Ինչպե՞ս պաշտպանել կորոնավիրուսով վարակակիրների տվյալները ադրբեջանցի հաքերներից
Ինչո՞ւ է մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը ենթադրում, որ Ադրբեջանցի հաքերները կորոնավիրուսով վարակված անձանց տվյալները հրապարակում են հենց մեյլեր կոտրելու միջոցով։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում մեդիափորձագետը պարզաբանում է՝ նախ հաքերներն իրենք առաջինը գրել էին, որ տվյալները ստացել են մեյլի միջոցով
«Չեմ կարծում, որ խաբում են, որովհետև շատ ավելի լուրջ տպավորություն կթողնեին, եթե գրեին, որ բազա են կոտրել, քան մեյլ»։
Մարտիրոսյանը պնդում է՝ ծանոթ է նաև հաքերային այդ թիմի գործելաոճին, նրանք հիմնականում խաբելով գաղտանաբառեր են կորզում տարբեր նամակների միջոցով։
Մեդիափորձագետը նաև ենթադրում է, որ եթե կոտրեին միասնական բազա, միանգամից  ամբողջ ինֆորմացիան կհրապարակեին, մինչդեռ հրապարակվածը ցաքուցրիվ ինֆորմացիա է
«Նաև ֆայլերի ձևավորումը խոսում է այն մասին, որ տարբեր տեղերից, տարբեր ոճի գրառումներ են։ Մի տեղ 30 տվյալ է, մի տեղ՝ 80։ Իմ ենթադրությունը այն է, որ տարբեր կառույցներ՝ մարզպետարան, պարետատուն և այլ կառույցներ, իրար մեջ տվյալների փոխանակում են անում մեյլերի միջոցով, դրա համար տվյալների արտահոսք է լինում»։
Մեր հարցին, թե հնարավոր չէ՞ ինչ-որ կերպ կանխել այդ տվյալների արտահոսքը, մեդիափորձագետն ասաց, որ հնարավոր է և շատ հեշտ է
«Պետք է ստեղծեն տեղեկատվության հետ աշխատելու պրոտոկոլներ, որ հստակ պարզ լինի՝ ով իրավունք ունի ֆայլերին տիրապետել, ով՝ ոչ։ Երկրորդը՝ այդ ֆայլերը որ մեթոդներով պետք է պահվեն, փոխանցվեն, որով՝ ոչ, նաև պետք է հստակ լինի՝ ինչ մեյլերից կարելի է օգտվել»։
Մեդիափորձագետը նաև կարծում է, որ այդ տվյալների հետ աշխատող մարդկանց պետք է տեղեկատվական առումով ավելի կրթել
«Ես հավաստիացնում եմ, որ եթե մեկ օրվա թրեյնինգ արվեր, ոչ մի այդպիսի բան չէր լինի։ Այստեղ մարդկային գործոնի հարց է»։
Հիշեցնենք, որ Սամվել Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ ադրբեջանական հաքերները երկու ֆայլով հրապարակել են կորոնավիրուսով վարակակիրների անձնական նոր տվյալներ՝ անուններ, հասցեներ եւ բջջային հեռախոսները։ Այս անգամ անձնագրային տվյալներ չկան,-նշել էր նա հավելելով, որ բայց մոտ հազար հոգու տվյալ կա:

Как защитить данные инфицированных коронавирусом от азербайджанских хакеров?
Поддержи А1+!Почему медиаэксперт Самвел Мартиросян предполагает, что азербайджанские хакеры публикуют данные инфицированных лиц именно посредством взлома электронной почты?
В беседе с «А1+» медиаэксперт поясняет: во-первых, хакеры сами первыми написали, что получили данные посредством электронной почты:
«Не думаю, что обманывают, потому что они оставили бы гораздо более серьезное впечатление, если б написали, что взломали базу, а не мейл».
Мартиросян утверждает: он знаком и со стилем поведения этой хакерской команды, они в основном обманным путем вымогают пароли посредством различных писем.
Медиаэксперт также предполагает, что если они взломали бы единую базу, сразу опубликовали бы всю информацию, между тем опубликована разрозненная информация:
«Также формирование файлов говорит о том, что это записи различного из разных мест, в разных стилях. В одном месте 30 данных, в другом - 80. Я предполагаю, что различные структуры: областная администрация, комендатура и прочие структуры обменивают между собой данные посредством электронной почты, поэтому происходит утечка данных».
На наш вопрос, не возможно ли каким-либо образом предотвратить утечку этих данных, медиаэксперт сказал, что возможно и очень легко:
«Нужно сказать протоколы работы с информацией, чтобы стало точно ясно, кто имеет право владеть файлами, кто - нет. Во-вторых, какими методами эти файлы должны храниться, какими – нет, также должно быть четким, какими мейлами можно пользоваться».
Медиаэксперт также считает, что людей, работающих с этими данными, нужно больше образовывать в информационном плане:
«Я заверяю, что если б провели однодневный тренинг, ничего такого не было бы. Здесь вопрос человеческого фактора».
Напомним, что Самвел Мартиросян на своей фейсбук-странице писал, что азербайджанские хакеры в двух файлах опубликовали новые персональные данные инфицированных коронавирусом: имена, адреса и сотовые телефоны инфицированных коронавирусом. «На этот раз паспортных данных нет», - отметил он, добавив, что есть данные около тысячи человек.