ՄԻՊ-ը Տավուշը գնդակոծելու հարցով միջանկյալ զեկույց է ուղարկել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ միջազգային կառույցներին է ուղարկել Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հուլիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների վերաբերյալ առաջին միջանկյալ զեկույցն անգլերենով:
Պաշտպանը մասնավորապես նշել է. «Քիչ առաջ միջազգային կառույցներին ուղարկեցինք Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ հուլիսի 12-ին և 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի գնդակոծությունների վերաբերյալ առաջին միջանկյալ զեկույցն անգլերենով: Այնկազմվել է գիշերվա ընթացքում։
Առանձին ընթացակարգով զեկույցն ուղարկվում է նաև ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին: Հատուկ նշում եմ, որ այսպիսի հնարավորություն ունեն բացառապես «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցող Մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունները:
Միջանկյալ զեկույցը կազմվել է հիմքում ունենալով տեղեկությունների և փաստերի հավաքագրման մեր ինքնուրույն աղբյուրները:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է իրականացնել մշտադիտարկման աշխատանքներ՝ անմիջական կապ պահպանելով Տավուշի մարզի Մովսես և մի շարք այլ գյուղերի բնակիչների, քաղաքացիական համայնքների վարչական մարմինների, ինչպես նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ պաշտոնական հաղորդակցությամբ:
Այսօր առավոտյան ևս արձանագրվել են տեղեկություններ Մովսես և մի շարք այլ խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական կողմի գնդակոծության, Հայաստանի այդ քաղաքացիական բնակավայրերի, նրանց բնակիչների առողջության, կյանքի ու սեփականության համար իրական վտանգի մասին»:

Омбудсмен отправил промежуточный доклад по вопросу обстрела Тавуша в Совет по правам человека ООН
Офис омбудсмена Армении направил в международные структуры первый промежуточный доклад об обстрелах 12 и 13 июля со стороны ВС Азербайджана в направлении Тавушской области Республики Армения. Об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Армении Арман Татоян.
“Мы направили в международные структуры первый промежуточный доклад на английском языке об обстрелах 12 и 13 июля со стороны ВС Азербайджана в направлении Тавушской области Армении. Он был составлен в течение ночи. По отдельной процедуре доклад направляется также и в Совет по правам человека ООН. Особо отмечаю, что такую возможность имеют исключительно национальные учреждения по правам человека, имеющие международный статус “А” ”, - написал Татоян.
Он отметил, что промежуточный доклад был составлен на основе самостоятельных источников сбора информации и фактов.
“Аппарат Защитника прав человека Армении продолжает осуществлять работы по мониторингу, сохраняя непосредственную связь с жителями села Мовсес и ряда других сел Тавушской области, с административными органами гражданских общин, а также в официальном общении с Министерством обороны Армении. И сегодня утром были зафиксированы сведения об обстреле азербайджанской стороны территории в непосредственной близости от Мовсеса и ряда других мирных населенных пунктов, о реальной опасности, угрожающей здоровью, жизни и собственности жителей этих гражданских населенных пунктов Армении”, - отметил Арман Татоян.