Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը որոշել է Զարուհի Բաթոյանի նկատմամբ վարչական տույժ կիրառել
2020 թվականի 3-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (Հանձնաժողով) որոշել է  Զարուհի Բաթոյանի նկատմամբ կիրառել վարչական տույժ՝ նշանակելով տուգանք 200 000 (երկու հարյուր հազար) ՀՀ դրամի չափով՝ հայտարարատուի կողմից հայտարարագրում անզգուշությամբ սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալ ներկայացնելու համար:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը, ով 2018 թվականին նույն նախարարությունում նախարարի առաջին տեղակալ էր 2019թ. հունիսի 21-ին ներկայացրած գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց 2018 թվականի տարեկան հայտարարագրում «Հայտարարատու պաշտոնատար անձի եկամուտները հարկային տարում» բաժնում   չի  հայտարարագրել իր եկամուտները:
Ի պատասխան Հանձնաժողովի՝ բացատրություններ ներկայացնելու խնդրանքին՝
Զարուհի Բաթոյանը տեղեկացրել է, որ իր կողմից հայտարարագիրը՝ դրա լրացման նկատմամբ ներկայացվող պահանջների խախտմամբ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացնելը՝ պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ ի տարբերություն մյուս դաշտերի՝ եկամուտների վերաբերյալ դաշտը նշված չի եղել որպես պարտադիր լրացման ենթակա  և համակարգը թույլ է տվել չլրացնել դրանք։ Այդ հիմքով Զարուհի Բաթոյանը  խնդրել է իր եկամուտները չհայտարարագրելը դիտարկել որպես զուտ  տեխնիկական բացթողում և թույլատրել 2018 թվականի  տարեկան հայտարարագրում կատարել ուղղում՝ «Հայտարարատու պաշտոնատար անձի եկամուտները հարկային տարում» բաժնում նշել  7 515 233 ՀՀ դրամ։
Այնուամենայնիվ, Հանձնաժողովը վերահաստատել է, որ  հայտարարագրման ենթակա տվյալները հայտարարագրելիս բոլոր դաշտերը, առանց որևէ բացառության,  պարտադիր են ենթակա են լրացման:
Տուգանքը վճարելուց հետո Զարուհի Բաթոյանին տրամադրվելու է  7 աշխատանքային օր՝ գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձնաց 2018 թվականի տարեկան հայտարարագրի «Հայտարարատու պաշտոնատար անձի եկամուտները հարկային տարում» բաժնում  համապատասխան ուղղում կատարելու համար:

Комиссия по предотвращению коррупции применит к Заруи Батоян административное взыскание
Поддержи А1+!Комиссия по предотвращению коррупции решила применить к Заруи Батоян административное взыскание, назначив штраф в размере 200 000 драмов за неверное или неполное представление в декларации о доходах. Комиссия по предотвращению коррупции сообщает, что министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян, которая в 2018 году была первым заместителем министра в том же министерстве, в декларации об имуществе за 2018 г., представленной 21 июня 2019 года, в разделе “Доходы должностного лица-декларанта в налоговом году” не задекларировали свои доходы.
В ответ на просьбу комиссии представить объяснения, Заруи Батоян сообщила, что ее представление декларации в комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с нарушением требований, предъявляемых к ее заполнению, было обусловлено тем обстоятельством, что, в отличие от других полей, поле о доходах не было указано как подлежащее обязательному заполнению, и система позволила не заполнить его. На этом основании Заруи Батоян попросила рассмотреть недекларирование своих доходов в качестве чисто технического упущения и разрешить внести поправку в годовую декларацию на 2018 год в разделе “Доходы должностного лица-декларанта в налоговом году” в размере 7 515 233 драмов.
Тем не менее, комиссия подтвердила, что при декларировании данных все поля, без каких-либо исключений, подлежат заполнению.
После выплаты штрафа Заруи Батоян будет предоставлено 7 рабочих дней для внесения соответствующего исправления в раздел “Доходы должностного лица-декларанта в налоговом году” годовой декларации за 2018 г. об имуществе, доходах и взаимосвязанных лицах.