Հուլիսի 7-ից հետո ՍԴ դիմելը կարող է անիմաստ լինել.Գևորգ Պետրոսյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Եթե ԼՀԿ-ի մեր հարգարժան գործընկերները իսկապես համոզմունք ունեն, որ Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը Ազգային ժողովում անօրինական է, պետք է միանան մեզ, բայց իրենց իրավունքն է»,- այս մասին «Ա1+»-ի հետ հեռախոսազրույցում նշեց ԲՀԿ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը…
ԼՀԿ-ն հայտարարել է, թե պատրաստվում են Սահմանադրական դատարան դիմել միայն ՍԴ-ի կողմից երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննությունից հետո:
Պետրոսյանը կրկին ԼՀԿ գործընկերներին կոչ արեց միանալ իրենց նախաձեռնությանը, քանի որ ըստ նրա՝ հուլիսի 7-ից հետո ՍԴ դիմելը կարող է անիմաստ լինել.
«Իրենք իրենց սովորության համաձայն կարող են արտահերթ նիստ գումարել, անմիջապես բերել իրենց ուժերով մի քանի հոգի նշանակել ՍԴ անդամ, հետևաբար՝ դրանից հետո ՍԴ դիմելը անիմաստ է»:
Ըստ Պետրոսյանի՝ ՍԴ դիմելը իմաստ ունի հենց հիմա, գործող կազմի պայմաններում.
«Եթե պիտի Սահմանադրական դատարանում Վահե Գրիգորյանի նմանները գործերը քննեն ու որոշում կայացնեն, անիմաստ է, դրա համար մեր խնդիրն այն է, որ հարցին տանք հրատապ և օրինական լուծոււմ»:
ԼՀԿ-ի երկարաձգելը, ըստ Պետրոսյանի, վնասում է Սահմանադրական կարգի տապալման դեմ ԲՀԿ-ի սկսած գործընթացին.
«Հիմա ամենալավ առիթն է, որպեսզի ԼՀԿ-ն ապացուցի, որ իսկապես Սահմանադրական կարգի ջատագովն է»:
Պետրոսյանի համար հասկանալի չէ, թե ինչու ԼՀԿ-ն հիմա չի միանում իրենց նախաձեռնությանը, եթե իսկաես կարծում է, որ այդ նախաձեռնությունը իրավաչափ է և բխում է ՀՀ պետականության ամրապնդման շահերից.
«Ես էլ կարող եմ ասել, որ ես բարի կլինեմ երեք տարի հետո , այդ բարությունը այլևս ո՞ւմ է պետք: Ամեն հարց իր լուծման ժամանակը ունի»:
Ըստ Պետրոսյանի՝ երկրոդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի քննությունը և ընդդիմադիրների Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը միմյանց կապել պետք չէ:
Հիշեցնեք, որ ԲՀԿ-ն հայտարարություն էր տարածել, որում ասել էր, որ օգտվելով ՀՀ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 2 կետով սահմանված լիազորությունից, նախաձեռնում է ԱԺ պատգամավորների մեկ հինգերորդի ստորագրահավաք՝ խորհրդարանի կողմից ընդունված որոշման սահմանադրականության հարցով Սահմանադրական դատարան դիմելու համար:

Обращаться в КС после 7-го июля может оказаться бессмысленным: Геворг Петросян
«Если наши уважаемые коллеги из ПСА действительно убеждены, что процесс Конституционных поправок в Национальном собрании нелегальный, они должны присоединиться к нам, но это – их право»,  - об этом в телефонной беседе с «А1+» отметил депутат от ППА Геворг Петросян.
ПСА заявила, что собираются обратиться в Конституционный суд только после рассмотрения КС заявления второго президента Роберта Кочаряна.
Петросян вновь призвал ПСА присоединиться к их инициативе, поскольку, по его мнению, обращаться в суд после 7-го июля может быть бессмысленным:
«Они по своему обыкновению, могут созвать внеочередное заседание, сразу привести своими силами несколько человек назначить членами КС, следовательно, после этого обращаться в КС бессмысленно».
По словам Петросяна, обращаться в КС имеет смысл именно сейчас, в условиях действующего состава:
«Если в Конституционном такие как Ваге Григорян должны рассматривать дела и принимать решения, бессмысленно, поэтому наша задача заключается в том, чтобы дать срочное и законное решение вопросу».
Затягивание ПСА, по мнению Петросяна, вредит процессу, начатому ППА против свержения Конституционного строя:
«Сейчас самый лучший повод, чтобы ПСА доказала, что она действительно является сторонницей Конституционного порядка».
Петросяну непонятно, почему ПСА сейчас не присоединяется к их инициативе, если действительно считает, что эта инициатива правомерна и вытекает из интересов укрепления государственности РА:
«Я тоже могу сказать, что я буду добрым через три года, но кому будет нужна эта доброта? Каждый вопрос должен решаться в свое время».
По мнению Петросяна, не нужно связывать друг с другом рассмотрение заявления второго президента Роберта Кочаряна и вопрос обращения оппозиционеров в Конституционный суд.
Напомним, что ППА распространила заявление, в котором сообщила, что пользуясь полномочиями, установленными 2-м пунктом 169-й статьи Конституции РА, инициирует сбор подписей пятой части депутатов НС для обращения в Конституционный суд по вопросу конституционности принятого парламентом решения.