105048527_2499840186931329_4996003125139834902_o
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը բնապահպանության ոլորտի առաջնահերթ խնդիրների և գերակայությունների, ընթացիկ բարեփոխումների ընդլայնման հնարավորությունների համատեքստում համագործակցության նոր ծրագրերի վերաբերյալ քննարկումներ են իրականացնում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քարտուղարության հետ:
?ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մասնակցության ծրագրի 2020-2021թթ. երկամյակի շրջանակներում շրջակա միջավայրի նախարարությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քարտուղարություն է ներկայացրել «Վայոց ձորի մարզի երկրաբանական լանդշաֆտների և բնության հուշարձանների արդյունավետ կառավարում՝ երկրաբանական բազմազանության պահպանության և մշակութային-լանդշաֆտային ժառանգության կայուն զարգացման համար»:
‼️Ծրագրային հայտով դիտարկվում է մի շարք գործողությունների իրականացում, այդ թվում.
▶️բնության երկրաբանական, հիդրոերկրաբանական և բնապատմական հուշարձանների ցանկի արդիականացում,
▶️հուշարձանների հստակ տեղորոշում, դրանց վերաբերյալ ճանաչողական-տեղեկատվական փաթեթների կազմում,
▶️բնության հուշարձանների կապակցում տարածաշրջանային բնույթի երկրաբանական, տեկտոնական-կառուցվածքային երևույթների հետ,
▶️տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ազդակիր համայնքների և շահագրգիռ հանրության համար սեմինարների և ինֆորմացիոն այցելությունների կազմակերպում,
▶️հանրային իրազեկման և էկոլոգիական կրթության զարգացում,
▶️մշակութային-լանդշաֆտային ժառանգության համալիր դիտարկում որպես Վայոց ձորի մարզում էկոլոգիական տուրիզմի զարգացման հեռանկարային ուղղություն:
?Ծրագրի իրականացման համար անհրաժեշտ ելակետային տեղեկատվության ապահովման նպատակով ս.թ. հունիս ամսվա ընթացքում շրջակա միջավայրի նախարարության մասնագետները կազմակերպել և իրականացրել են ճանաչողական երթուղիներ՝ ներառելով Վայոց ձորի մարզի երկրաբանական, ջրագրական, տեկտոնական և պատմական-մշակութային հուշարձանների տեղավայրերը: Ուսումնասիրվել և տեղորոշել են երեք տասնյակից ավելի հուշարձաններ, ինչը արտացոլված է ստորև ներկայացված քարտեզում:
?Հավաքված փաստացի նյութերը հիմք են հանդիսանալու մշակվելիք փաստագրական փաթեթների, բուկլետների համար: Յուրաքանչյուր հուշարձանի համար կազմվելու է տեղեկատվական փաթեթ, որտեղ նկարագրվելու է հուշարձանի նշանակությունը տարածաշրջանի երկրաբանական զարգացման պատմության, հնէաբանական հետազոտությունների, տեկտոնական ակտիվ տեղաշարժերի, հանքայնացման խորքային աղբյուրների բացահայտման և հետազոտական մեկնաբանության տեսակետից:
?Ծրագրավորվող աշխատանքները խթան կհանդիսանան մարզի դպրոցական տարիքի երեխաներին նոր էկոլոգիական գիտելիքների ուսուցման, դաստիարակության, էկոլոգիական մշակույթի արմատավորման, շրջակա միջավայրի պահպանության, բնօգտագործման և էկոլոգիական անվտանգության բնագավառում անձի ճիշտ և խելամիտ կողմնորոշման, ունակությունների դրսևորման և վարքագծի ձևավորման համար:

Геопарк ЮНЕСКО в Вайоцдзорской области
Поддержи А1+!Министерство окружающей среды в контексте приоритетных задач и приоритетов сферы охраны природы, возможностей расширения текущих реформ осуществляет обсуждения новых программ сотрудничества с Секретариатом ЮНЕСКО.
В рамках двухгодичного периода программы участия ЮНЕСКО в 2020 - 2021гг. Министерство окружающей среды представило в секретариат ЮНЕСКО проект “Эффективное управление геологическими ландшафтами и природными памятниками области Вайоц Дзор для сохранения геологического разнообразия и устойчивого развития культурно-ландшафтного наследия”.
По приложению программного обеспечения рассматривается реализация ряда действий, в том числе:
связь памятников природы с геологическими, тектоническими и структурными явлениями регионального характера, организация семинаров и информационных визитов для органов местного самоуправления, общин воздействия и заинтересованного сообщества
развитие общественного информирования и экологического образования, комплексное рассмотрение культурного ландшафтного наследия как перспективное направление развития экологического туризма в Вайоц Дзоре.
В целях обеспечения исходной информации, необходимой для осуществления программы, в течение июня специалисты Министерства окружающей среды организовали и осуществили познавательные маршруты, включая и места геологических, тектонических и историко-культурных памятников Вайоц Дзорской области. Более трех десятков памятников были обследованы и занесены на карту, которая показана ниже.
Собранные материалы станут основой для будущих пакетов документов и буклетов. Для каждого памятника будет составлен информационный пакет, в котором будет описание и значение памятника с точки зрения истории геологического развития региона, археологических исследований, активных тектонических сдвигов, выявления глубинных источников минерализации и исследовательской интерпретации.
Планируемые работы станут стимулом для обучения детей школьного возраста области новым экологическим знаниям, воспитания, укоренения экологической культуры, охраны окружающей среды, правильной и разумной ориентации личности в области природопользования и экологической безопасности, проявления способностей и формирования поведения.