Սեւանում գիշերը մեքենա է այրվել (տեսանյութ)
Սեւանի բնակիչ Արտակ Տեր-Գրիգորյանի մեքենան  2013 թ արտադրության «Տոյոտա Քեմրի» ամբողջությամբ այրվել է։    Նա կասկածներ ունի,որ սա կապված է իր՝ Սեւանի քաղաքապետարանի աշխատանքից դժգոհության եւ անհամաձայնության հետ։
Մեզ հետ զրույցում նա ասաց, որ 2018 թվականին մայիսի 23-ին ընտանիքով տեղափոխվել է Սևան մշտական բնակության։  Այդ ժամանակից էլ, ըստ նրա, ամեն ինչ սկսվել է։
«Սևանում՝ դպրոց տանող ճանապարհին հետիոտնային անցում կա Նաիրյան փողոցի վրա, վտանգավոր տեղ է, քաղաքապետին տեսա, խնդրեցի, որ արհեստական անհարթություն տեղադրեն։ Չդրեցին այնքան, մինչև որ 2019 թվականի փետրվարի 4-ին կինս (Լիլիթ Մանուկյան – հեղ.) և երեխան ընկան մեքենայի տակ դպրոցից վերադառնալիս, ծանր վնասվածքներ (կողոսկրի կոտրվածք, թոքերի վնասվածք, ճակատի վնասվածք,  և այլն) ստացավ կինս, երեխես թեթև՝ վնասվածքներ, կողքով կպավ մեքենան։ Բազմիցս էլի դիմեցի, էլի չտեղադրեցին, մի երեխու էլ խփեցին մեքենայով։ Սրանից հետո նորից դիմեցի, չդրեցին, մինչև կանայք հավաքվեցին, խնդրեցին, ճանապարհի երկու կողմից կես-կես դրեցին,ավելի վթարային դարձավ ճանապարհը»,- պատմեց նա՝  պնդելով, թե  վերջերս էլ է այս հարցով դիմել։
Մեկ այլ խնդիր էլ ծագել է այլ հարցով։
«10 միլիոն դոլարի ներդրումային ծրագիր էի կազմել, Սևանի համար տարի 1 միլիոն դոլարի նվիրատվություն պետք է անեին նվիրատուները որպես սոցպրոեկտ։ Դրա վերաբերյալ էլ եկա-մտա քաղաքապետի մոտ, բարձրաձայնեցի, ոչ մի արձագանք, ոչ մի ուղղություն ցույց տալ (ճիշտ է իր պարտականությունը չէր), ոչ մի բան։ Գնացինք բիզնես-ֆորում, չկարողացանք, ծրագրի մասին բոլոր տեսաուղերձներն իմ ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել եմ։ Էս քանի օրվա իմ պայքարը դրա մեջ է եղել։ ՊՎԾ-ն ստուգեց, զանգեցին Մոսկվա ներդրողների հետ խոսեցին, ամեն ճշտեցին, որ ամենը ճիշտ է, ճշմարտություն է, չեն կարողացել կառավարությանը տեսնել արձագանք ստանալու համար, սակայն հետագայում ոչինչ չեղավ։ Այդ մասին ճանապարհի խնդրի հետ միասին նաև պրոեկտի մասին խոսեցի, ասեցի, որ ընթացք տանք, այստեղ ո՛չ երաժշտական դպրոց, ո՛չ սպորտ-դպրոց կա, ոչ մի բան գոյություն չունի։ Երեկ էլ մարզպետարան գնացի, նույնիսկ իմ պրոեկտը մարզպետարան չեն ներկայացրել, մարզպետը տեղյակ չի եղել։ Վերջը եկա այդ նույնը տեսաուղերձով տեղադրեցի, ու այսօր գիշերը ժամը 4-ին հաանները դուռը «ջարդում եմ», հելնում-տեսնում եմ, որ ավտոն վառվում է»,- պատմեց նա։
«Ա1+»-ը  դիմեց նաեւ Սեւանի համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանին։
«Ես կարծում եմ, որ իրավապահ մարմինները բոլոր հարցերի պատասխանները կտան»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը, թե Արտակ Տեր-Գրիգորյանը մեզ հայտնել է որ կոնֆլիկտ եղել իրենց միջև, համայնքապետը պատասխանեց. «Չանդրադառնամ բամբասանքների, նա չի կարող մեզ հետ կոնֆլիկտ ունենալ, մնացած հարցերի պատասխանները, կարծում եմ, իրավապահ մարմինները կտան»։
Ոստիկանության լրատվական ծառայությունից «Ա1+»-ին հայտնեցին, որ ահազանգ ստացել են Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից« ՏոյոտաՔեմրի» ավտոմեքենայի այրվելու հետ կապված։ «Հրդեհը մարվել ժամը 4։40-ին, վնասի չափը պարզվում է։Ոստիկանությունը ժամանել է դեպքի վայր, և այս դեպքի մասով նյութեր են նախապատրաստվում»,- եզրափակեց Ոստիկանության աշխատակիցը։

