Կենսաթոշակների նշանակման գործընթացները վերակազմակերպվում են
Ոլորտում բարեփոխումներ իրականացվելու նպատակով Կառավարության գործունեության ծրագրում ամրագրվել են կոնկրետ միջոցառումներ, այդ թվում կառուցվածքային փոփոխություններ:
Ներկայումս կենսաթոշակ, նպաստ և սոցիալական ծրագրերով նախատեսված մի շարք դրամական վճարների նշանակման և վճարման գործառույթերն իրականացնում են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Սոցիալական ապահովության ծառայության 51 տարածքային բաժինները։ Նույն մարմինն իրականացնում է թե´ դիմումների ընդունման, խորհրդատվության տրամադրումը, թե´ բուն մասնագիտական գործառույթը՝ կենսաթոշակների նշանակման և վճարման վերաբերյալ որոշումների կայացումը։
Այս գործընթացը խնդրահարույց է մի քանի պատճառով․
? տարածքային բաժնի աշխատակիցը անձամբ սպասարկում է քաղաքացուն, միաժամանակ իրականացնելով որոշման կայացման գործառույթ, ինչը տարբեր հմտություններ պահանջող աշխատանք է ենթադրում, հետևաբար նաև հավելյալ ժամանակ և ռեսուրսներ է խլում,
? որոշումներ ընդունող անձնակազմի և շահառուների միջև շփումը ռիսկային է կայացվող որոշումների օբյեկտիվության տեսանկյունից,
? հնարավոր ռիսկերի առկայությունը բացասաբար է ազդում համակարգի հանդեպ քաղաքացիերի վստահության վրա:
Ինչ ենք նախատեսվում իրականացնել
Օգոստոսի մեկից կիրականացվի բարեփոխումների առաջին փուլը, որը կմեկնարկի մայրաքաղաքում.
Երևանում ամբողջությամբ կվերակազմակերպվեն Ծառայության տարածքային բաժինները և դրանց փոխարեն կձևավորվեն սպասարկման և նշանակման վարչություններ՝ իրենց բաժիններով (back office, front office):
Սպասարկման վարչության 10 բաժիններին կվերապահվեն միայն քաղաքացիներին սպասարկելու, դիմումներ ընդունելու, խորհրդատվություն մատուցելու գործառույթները, ինչը հնարավորություն կտա բարելավելու քաղաքացիների սպասարկման գործընթացը։
Նշանակման վարչության 5 բաժինները կենտրոնացված կարգով կիրականացնեն բացառապես դիմումների մշակման և որոշումների կայացման գործառույթներ, ինչի շնորհիվ պատասխանատուները կկենտրոնանա միայն թոշակի նշանակման գորընթացի վրա, որի արդյունքում կբարձրանա աշխատանքի արդյունավետությունը։
Ներդրված նոր ծրագրային ապահովման շնորհիվ դիմումները աշխատակիցների միջև կբաշխվեն պատահականության սկզբունքով, բացառելով կենսաթոշակ նշանակող մասնագետների և քաղաքացիների շփումը:
Արդյունքում կբարձրանա որոշումների կայացման օբյեկտիվությունը, կնվազեն կոռուպցիոն ռիսկերը։
Կենսաթոշակի նշանակման գործընթացում մարդկային գործոնի նվազման պարագայում կբարելավվի համակարգի թափանցիկությունը և կավելանա համակարգի հանդեպ քաղաքացիների վստահությունը։
Սպասարկման բաժինները կշարունակեն գործել իրենց նախկին տեղակայման վայրերում, իսկ Նշանակման բաժիններն առանձին կենտրոնացված գրասենյակում։

В Армении идет реорганизация процессов назначения пенсий
Правительство Армении начинает реорганизацию процессов назначения пенсий, по первому этапу в Ереване будут реорганизованы территориальные отделы службы, вместо них будут сформированы управления по обслуживанию и назначению. Об этом на своей странице в Facebook сообщила министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян.
С целью осуществления реформ в сфере деятельности правительства были зафиксированы конкретные мероприятия, в том числе и структурные изменения.
«В настоящее время функции по назначению и выплате ряда денежных выплат, предусмотренных социальными программами, осуществляют 51 территориальных отделов службы социального обеспечения Министерства труда и социальных вопросов. Тот же орган осуществляет и прием заявлений, консультации, и профессиональную функцию - принятие решений о назначении и выплате пенсий», - написала Батоян.
Она заметила, что этот процесс проблематичен по нескольким причинам: сотрудник территориального отдела лично обслуживает гражданина, одновременно выполняя функцию принятия решения, что предполагает работу, требующую различных навыков, следовательно, отнимает дополнительное время и ресурсы, общение между принимающим решения персоналом и бенефициарами рискованно с точки зрения объективности принимаемых решений, наличие возможных рисков негативно влияет на доверие граждан к системе.
«В Ереване будут полностью реорганизованы территориальные отделы службы и вместо них будут сформированы управления обслуживания и назначения со своими разделами (back office, front office).
На 10 отделов управления будут возложены только функции обслуживания граждан, приема заявлений, предоставления консультаций, что даст возможность улучшить процесс обслуживания граждан. 5 отделов управления назначения в централизованном порядке будут осуществлять функции по разработке заявлений и принятию решений, благодаря чему ответственные лица сконцентрируются только на процессе назначения пенсии, в результате чего повысится эффективность работы. Благодаря внедренному новому программному обеспечению заявления будут распределяться между сотрудниками по принципу случайности, исключая общение специалистов и граждан, назначающих пенсию», - написала министр.
Батоян заметила, что в результате повысится объективность принятия решений, снизятся коррупционные риски. В случае снижения человеческого фактора в процессе назначения пенсии улучшится прозрачность системы и увеличится доверие граждан к системе.
Отделы обслуживания будут продолжать работать в местах их прежнего размещения, а отделы назначения в отдельном централизованном офисе. Следующий этап реформ будет проведен в областях, до конца года.