2249 բողոք՝ արտակարգ դրությանն առնչվող հարցերով
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նոր տեսակի կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության պայմաններում աշխատում է 24-ժամյա աշխատանքային ռեժիմով։ Այս օրերին Պաշտպանին ուղղվող դիմումների, բողոքների ու հարցումների թիվը զգալիորեն գերազանցում է սովորական պայմաններում դիմումների ու բողոքների քանակը:
Մասնավորապես, մարտի 16-ից հունիսի 25-ն ընկած ժամանակահատվածում Մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է արտակարգ դրության առնչվող հարցերով 2249 բողոք։ 1720 դեպքով քաղաքացիներին տրվել է խորհրդատվություն։
Հասցեագրվող բողոքները մեծ մասամբ վերաբերում են․
1. 794 դիմում-բողոք՝ կորոնավիրուսի տնտեսական և սոցիալական հետևանքների չեզոքացման ծրագրերի հիման վրա տրամադրվող սոցիալական աջակցության խնդիրներին (այդ թվում՝ համակարգից օգտվելու դժվարություններ, միջոցառումներից օգտվելու համար տվյալներ մուտքագրելու անհնարինություն և այլն),
2. 231 դիմում- բողոք՝ Հայաստան մուտք գործելուն կամ երկրից մեկնելուն,
3. 114 դիմում-բողոք՝ ֆինանսական դրությամբ պայմանավորված էլեկտրաէներգիայի, ջրի, գազի, կապի և հեռահաղորդակցության գծով վճարումներ կատարելու անհնարինությանը, այդ թվում՝ դադարեցված կոմունալ ծառայությունների վերականգնմանը,
4. 78 դիմում-բողոք՝ մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման պայմաններում ստեղծված խնդիրներին,
5. 57 դիմում-բողոք՝ կենսաթոշակառուների կենսաթոշակների վճարման ժամկետների ուշացումներին՝ պայմանավորված հաշվառման և փաստացի բնակության հասցեները տարբեր լինելու հետ,
6. 29 դիմում-բողոք՝ ազատությունից զրկման վայրերում նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի կանխարգելման և տարածման դեմ պայքարի շրջանակներում ազատությունից զրկված անձանց մոտ առկա առողջական խնդիրների կապակցությամբ բժշկական օգնության և սպասարկման ոչ պատշաճ կազմակերպման, պատիժը կրելուց վաղաժամկետ ազատման, ուղղիչ հիմնարկի տեսակը փոխելու, ընտրված խափանման միջոց կալանքը փոփոխելու կամ վերացնելու վերաբերյալ,
7. 23 դիմում-բողոք՝ աշխատողների վարձատրության, արձակուրդի տրամադրման խնդիրներին և այլն:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն իրականացնում է նաև օրենսդրական ակտերի կատարելագործման աշխատանքներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մշտական կապի մեջ է ՀՀ պարետի հետ, իսկ աշխատակազմն արդյունավետ աշխատում է պարետատան հետ:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աջակցությունը ստանալու նպատակով կարող եք զանգահարել 116 հետախոսահամարով, իսկ ոչ աշխատանքային օրերին և ժամերին՝ 096-116-100 հեռախոսահամարով։

2 249 жалоб, касающихся чрезвычайного положения
Офис Защитника прав человека в условиях чрезвычайного положения, объявленного из-за эпидемии COVID-19, работает в 24-часовом режиме. В эти дни число обращений, жалоб и вопросов к Защитнику значительно превышает количество жалоб и заявлений, поступающих в обычное время.
В частности, в период с 16 марта по 25 июня Защитник прав человека получил 2 249 жалоб касающихся чрезвычайного положения. По 1 720 обращениям, гражданам были предоставлены консультации.
Адресованные жалобы в основном касаются:
794 заявления-жалобы касаются вопросов социальной помощи, предоставляемой на основе программ по нейтрализации экономических и социальных последствий эпидемии COVID-19 (в том числе трудности с использованием системы, невозможность ввода данных для пользования мероприятиями и т. д.);
231 жалоба касается возможности въезда в Армению или выезда из страны;
114 жалоб-заявлений о невозможности осуществления платежей за электроэнергию, воду, газ, связь и телекоммуникации, в том числе и восстановления прекращенных коммунальных услуг;
78 жалоб-заявлений касаются проблем, возникших в условиях изоляции или самоизоляции;
57 заявлений-жалоб касаются задержки сроков выплаты пенсий пенсионерам в связи с определением адреса учета и фактического проживания;
29 заявлений-жалоб о ненадлежащей организации медицинской помощи и обслуживания лиц, лишенных свободы, в рамках борьбы с предупреждением и распространением инфекции COVID-19 в местах лишения свободы, о досрочном освобождении от отбывания наказания, изменении вида исправительного учреждения, изменении или отмене избранной меры пресечения в виде заключения под стражу;
23 заявления-жалобы касаются вопросов оплаты труда, предоставления отпуска и т. д.
Защитник прав человека осуществляет и работы по совершенствованию законодательных актов.
Защитник прав человека находится на постоянной связи с комендантом Армении, аппарат ведет эффективную работу с комендатурой.
Напомним, что для получения содействия Омбудсмена Вы можете позвонить по телефону 116, в нерабочие дни и часы - по номеру 096-116-100.