Ինչպես Վեդիից դիրքեր տարան անվադողերը (տեսանյութ)
Մոտ 7 բեռնատար անվադող է հավաքվել մեկ օրում,  երբ  «Վեդու քաղաքացիական նախաձեռնությունը» ֆեյսբուքյան  իր էջում հայտարարություն  տեղադրեց։
«Հավատում էինք, որ հաստատ կարողանալու էինք շատ հավաքել ու եղավ հենց այնպես, ինչպես մենք նախօրոք պլանավորել էինք՝ չնայած նրան, որ ուշ էինք սկսել»,- «Ա1+»-ին ասաց «Վեդու քաղաքացիական նախաձեռնության» անդամ Գագիկ Հակոբյանը՝  ընդգծելով, որ նույնիսկ նոր անվադողեր են հավաքվել։
Նա պատմում է, որ գաղափարը առաջացել Է, երբ սահմանին լարվածությունն աճել է.
«Միտքը առաջացել է ըստ անհրաժեշտության, խմբում քննարկել ենք ու սկսել՝ առանց հետագա դժվարությունները հաշվի առնելու։ Իրականում բավականին աշխատատար և բարդ գործ էր, սակայն մենք հեշտ հաղթահարեցինք, որովհետև մեծ ուժ էինք ներդրել՝  թե տեխնիկական ռեսուրս, թե մարդկային»։
Անվադողեր հավաքվել են ոչ միայն Վեդի քաղաքից,  միացել են նաեւ շրջակա գյուղերի բնակիչները։  Այս փաստը ուրախացրել է նախաձեռնության անդամներին։
«Վեդու քաղաքացիական նախաձեռնությունը»  ստեղծվել է նախորդ տարվա նոյեմբերին, բայց արդեն հասցրել Է  համայնքային մի շարք միջոցառումներ անել՝  միավորելով Վեդիի և շրջակա գյուղերի ակտիվ երիտասարդներին։
Ներդրում են ունեցել նաեւ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում. մարտ ամսին Վեդիում 2 շաբաթվա ընթացքում մոտ 10000  բժշկական-պաշտպանիչ դիմակներ են  կարել ու բաժանել։

Как шины из Веди перевезли на позиции (видео)
За день собралось около 7 грузовиков шин, когда «Гражданская инициатива Веди» распространила сообщение на своей странице в фейсбук.
«Мы верили, что точно сможем собрать и получилось именно так, как мы заранее планировали, несмотря на то, что поздно начали», - сказал «А1+» член «Гражданской инициативы Веди» Гагик Акопян, подчеркнув, что собрали даже новые шины.
Он рассказывает, что идея возникла, когда на границе возросла напряженность:
«Идея возникла по необходимости, мы обсудили в группе и начали, не учитывая дальнейшие трудности. В действительности это было довольно трудоемкой и сложной работой, но мы легко преодолели, так как вложили большую силу – и технические ресурсы, и человеческие».
Шины собирались не только в городе Веди, присоединились и жители окрестных сел. Этот факт обрадовал членов инициативы.
«Гражданская инициатива Веди» была создана в ноябре прошлого года, но уже успела провести ряд общинных мероприятий, обьединив активную молодежь из Веди и окрестных сел.
Они внесли свой вклад и в борьбу с коронавирусом: в марте в Веди примерно за 2 недели сшили и раздали около 10000 медицинских защитных масок.