В Севане ночью сгорел автомобиль (видео)
Автомобиль жителя Севана Артака Тер-Григоряна «Тойота Камри», 2013г. выпуска, полностью сгорела. Он подозревает, что это связано с том, что он недоволен и не согласен с работой мэра Севана.
В беседе с нами он сказал, что 23-го мая 2018 года с семьей переехал в Севан на постоянное жительство. С тех пор, по его словам, все началось.
«В Севане есть пешеходный переход по дороге в школу на улице Наирян, это опасное место, я увидел мэра, попросил, чтобы установили искусственную неровность. Просил столько, пока 4-го февраля 2019 года мою супругу (Лилит Манукян – авт.) и ребенка не сбил автомобиль при возвращении из школы, моя супруга получила тяжелые травмы (перелом ребра, повреждение легких, травма лба и др.), ребенок получил легкие повреждения, машина ударила его в бок. Я продолжал неоднократно обращаться, по-прежнему не размещали, еще одного ребенка сбила машина. После этого вновь обратился, не сделали, пока женщины собрались, попросили, с двух сторон дороги по половине установили, автомобиль стал более аварийным», - рассказал он, утверждая, что недавно вновь обращался по этому вопросу.
Возникла еще одна проблема.
«Я составил инвестиционную программу на 10 миллионов долларов, благотворители в качестве соцпроекта должны были делать пожертвования для Севана на сумму 1 миллиона долларов в год. Касательно этого я также пришел и вошел к мэру, сказал – никакой реакции, никакого указания направления (правда, это не было его обязанностью), ничего такого. Пошли на бизнес-форум, не смогли, все видеопослания я разместил на своей странице в фейсбук. Эти несколько дней борьба заключалась в этом. ГКС проверила, позвонили в Москву, поговорили с инвесторами, все уточнили, что все верно, правильно, не смогли встретиться с правительством, чтобы получить отклик, однако в дальнейшем ничего не произошло. Наряду с проблемой на дороге я рассказал и о проекте, сказал, что нужно дать старт, здесь нет ни музыкальной школы, ни спортшколы, ничего нет. Вчера я пошел в областную администрацию, мой проект даже не был представлен областной администрации, губернатор был не в курсе. В конце концов, я разместил это тоже в видеопослании, и сегодня ночью в 4 часа соседи ломятся в дверь, встаю – вижу, что моя машина горит», - рассказал он.
«Думаю, что правоохранительные органы ответят на все вопросы», - сказал он.
На наблюдение, что Артак Тер-Григорян сообщил нам, что между ними был конфликт, начальник общины ответил: «Не буду обращаться к сплетням, у него не может быть конфликт с нами, ответы на остальные вопросы, думаю, дадут правоохранительные органы».
Из информационной службы полиции «А1+» сообщили, что получили тревожный звонок из Министерства чрезвычайных ситуаций в связи с пожаром в автомобиле «Тойота Камри». «Пожар был потушен в 4:40, размер ущерба устанавливается. Полиция прибыла на место происшествия, и по этому делу подготавливаются материалы», - заключил сотрудник полиции.