Իրական սպառնալիքի եւ հարձակման դեպքում, Ռուսաստանը, ՀԱՊԿ-ը պարտավոր կլինեն պաշտպանել Հայաստանի տարածքը
Միջազգային «Լազարյան ակումբի» հայտարարությունը
Կովկասում իրավիճակի սրման կապակցությամբ
(ոչ պաշտոնական թարգմանություն)
НЕ ДОПУСТИТЬ ВОЙНЫ.
------------------------
Միջազգային ռուս-հայկական «Լազարյան ակումբը» մտահոգությամբ հետևում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտի բռնկման շուրջ զարգացումներին: Մենք ցավում ենք առճակատման բոլոր զոհերի համար:
Իհարկե, սահմանում տեղի ունեցած միջադեպն ունի խորքային պատճառներ, որոնցով ձևավորում է կողմերի պահվածքը: Պատմության մեջ արմատավորված թշնամական հարաբերությունները, Ռուսաստանի կայսրության և Խորհրդային Միության փլուզումը, Սումգայիթյան ջարդը և Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմը, մեկին բերեցին հաղթանակ, մյուսին՝ ռեվանշի, վրեժխնդրության ցանկություն:
Հայաստանի շրջափակումը, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում առաջընթացի բացակայությունը, այս ամենը  և գումարած Կովկասի գործերին Թուրքիայի միջամտության փորձերը՝ ստեղծում են կայուն սպառնալիք տարածաշրջանի խաղաղությանը:
Ադրբեջանը մեծացնում է իր ռազմական բյուջեն, իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը, որը բոլորովին էլ անվտանգ չէ, ինչը ցույց տվեց 2016 թվականի ապրիլին հրադադարի ռեժիմի խախտմամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում:
Ներքաղաքական պայքարի, համաճարակի պատճառով բնակչության աղքատության, գրգռման պայմաններում, երկու երկրների (Հայաստանի և Ադրբեջանի) ղեկավարները՝ գայթակղվում են եւ օգտագործում ցանկացած առիթ ներքաղաքական կոնսոլիդացիայի համար։
Սա, հավանաբար, նաև միջադեպի խթանման պատճառներից մեկն է, որը, մեր կարծիքով, սկզբում նման չէր նախանշված գործողությունների:
Բայց հիմա ամեն ինչ կարող է ավելի լուրջ շրջադարձ ունենալ:
Մենք նկատում ենք Թուրքիայի կողմից կրակի վրա յուղ ավելացնելու ակնհայտ փորձը, իսկ նրա  վերաբերմունքը Հայաստանին՝  ավելի քան հայտնի է:
Մենք կտրականապես մերժում ենք լարվածություն հրահրելու փորձերը ՝ անկախ նրանից, թե որտեղից են դրանք արձակվում: Այս առումով, անվիճելի ՛՛չեմպիոնն՛՛ այս պահին պետք է ճանաչել Ադրբեջանի այն պաշտոնյաներին, որոնք հանրորեն քննարկում են հայկական Ատոմակայանի վրա հարձակման հնարավորությունը:
Մենք համոզված ենք, որ իրական սպառնալիքի և Հայաստանի վրա զինված հարձակման դեպքում, Ռուսաստանը և ՀԱՊԿ այլ անդամներ, կատարելով իրենց պարտականությունները, պարտավոր կլինեն պաշտպանել Հայաստանի տարածքը:
Բայց մենք դեմ ենք իրադարձությունների և սցենարների այնպիսի զարգացմանը, որոնք կարող են ամբողջ տարածաշրջանը հասցնել ապոկալիպսիսի:
Մենք կոչ ենք անում Հայաստանին և Ադրբեջանին անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, սպառնալիքները և սկսել խաղաղ բանակցություններ:
Համոզված ենք, որ ժամանակն է, որ Երևանը և Բաքուն լրջորեն մտածեն հետագա խաղաղ գոյակցության մասին և դատարկ խոսակցությունից անցնեն երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու կոնկրետ քայլերի:
---------------
Միջազգային ռուս-հայկական «Լազարևսկի ակումբը» ստեղծվել է 2018 թ.-ին ՝ Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավորի, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինի և մի շարք հայտնի քաղաքական գործիչների և ձեռներեցների, հասարակական գործիչների, գիտնականների, լրագրողների և Ռուսաստանի և Հայաստանի մշակույթի վարպետների նախաձեռնությամբ, այդ թվում ՝ Նիկոլայ Ռիժկովի , Արթուր Չիլինգարով, Անատոլի Տորկունով, Սամվել Կարապետյան, Սերգեյ Համբարձումյան, Վյաչեսլավ Նիկոնով, Մոդեստ Կոլերով, Վազգեն Մանուկյան, Արտաշես Գեղամյան, Լևոն Մալխասյան (Մալխազ), Վիտալի Տրետյակով, Կարեն Շախնազարով, Վլադիմիր Կազիմիրով, Զորի Բալայան և այլք:
