«Թվայնացումը հեղափոխական գործընթաց է, և աշխատանքը պետք է իրականացնել և՛ բովանդակային, և՛ տեխնիկական ուղղություններով». վարչապետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Թվայնացման խորհրդի նիստ: Նիստում քննարկվել է Հայաստանի՝ 2020-2025թթ. թվայնացման ռազմավարության նախագիծը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ստեփան Ծատուրյանը ներկայացրել է ռազմավարության նպատակները և դրանց իրականացման ճանապարհային քարտեզը: Նա նշել է, որ էլեկտրոնային կառավարման և թվային տեխնոլոգիաների զարգացմամբ Հայաստանն առաջատար դիրքեր է զբաղեցնում, և մինչ այժմ իրականացված հաջող նախաձեռնությունները լավ հիմք են հետագա թվային փոխակերպման համար: Նրա խոսքով՝ Թվայնացման ռազմավարությամբ նախատեսվում է իրականացնել պետության, տնտեսության և հասարակության թվային փոխակերպում` պետական համակարգում նորարարական տեխնոլոգիաների, կիբերանվտանգության, տվյալների քաղաքականության զարգացմամբ, համակարգերի փոխգործելիության ապահովմամբ, միասնական ստանդարտների ներդրմամբ, կրթական ծրագրերի իրականացմամբ, ինչպես նաև մասնավոր հատվածում թվային գործիքների խթանմամբ: Արդյունքում ակնկալվում է՝ հանրային ծառայությունների մատուցման բարձր որակի ապահովում, պետական կառավարման արդյունավետության աճ, ինստիտուցիոնալ թվայնացում, ենթակառուցվածքների զարգացում, տվյալահեն որոշումների կայացում, թվային հմտություններով աշխատուժի զարգացում: Նախատեսվում է ռազմավարությունն իրականացնել 2 փուլով՝ 2020-2021 թթ. և 2022-2025 թթ.: Ռազմավարությունը քննարկվել է շահագրգիռ գերատեսչությունների և մասնագիտական ասոցիացիաների հետ, ներկայացված առաջարկները նկատի են առնվել և ընդունվել են ի գիտություն:
Ռազմավարության շուրջ ծավալվել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակություն: Քննարկվել են թվայնացման միասնական ստանդարտներին և ձևաչափերին, ըստ ոլորտների մատուցվող պետական ծառայությունների շրջանակին, միջգերատեսչական համագործակցությանը, կիբերանվտանգության ենթակառուցվածքների զարգացմանը, տվյալների համակարգերի փոխգործելիությանը, թվայնացման ուղղությամբ արդեն իսկ իրականացված աշխատանքների ներդաշնակեցմանը վերաբերող և այլ հարցեր: Արծարծվել են կազմակերպչական մի շարք հարցեր ևս:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է՝ թվայնացումը հեղափոխական գործընթաց է, և աշխատանքը պետք է իրականացնել և՛ բովանդակային, և՛ տեխնիկական ուղղություններով: Վարչապետի դիտարկմամբ, բացի տեխնիկական չափանիշներից, թվայնացման ռազմավարությամբ պետք է քաղաքական հստակ նպատակադրումներ և տեսանելի նշաձողեր սահմանվեն, որպեսզի հանրությունը կարողանա պատկերացում ունենալ նպատակների և արդյունքների մասին: Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հանրային ակտիվ կոմունիկացիան, թվային փոխակերպման գործընթացների վերաբերյալ լայն իրազեկումը և հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին:
Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է, քննարկման արդյունքներով, լրամշակել ռազմավարության նախագիծը և ընթացք տալ հետագա աշխատանքներին:

Цифровизация - революционный процесс: премьер-министр
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось заседание Совета по цифровизации. На заседании был обсужден проект стратегии цифровизации Армении на 2020-2025 гг.
Заместитель министра высокотехнологической промышленности Степан Цатурян представил цели стратегии и дорожную карту их реализации. Он отметил, что Армения занимает лидирующие позиции по показателю развития электронного правительства и цифровых технологий, и реализованные до сих пор успешные инициативы являются хорошей основой для дальнейшей цифровой трансформации. По его словам, стратегия цифровизации предусматривает осуществление цифровой трансформации государства, экономики и общества посредством развития инновационных технологий, кибербезопасности, информационной политики в государственной системе, обеспечения интероперабельности систем, внедрения единых стандартов, реализации образовательных программ, а также продвижения цифровых инструментов в частном секторе. В результате ожидается обеспечение высокого качества предоставления государственных услуг, повышение эффективности государственного управления, институциональная цифровизация, развитие инфраструктуры, принятие решений на основе данных и развитие рабочей силы с навыками в цифровой сфере. Стратегию планируется реализовать в 2 этапа: 2020-2021 гг и 2022-2025 гг. Стратегия была обсуждена с заинтересованными ведомствами и профессиональными ассоциациями, представленные предложения были учтены и приняты во внимание.
Состоялся заинтересованный обмен мнениями вокруг стратегии. Были обсуждены другие вопросы, касающиеся общих стандартов и форматов цифровизации, рамок государственных услуг по сферам, межведомственного сотрудничества, развития инфраструктуры кибербезопасности, интероперабельности систем данных, гармонизации уже проделанной в области цифровизации работы и т.д. Был поднят ряд организационных вопросов.
Глава правительства подчеркнул, что цифровизация - это революционный процесс, и работу необходимо проводить и по содержательному, и по техническому направлениям. По наблюдению премьер-министра, кроме технических стандартов, стратегия цифровизации должна устанавливать четкие политические цели и видимые ориентиры, чтобы общество могло иметь представление о целях и результатах. В этом контексте Никол Пашинян подчеркнул важность активной общественной коммуникации, широкой информированности о процессах цифрового преобразования и дал поручения ответственным лицам.
По итогам обсуждения премьер-министр Пашинян поручил дополнить проект стратегии и приступить к дальнейшей работе.