Մեկնարկել է 21-րդ միջոցառումը. ովքե՞ր են շահառուները
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ մեկնարկել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 21-րդ միջոցառումը (սահմանված է ՀՀ կառավարության 15.06.2020թ. թիվ 963-Լ որոշմամբ): 21-րդ միջոցառման նպատակն է՝ օժանդակել այն հարկ վճարողներին, որոնք 2020թ. մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսներին պահպանել են աշխատատեղերը (ունեցել են 2-100 աշխատող),  միևնույն ժամանակ՝ 2020 թվականի մայիս ամսին աշխատակիցների գծով հաշվարկված եկամուտների ֆոնդը չի նվազել, կամ նվազումը կազմել է ոչ ավել, քան 5 տոկոս:
Միջոցառման շահառու կարող են հանդիսանալ այն սուբյեկտները, որոնց.
• 2020 թվականի մայիս ամսվա աշխատակիցների թիվը գերազանցում է (հավասար է) 2020թ. մարտ և ապրիլ ամիսների համար հայտարարագրված աշխատակիցների թիվը, և.
• 2020 թվականի մայիս ամսվա աշխատակիցների գծով հաշվարկված եկամուտների մեծությունը գերազանցում է (կամ հավասար է) 2020թ. մարտ և ապրիլ ամիսներին հաշվարկված եկամուտների մեծության 95 տոկոսը:
Հարկ է նկատի ունենալ, որ 2020թ. մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների աշխատողների թվաքանակը և վերջիններիս գծով հաշվարկված եկամուտների մեծությունը հաշվարկվելու է համապատասխան հաշվետու ժամանակաշրջանների եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկներով արտացոլված տվյալների հիման վրա: Ընդ որում.
1) 2020 թվականի մարտ ամսվա հաշվարկ է համարվելու` մինչև 2020 թվականի ապրիլի 30-ը ներառյալ հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկը,
2) 2020 թվականի ապրիլ ամսվա հաշվարկ է համարվելու` մինչև 2020 թվականի մայիսի 31-ը ներառյալ հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկը:
3) 2020 թվականի մայիս ամսվա հաշվարկ է համարվելու` մինչև 2020 թվականի հունիսի 30-ը ներառյալ հարկային մարմին ներկայացված հաշվարկը:
Հաշվարկված եկամուտներ են համարվելու վերոնշյալ հաշվարկներով արտացոլված հետևյալ եկամուտների հանրագումարը.
• Աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարումները (1.6 սյունակ)
• Քաղաքացիաիրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրությունը (1.7 սյունակ)
• Այլ հարկման բազան (բացի նպաստներից) (1.8 սյունակ)
• Հարկման բազայի նվազեցման գումար (1.9 սյունակ)
Աշխատողների թվաքանակը որոշվելու է թվարկված եկամուտները (զրոյից մեծ) ապահոված աշխատողների թվաքանակով:
Կոմիտեն տեղեկացնում է, որ վերը նշված պայմաններին բավարարող և շահառու համարված հարկ վճարողները`  2020 թվականի մայիս ամսվա եկամտային հարկի և սոցիալական վճարի ամսական հաշվարկ ներկայացնելու օրվան հաջորդող մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում ՀՀ ՊԵԿ հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային համակարգից իրենց անձնական էջին կստանան ծանուցում՝ միջոցառման շահառու հանդիսանալու վերաբերյալ:
Ծանուցումը ստացած հարկ վճարողները կարող են նույն համակարգի միջոցով մինչև 2020թ. հուլիսի 10-ը ներառյալ ներկայացնել դիմում (կոդ «cw»)`  միանվագ դրամաշնորհ ստանալու համար:
Գումարները ժամանակին ստանալու նպատակով` Կոմիտեն առաջարկում է դիմումները լրացնելիս ուշադրություն դարձնել հետևյալին.

Началось 21-е мероприятие: кто бенефициары?
Комитет государственных доходов сообщает, что началось 21-е мероприятие по нейтрализации экономических последствий коронавируса (установлено постановлением правительства Армении от 15.06.2020 г. решением номер 963-Л).
Цель 21-го мероприятия - содействие тем налогоплательщикам, которые в марте, апреле и мае 2020 г. сохранили рабочие места (имели от 2 до 100 работников), в то же время, в мае 2020 года фонд доходов, рассчитанных по линии сотрудников, не уменьшился, или же было сокращение не более 5 человек.
Бенефициарами мероприятия могут являться те субъекты, у которых:
Число сотрудников в мае 2020 года превышало число задекларированных сотрудников за март и апрель
В мае 2020 года величина исчисленных доходов по работникам превышала (или была равна) 95% от рассчитанной в марте и апреле суммы доходов.
Стоит отметить, что численность работников в марте, апреле и мае 2020 года и величина последних доходов будут исчисляться на основе данных, отраженных ежемесячными расчетами подоходного налога и социального платежа в соответствующие отчетные периоды.
1) Расчет за март 2020 года будет считаться расчетом, представленным в налоговый орган до 30 апреля 2020 года включительно
2) Расчет за апрель 2020 года будет считаться расчетом, представленным в налоговый орган до 31 мая 2020 года включительно
3) расчет на май 2020 года будет считаться расчетом, представленным в налоговый орган до 30 июня 2020 года включительно
Рассчитанные доходы будут считаться суммой следующих доходов, отраженных в вышеуказанных расчетах:
Зарплата и приравненные к ней другие выплаты (колонка 1.6)
Оплата труда по гражданско-правовым договорам (колонка 1.7)
Прочая налоговая база (кроме пособий) (колонка 1.8)
Сумма вычета налоговой базы (столбец 1.9)
Численность работников будет определяться численностью работников, обеспечивших перечисленные доходы (больше нуля).
Комитет информирует, что налогоплательщики, удовлетворяющие вышеуказанным условиям и признанные бенефициарами, в течение одного рабочего дня, следующего за днем представления ежемесячного расчета подоходного налога и социального платежа за май 2020 года, получат от электронной системы представления отчетов КГД на свою личную страницу уведомление о том, что они являются бенефициарами мероприятия.
Получившие уведомление налогоплательщики могут через ту же систему до  10 июля 2020 года включительно представить заявление (код “cw”) для получения единовременного гранта.
С целью своевременного получения денег комитет предлагает при заполнении заявлений обратить внимание на следующее: