060720KhorhrdakcutyunCovid19 (2)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հուլիսի 6-ին տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը
Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման գործընթացի շրջանակներում վերջին մեկ ամսվա ընթացքում կատարած աշխատանքների համառոտ նկարագիրը ներկայացրել է պարետ, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Նախագահը լսել է նաև առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Բաղրյանի զեկույցը, որն ընդգրկում էր կորոնավիրուսային հիվանդացության միջազգային, հայաստանյան ու արցախյան վիճակագրությունն ու առողջապահության նախարարության  կողմից իրականացվող աշխատանքերի ամփոփ նկարագիրը: Արայիկ Բաղրյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ստեփանակերտում և շրջաններում նոր օջախների առաջացման պատճառների ու հետևանքների վերաբերյալ, կարևորել պոլիմերազային շղթայական լաբորատորիայի աշխատանքը
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է բուժհաստատություններում արձանագրված համավարակի վերջին դեպքերին՝ պատասխանատուներից պահանջելով դիմել խիստ միջոցների՝ դրանք հետագայում բացառելու կամ հնարավորինս նվազեցնելու նպատակով: Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է առավելագույն խստություն ցուցաբերել առաջին հերթին պետական համակարգում ընդգրկված բոլոր աշխատողների և տնտեսվարողների նկատմամբ, ովքեր պատշաճ չեն կատարում պարետի համապատասխան որոշումներն ու ցուցումները:

060720KhorhrdakcutyunCovid19 (2)
6 июля под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось очередное заседание комендатуры.
Краткое описание работы проделанной за последний месяц в рамках процесса предотвращения распространения COVID-19 в республике представил комендант, государственный министр Григорий Мартиросян. Президент заслушал также доклад и. о. министра здравоохранения Араика Багряна, который представил международную статистику COVID-19 и статистику Армении и Арцаха, краткое описание работ, осуществляемых Министерством здравоохранения. Араик Багрян представил подробности о причинах и последствиях возникновения новых очагов в Степанакерте и в районах, отметил значение работы полимеразной цепной лаборатории.
Президент республики коснулся последних случаев, зафиксированных в медучреждениях, потребовав от ответственных лиц принять строгие меры с целью исключения в дальнейшем таких случаев, или же по возможности их сокращения. Араик Арутюнян поручил проявить максимальную строгость в первую очередь в отношении всех работников и хозяйствующих субъектов государственной системы, которые надлежащим образом не выполняют соответствующие решения и указания.