Ինձ կանչում են, հետևիցս՝ տղուս․ քրիստոնյա եղեք, մարդ եք․ Գագիկ Ծառուկյանի ելույթն Ազգային ժողովում (տեսանյութ)
«Ես դիմում եմ ժողովրդին։ Այս ամենը սկսել է հունիսի 5-ին, երբ մենք հրապարակային կազմակերպեցինք ԲՀԿ քաղխորհրդի նիստ և նայելով տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական, արտադրական, գյուղատնտեսական, առողջապահական իրավիճակին՝ լիարժեք ներկայացրինք այն, ինչը որ կա»,- Ազգային ժողովում իր ելույթում հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը՝ անդրադառնալով իր նկատմամբ սկսված հետապնդումներին։
Ծառուկյանը կոչ արեց խորհրդարանին քայլ կատարել իրական կյանքով, ոչ թե Ֆեյսբուքով։ ԲՀ խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ եղել իշխանությունների կողքին, հիշեցրեց, որ 2018 թվականին հոկտեմբերի 8-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ստորագրած հուշագրի մասին, որ իշխանությունների կողքին է եղել, որ փոփոխություն լինի ժողովրդի կյանքում։
«Ֆեյքերով, Ֆեյսբուքով չես կարա երկիր կառավարես։ Այսօր ծայրահեղ վիճակ է բոլոր ոլորտներում։ Այսօր համաճարակի հարցը ձախողված է, ոչ մի բան մի մոռացեք, դուք եք արել»,- ընդգծեց Ծառուկյանը։
Վերջինս նաև անդրադարձավ ընտրակաշառքի վերաբերյալ մեղադրանքներին․ «Ծառուկյանը, ընտրակաշառք, թուղթ են գտել, տո Ծառուկյանը գումար տվե՞լ է, կա՞ էդպիսի ապացույց»։ ԲՀԿ առաջնորդը վերահաստատեց, որ սկզբունքից հետ չի կանգնելու։
«Կամ էդքան անբարոյականություն, ինձ կանչում են, հետևիցս տղուս են կանչում։ Հարց կա, բոլորն օրենքի առաջ հավասար են։ Ծառուկյանն էսօր գալիս է, գոնե հարգանք ունեցեք, քրիստոնյա եղեք, մարդ եք, տղան թող մնա տունը, հերը ստեղ ա։ Հորը կալանավորեք ժամանակավոր կամ ինչ, բայց տղեն այնտեղ է, գոնե տղու վրա բան մի սարքեք, մարդ էղեք դուք»,- ասաց Գագիկ Ծառուկյանը։

Вы вызываете меня, следом – моего сына: будьте христианами, людьми: Выступление Гагика Царукяна в Национальном собрании (видео)
«Я обращаюсь к народу. Все это началось 5-го июня, когда мы публично организовали заседание политсовета ППА и, посмотрев на экономическую, политическую, социальную, производственную, сельскохозяйственную, здравоохранительную ситуацию, полноценно представили то, что есть», - заявил на своем выступлении в Национальном собрании глава фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян, обратившись к начавшимся по отношению к нему преследованиям.
Царукян призвал парламент сделать шаг в реальной жизни, а не в фейсбуке. Глава ППА сказал, что они были рядом с властями, напомнил о подписанном 8-го октября 2018 года меморандуме с премьер-министром, что они были рядом с властями, чтобы в жизни народа произошли перемены.
«Ты не можешь управлять страной фейками, фейсбуком. Сегодня экстремальная ситуация во всех отраслях. Сегодня провален вопрос эпидемии, ничего не забывайте, это сделали вы», - подчеркнул Царукян.
Последний также обратился к обвинениям относительно взяток избирателям: «Царукян, взятки избирателем, вы нашли бумагу? Царукян давал деньги, есть такое доказательство?» Лидер ППА заверил, что не отступит от принципа.
«Либо так аморально, вызываете меня, следом вызываете моего сына. Есть вопрос, все равны перед законом. Царукян приходит сегодня, хотя бы имейте уважение, будьте христианами, людьми, пусть сын останется дома, отец здесь. Возьмите под стражу отца, временно или как, но сын здесь, хотя бы на сына не стряпайте, будьте людьми», - сказал Гагик Царукян.