feature_-_Main_hall_1
Կորոնավիրուսով պայմանավորված սանիտարահիգիենիկ հիմնական պահանջները՝ հանրային սննդի կազմակերպությունների համար (տեսանյութ)
Կորոնավիրուսով (covid 19) պայմանավորված սանիտարահիգիենիկ հիմնական պահանջները հանրային սննդի կազմակերպությունների համար
• Աշխատակիցները դիմակները պետք է դնեն պատշաճ՝ ծածկելով քիթը և բերանը:
• Սեղաններին պետք է լինեն ձեռքերի ախտահանիչներ:
• Պետք է օրը երկու անգամ ջերմաչափել աշխատողներին՝ արդյունքները գրառելով դրա համար նախատեսված գրացամատյանում:
• Հանրային սննդի օբյեկտում պետք է ջերմաչափել յուրաքանչյուր հաճախորդի: Ջերմություն ունեցող հաճախորդի տվյալները պետք է գրանցել և հայտնել ՀՀ առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմին:
• Հաստատության ընդհանուր մուտքի, խոհանոցի և զուգարանի մուտքերի, մոտ պետք է լինեն՝
• ախտահանիչներով տարողություններ,
• անձեռոցիկներ,
• դիմակների և ձեռնոցների համար առանձնացված փակվող աղբամաններ:
• Ընդհանուր տարածքների ախտահանման աշխատանքները պետք է կազմակերպվեն օրը երկու անգամ՝ համապատասխան գրառում կատարելով ախտահանության գրանցամատյանում:
• Տարբեր սեղանների շուրջ նստած հաճախորդների միջև պետք է պահպանել նվազագույնը 1.5 մետր հեռավորություն:
• Նույն սեղանի շուրջ չի կարող լինել 5 անձից ավելի:
• Արգելվում է հաճախորդների սպասարկման ընդհանուր տարածքում յուրաքանչյուր 20 քառ. մետրի հաշվարկով 10-ից ավելի հաճախորդի միաժամանակյա ներկայությունը:

feature_-_Main_hall_1
Основные санитарно-гигиенические требования к организациям общественного питания в связи с коронавирусом (видео)
Инспекционный орган по безопасности продуктов питания Армении представил основные санитарно-гигиенические требования к организациям общественного питания, обусловленные эпидемией COVID-19:
Сотрудники должны носить маски надлежащим образом, прикрыв нос и рот;
На столах должны быть дезинфицирующие средства для рук;
Необходимо два раза в день измерять температуру работников, записывать результаты в предусмотренную для этого книгу;
Данные о клиенте с температурой следует зарегистрировать и сообщить в Инспекционный орган здравоохранения и труда Армении;
У  входов в заведение, на кухне и в туалетах должны быть емкости с дезинфицирующими средствами, салфетки, мусорные баки, выделенные для масок и перчаток;
Работы по дезинфекции общих территорий должны проводиться два раза в день, делая соответствующую запись в реестре дезинфекции;
Между посетителями, сидящими за разными столами, нужно сохранять расстояние не менее 1,5 м;
За одним столом не может быть более 5 человек;
Запрещается одновременное присутствие и обслуживание более 10 клиентов клиентов на территории в 20 кв / м.