«Ո՞ւր գնամ, ո՞ւմ դիմեմ․ խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայողի մայրը աջակցության կարիք ունի» (տեսանյութ)
Խաղաղ պայմաններում զոհված զինծառայող Արթուր Աջամյանի մայրն այսօր Ազգային ժողովի շենքի մոտ էր։ Նա ակնկալում էր հանդիպել պաշտոնյաներից որևէ մեկին՝ օգնություն խնդրելու համար․
«Ես ուզում եմ իմանալ պատճառը՝ ինչի համար զոհվեց իմ երեխան, պետությունը ոչ մի ձև չի աջակցում ինձ»,-«Ա1+»ի հետ զրույցում հայտարարեց Աջամյանի մայրը՝ միևնույն ժամանակ նշելով, որ ապրում է սոցիալապես շատ ծանր պայմաններում և ունի առողջական լուրջ խնդիրներ․
«Ներկա պահին ես տուն չունեմ, իմ երեխեն ասեց՝ քեռի ջան, իմ մերը թող գա, նստի ստեղ, մինչև ես իմ պարտքը տամ, գամ, հիմա իմ երեխեն զոհվելա, ես որտե՞ղ եթամ, ո՞ւմ դիմեմ։ Երկու ամիս առաջ սրտի կաթված եմ ստացել, վիրահատության կարիք ունեմ։ Իմ երեխեն հիմա չկա, գոնե մի սենյակ հատկացրեք իմ երեխուց հետո ինձ՝ որպես ծնող»։
Զինծառայողի մայրն ասում է՝ կուտակվել են նաև տան վարձն ու կոմունալ վճարումները, գնալու տեղ չունի։
Նշենք, որ որոշ ժամանակ անց զոհված զինծառայողի հարազատների հետ հանդիպման էր իջել «Իմ քայլը» դաշինքից որպես ազգային փոքրամասնության պատգամավոր ընտրված Ռուստամ Բաքոյանը։
Հիշեցնենք` ՊԲ զինծառայող, 1998թ. ծնված Արթուր Իշխանի Աջամյանը մահացու հրազենային վիրավորում էր ստացել դեկտեմբերի 2-ին։
Դեկտեմբերի 2–ի դեպքի հետ կապված ՀՀ քննչական կոմիտեում քրեական գործ է հարուցված 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին (սպանություն) կետով։

«Куда мне идти, к кому обратиться?» Мать военнослужащего, погибшего в мирных условиях, нуждается в помощи (видео)
Мать военнослужащего Артура Аджамяна, погибшего в мирных условиях, сегодня находилась у здания Национального собрания. Она рассчитывала встретиться с кем-нибудь из должностных лиц, чтобы попросить помощь:
«Я хочу узнать правду: почему погиб мой ребенок? Государство мне никак не помогает»,- заявила в беседе с «А1+» мать Аджамяна, в то же время отмечая, что живет в очень тяжелых социальных условиях и имеет серьезные проблемы со здоровьем:
«В настоящий момент у меня нет дома, мой ребенок сказал: дядя, пусть моя мама придет, сидит здесь, пока я отдам свой долг, приду, сейчас мой ребенок погиб, куда мне идти? К кому обращаться? Два месяца назад я получила инсульт сердца, нуждаюсь в операции. Моего ребенка сейчас нет, хотя бы предоставьте мне комнату после моего ребенка – как родителю».
Мать военнослужащего говорит: накопились также аренда за дом и коммунальные выплаты, ей некуда идти.
Отметим, что спустя некоторое время на встречу с родственниками погибших военнослужащих спустился Рустам Бакоян, избранный в качестве депутата национальных меньшинств от альянса «Мой шаг».
Напомним, что военнослужащий МО Артур Ишханович Аджамян, 1998 г. рождения, получил огнестрельное ранение 2-го декабря.
В связи с происшествием 2-го декабря в Следственном комитете РА возбуждено уголовное дело по 1-му пункту 2-й части 104-й статьи (убийство).