Ակումբը կրում է Լազարևների հայ հովանավորների հայտնի ընտանիքի անունը, որը 19-րդ դարում հիմնադրել է արևելագիտության ինստիտուտը, ՄԳԻՄՕ-ի նախահայրը: Ակումբի նպատակը Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև փոխվստահության և դաշնակցային փոխգործակցության ամրապնդումն է մեր երկրների քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև ընթացիկ օրակարգի առավել կարևոր թեմաների վերաբերյալ ոչ պաշտոնական և ազատ կարծիքների փոխանակման միջոցով:

НЕ ДОПУСТИТЬ ВОЙНЫ․ Заявление «Лазаревского клуба»
Международный российско-армянский «Лазаревский клуб» с обеспокоенностью следит за развитием событий вокруг вспышки конфликта между Арменией с Азербайджаном. Мы скорбим обо всех жертвах противостояния.
Безусловно, у инцидента на границе есть глубинные причины, формирующие поведение сторон. Враждебные отношения, уходящие своими корнями в историю, распад Российской Империи и Советского Союза, Сумгаитский погром и войну в Нагорном Карабахе, принесшую одним победу, а другим – стремление к реваншу, блокаду Армении и отсутствие прогресса в урегулировании карабахского конфликта, – все это, вместе взятое и помноженное на попытки турецкого вмешательства в дела Кавказа, создает постоянную угрозу для мира в регионе. Азербайджан наращивает военный бюджет и воинственную риторику, что совсем небезопасно, как показало нарушение им режима прекращения огня  в апреле 2016 года в зоне нагорно-карабахского конфликта.
В условиях внутренней борьбы, обнищания и раздражения населения из-за пандемии у властей обеих стран, Армении и Азербайджана, возникает соблазн использовать любой повод для внутриполитической консолидации. Вероятно, это также одна из причин раскрутки инцидента, который, на наш взгляд, поначалу не выглядел как заблаговременно спланированная акция. Но теперь дело может приобрести более серьезный оборот. Мы отмечаем явную попытку подлить масла в огонь со стороны Турции, чье отношение к Армении слишком хорошо известно. Мы категорически отвергаем попытки взвинтить напряжение, с какой бы стороны они не исходили. В этом отношении безусловным чемпионом на данный момент следует признать официальных лиц Азербайджана, публично обсуждающих возможность атаки на Армянскую атомную электростанцию.
Мы не сомневаемся, что в случае нарастания реальной угрозы и вооруженного нападения на Армению, Россия и другие члены Договора о коллективной безопасности, выполняя свои обязательства, должны будут защищать территорию Армении как свою. Но мы против такого развития событий и сценариев, способных привести весь регион к апокалипсису.  Призываем Армению и Азербайджан к немедленному прекращению военных действий, обмена угрозами и началу мирных переговоров. Убеждены, что Еревану и Баку пора всерьез задуматься о дальнейшем мирном сосуществовании и от пустых разговоров перейти к конкретным шагам по урегулированию двусторонних отношений.
------------------
Международный российско-армянский «Лазаревский клуб» создан в 2018 году по инициативе депутата Государственной Думы России, директора Института стран СНГ Константина Затулина и ряда известных политиков и предпринимателей, общественных деятелей, ученых, журналистов и мастеров культуры России и Армении, в числе которых Николай Рыжков, Артур Чилингаров, Анатолий Торкунов, Самвел Карапетян, Сергей Амбарцумян, Вячеслав Никонов, Модест Колеров, Вазген Манукян, Арташес Гегамян, Левон Малхасян (Малхаз), Виталий Третьяков, Карен Шахназаров, Владимир Казимиров, Зорий Балаян и др.