27-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը և 2-րդ մասը, ինչպես նաև  31-րդ հոդվածի 1-ին մասը, Հանձնաժողովը որոշել է ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի կողմից անհամատեղելիության պահանջների առերևույթ խախտման հիմքով հարուցել վարույթ:
Վարույթ հարուցելու հիմք է հանդիսացել  ՀՀ արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ Կ. Կարապետյանի կողմից Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին  (Հանձնաժողով) հասցեագրված դիմումը:

На основании явного нарушения Гагиком Царукяном требований несовместимости возбуждено производство
6 июля 2020 года Комиссия по предотвращению коррупции возбудила производство на основании явного нарушения Гагиком Царукяном требования о несовместимости.
Поводом для возбуждения производства послужил протокол общего собрания ООО “Концерн Мульти Груп” от 23 июня 2020 года, подписанный Гагиком Царукяном, которым было решено прекратить полномочия директора компании Седрака Арустамяна и назначить временно исполняющим обязанности директора Араика Кесояна (в качестве причины указана временная невозможность исполнения Седраком Арустамяном своих обязанностей).
“27 мая 2020 г. Гагик Царукян представил годовую декларацию об имуществе и доходах за 2019 год. При изучении декларации выяснилось, что Г. Царукян, в числе своих имущественных прав в других компаниях, передал в доверительное управление Седрака Арустамяна долю ООО “Концерн Мульти Груп” на период от 20.05.2017 до 20.05.2022 гг.
Тем не менее, на внеочередном общем собрании членов ООО “Концерн Мульти Груп”, состоявшемся 23.04.2020 г. в результате изучения протокольного решения № 20/01 становится ясно, что депутат Национального собрания Республики Армения Г. Акопян Царукян лично принимал участие в управлении компанией, предложил кандидатуру директора компании, участвовал в процессе освобождения директора и назначения нового директора, а также дал поручения директору. Согласно части 1 статьи 31 Закона Республики Армения “Об общественной службе", лица, занимающие общественные должности, общественные служащие не могут занимать не обусловленную их статусом должность в государственных органах или в других органах местного самоуправления, какую-либо должность в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, образовательной и творческой. Согласно части 17 той же статьи нарушение лицом, занимающим общественную должность, и общественным служащим требований несовместимости, предусмотренных настоящей статьей, является основанием для прекращения его полномочий или освобождения его от занимаемой должности. Учитывая отмеченные фактические обстоятельства и руководствуясь пунктом 1 части 1 статьи 24 закона, принимая за основу пункт 1 и часть 2 части 1 статьи 27 закона, а также часть 1 статьи 31 закона, комиссия решила возбудить производство на основании явного нарушения требований несовместимости со стороны депутата Национального собрания Республики Армения Гагика Царукяна. Основанием для возбуждения дела послужило обращение начальника агентства государственного регистра юридических лиц Министерства юстиции К. Арутюняна в Комиссию по предотвращению коррупции”, - говорится в сообщении.