Ոստիկանները վնասազերծել են Իրանի քաղաքացի՝ ազգությամբ ադրբեջանցի տղամարդու․ նա կալանավորված է (տեսանյութ)
Հուլիսի սկզբին քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչությունում ու Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ ստացվեցին, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ապօրինի հատելու են Հայաստանի պետական սահմանը՝ բերելով առանձնապես խոշոր չափի թմրամիջոց։
Ձեռնարկվեցին լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումներ: Համագործակցելով ոստիկանության Կենտրոնական բաժնի ծառայողների հետ և իրացնելով ստացված օպերատիվ տվյալները՝ քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի և հատուկ նշանակության վարչությունների ծառայողները մեկնեցին Սյունիքի մարզ, որտեղ նրանց միացան ոստիկանության Կապանի բաժնի ծառայողները։
«Մեկնեցինք Սյունիքի մարզի այն հատված, որտեղով, ըստ տեղեկությունների, պետք է անցներ այդ անձը: Հուլիսի 10-ի երեկոյան դարանակալեցինք նշված հատվածում։ Որոշ ժամանակ անց նկատեցինք զինվորական համազգեստով, ուսապարկով մի տղամարդու, որը անտառից Սյունիքի մարզի Սրաշեն գյուղ էր գնում», - նշեց ՔՈԳՎ ԹԱՇԴՊՎ բաժնի պետ Գևորգ Ասրյանը։
Ոստիկանները շարունակեցին հետևել կասկածյալի շարժը։ Նա զինված էր: Քննարկվեցին վնասազերծման տարբերակներ, ու քանի որ կասկածյալը շարժվում էր դեպի հայկական գյուղ, որոշում կայացվեց բռնել այն պահին, երբ ձորից դուրս կգար ավտոճանապարհ։
«Օպերատիվ խմբերից մեկը դարանակալեց նշված հատվածում։ Անտառից դուրս գալուն պես քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության հատուկ նշանակության վարչության ծառայողները վնասազերծեցին տղամարդուն և զինաթափեցին»։
Տղամարդը, պետական սահմանը ապօրինի հատելու և թմրամիջոց տեղափոխելու կասկածանքով, բերման ենթարկվեց ոստիկանության Կապանի բաժին՝ այդ ընթացքում դիմադրություն ցուցաբերելով ոստիկաններին։ Ճշտվեց ինքնությունը՝ ազգությամբ ադրբեջանցի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության 24-ամյա բնակիչ։ Նրա ուսապարկից հայտնաբերվեց 4 կգ 865 գրամ հերոին թմրամիջոց։ Հայտնաբերված զանգվածն ու հրացանը ուղարկվեցին փորձաքննության։
«Զննեցինք նաև նրա անցած տարածքը։ Անտառում հայտնաբերեցինք նրա մյուս ուսապարկը, որի մեջ կային ջրով շշեր, սննդամթերք, զինվորական համազգեստ, դիմակ, գլխարկ ու բջջային հեռախոս»։
Հարուցվել է քրեական գործ։ Իրանի Իսլամական Հանրապետության՝ ազգությամբ ադրբեջանցի, 24-ամյա տղամարդը կալանավորված է։

Полицейские обезоружили гражданина Ирана - азербайджанца по национальности: он арестован (видео)
В начале июля в управление по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Главного управления уголовной полиции и в следственный отдел административных районов Кентрон и Норк-Мараш поступило оперативное сообщение о том, что из Исламской Республики Иран будет незаконное пересечение государственной границы Армении с контрабандой наркотиков в особо крупном размере. Об этом сообщает Полиция Армении․
Были предприняты широкомасштабные оперативно-розыскные и следственные мероприятия. Сотрудники управления по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Главного управления уголовной полиции и управления специального назначения вместе со служащими Центрального отдела полиции выехали в Сюникскую область, где к ним присоединились сотрудники Капанского отдела полиции.
“Мы отправились в ту часть Сюникской области, по которой, по полученным сведениям, этот человек должен был пройти. Вечером 10 июля мы дислоцировались в указанном мессте. Через некоторое время заметили мужчину в военной форме, с рюкзаком, который из леса направлялся в село Срашен Сюникской области”, - рассказал начальник отдела Геворг Асрян.
Полицейские продолжали следить за передвижением подозреваемого. Он был вооружен. Были обсуждены варианты обезвреживания, и поскольку подозреваемый двигался в сторону армянского села, было принято решение дождаться, когда он выйдет на шоссе.
”Одна из оперативных групп вышла на указанный участок. После выхода подозреваемого из леса сотрудники управления специального назначения Главного управления уголовной полиции обезвредили мужчину и разоружили его”.
Мужчина, по подозрению в незаконном пересечении государственной границы и перевозке наркотиков, был подвергнут приводу в Капанское отделение полиции, он оказал сопротивление полицейским. Установлена личность контрабандиста. Это 24-летний житель Исламской Республики Иран, по национальности азербайджанец. В его рюкзаке было обнаружено 4 кг 865 гр  героина. Обнаруженная масса героина и ружье отправлены на экспертизу.
“Осмотрели также и территорию, пройденную им. В лесу обнаружили и другой его рюкзак, в котором были бутылки с водой, продукты питания, военная форма, маска, шапка и мобильный телефон”.