Նախագահը չի ստորագրելու ՍԴ-ին առնչվող օրենքը․ ի՞նչ է լինելու․ «Իմ քայլից» արձագանքում են
Նախագահի որոշման պատճառները պետք է ճշտել նախագահականից, ես այս առումով ենթադրություններ չեմ անելու։ Այս մասին «Ա1+»-ի հետ զրույցում նշեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով նախագահ Արմեն Սարգսյանի այն հայտարարությանը, թե «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքը հարակից օրենքով իր կողմից չեն ստորագրվելու։
Ինչ վերաբերում է օրենքի ուժի մեջ մտնելու գործընթացին, Գրիգորյանն ասաց՝ Սահմանադրությամբ այս հարցը կարգավորված է․
«Սահմանադրության 129-րդ հոդվածը ասում է՝ նախագահը կամ ստորագրում է կամ դիմում է Սահմանադրական դատարան։ Եթե չի ստորագրում և չի դիմում Սահմանադրական դատարան, Ազգային ժողովի նախագահը 5-օրյա ժամկետում ստորագրում և հրապարակում է օրենքը»։
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովը երեկ ընդունեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին և «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման և սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքներում փոփոխություն կատարելու մաuին ՀՀ օրենքի նախագիծը։
Օրենսդրական փաթեթը հեղինակել են ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Սուրեն Գրիգորյանը եւ Վահագն Հովակիմյանը: Նախագծերով ակնկալվում է սահմանել եւ հստակեցնել 2020 թվականի հունիսի 22-ի Սահմանադրության փոփոխությունների օրենսդրական հիմքերը եւ կատարված փոփոխություններին համահունչ` ապահովել Սահմանադրության 7-րդ գլխի կանոններով նախատեսված` Սահմանադրական դատարանի ձեւավորման գործընթացի ավարտը:
Մասնավորապես առաջարկվում է փոփոխել ՍԴ դատավորների թափուր տեղերի համար առաջադրող մարմինների կողմից կատարվող առաջադրումների հերթականությունը: Ըստ այդմ` առաջինը թեկնածուի առաջադրում կատարելու է Կառավարությունը, երկրորդը` Հանրապետության նախագահը, իսկ երրորդ առաջադրումն անելու է Դատավորների ընդհանուր ժողովը: ՍԴ  դատավորների երեք  թափուր տեղերի համար առաջադրումները կատարվելու են միաժամանակ` համապատասխանաբար Կառավարության, Հանրապետության նախագահի եւ Դատավորների ընդհանուր ժողովի կողմից` 2020 թվականի հունիսի 22-ի Սահմանադրության փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց, այն է` հունիսի 26-ից հետո` երկամսյա ժամկետում:
Նախատեսվում է, որ Սահմանադրության փոփոխությունների ուժով առաջացած` Սահմանադրական դատարանի նախագահի թափուր պաշտոնում ընտրությունը պետք է կատարվի Սահմանադրական դատարանի դատավորների թափուր տեղերը համալրելուց հետո` տասնօրյա ժամկետում:
Մեկ այլ փոփոխությամբ,  Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղերը համալրելու համար առաջադրումների ընթացակարգը հստակեցնելու նպատակով սահմանվել է, որ այն մարմինը, ում առաջադրմամբ արդեն իսկ պաշտոնավարում են համապատասխան թվով դատավորներ (ըստ Սահմանադրության` յուրաքանչյուր մարմնին համապատասխանում է երեք դատավոր), ապա այդ մարմինը չի առաջադրում թեկնածու, ինչը նաեւ բխում է Սահմանադրությամբ առաջադրումների հաջորդականությունը սահմանելու տրամաբանությունից:
Փոփոխություններ  են կատարվում նաեւ  լիազորությունների ժամկետը ավարտված եւ պաշտոնավարումը դադարած ՍԴ դատավորների`  կենսաթոշակի անցնելուն վերաբերող հոդվածում: Հստակեցվում է 2020 թվականի հունիսի 22-ի Սահմանադրության փոփոխությունների արդյունքում պաշտոնավարումը չդադարած ՍԴ մյուս դատավորների` պաշտոնավարումը շարունակելու օրենսդրական հիմքը:

Президент не подпишет закон, связанный с КС. Что будет? Отвечают из «Нашего шага»
Поддержи А1+!Причины решения президента нужно уточнить в аппарате президента, я в этом плане предположений делать не буду. Об этом в беседе с «А1+» отметил депутат от фракции «Мой шаг» Сурен Григорян, обратившись к заявлению президента Армена Саркисяна о том, что он не подпишет закон о внесении поправок и дополнений в конституционный суд «О Конституционном суде» с сопровождающим законом.
Касательно процесса вступления закона в силу, Григорян сказал: этот вопрос урегулирован Конституцией:
«В 129-й статье Конституции говорится: президент либо подписывает, либо обращается в Конституционный суд. Если не подписывает и не обращается в Конституционный суд, председатель Национального собрания в 5-дневный срок подписывает и публикует закон».
Напомним, что Национальное собрание вчера подписало законопроект РА о внесении поправок и дополнений в конституционный закон «О Конституционном суде» и о внесении поправок в закон «Об обеспечении деятельности должностных лиц, обслуживании и социальных гарантиях».
Авторами законодательного проекта являются депутаты НС РА от фракции «Мой шаг» Сурен Григорян и Ваагн Овакимян. Ожидается, что проекты установят и конкретизируют законодательные основания Конституционных поправок от 22-го июня 2020 года и созвучно проведенным изменениям – обеспечить завершение процесса формирования Конституционного суда, предусмотренного правилами 7-й главы Конституции.
В частности предлагается изменить очередность предложений органами, выдвигающими кандидатуры на вакантные места судей КС. Так, выдвижение первого кандидата будет производить Правительство, второго – Президент Республики, а третье выдвижение будет делать Общее собрание судей. Выдвижения на три вакантных местах судей КС будет производиться одновременно, соответственно Правительством, Президентом Республики и Общим собранием судей в течение двух месяцев с вступления в силу поправок к Конституции от 22-го июня 2020 года, а именно после 26-го июня.
Предусматривается, что выборы на вакантную должность председателя Конституционного суда, возникшую силой конституционных поправок, должны проводиться в десятидневный срок после восполнения вакантных мест судей Конституционного суда.
По другому изменению, с целью конкретизации процедуры выдвижений для занятия вакантных мест судьи Конституционного суда установлено, что тот орган, по выдвижению которого уже пребывают в должности соответствующее число судей (по Конституции, каждому органу соответствуют трое судей), этот орган не выдвигает кандидата, что также вытекает из логики установления последовательности выдвижений по Конституции.
Изменения также производятся в статье, относящейся к выходу на пенсию судей КС, чей срок полномочий завершился и пребывание в должности прекратилось. Конкретизируется законодательная основа продолжения пребывания в должности все судей, чье полномочие не завершилось в результате Конституционных поправок 22-го июня 2020 года.