Գլխավոր դատախազը գործը կբերի ԱԺ՝ մանրամասները կհրապարակվեն․ Հայկ Գևորգյանը՝ Գագիկ Ծառուկյանի մասին (տեսանյութ)
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գևորգյանը կարծում է, որ այսօրվա Հայաստանում քաղաքական հետապնդման մեխանիզմ չկա, իսկ ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի սեփականությունը հանդիսացող ընկերությունների վերաբերյալ քրեական գործերին, ապա դրանք «իրավական դաշտում» են։
Իսկ ինչ վերաբերում է գործի մանրամասներին, ապա պատգամավորը դեռ տեղյակ չէր այդ մասին. «Գլխավոր դատախազը գործը կբերի ԱԺ՝ մանրամասները կհրապարակվեն»։
Նա նաև հավելում է, որ Հայաստանի գործարարների մեծ մասը ընդառաջ գնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչին՝ նախկինում չվճարած հարկերի վերահաշվարկ են կատարում։ «Պիտի վերահաշվարկեն տեսանելի անցյալում չվճարած հարկերը և վճարեն։ Այսօր չկան գործարարներ, որոնք հետապնդվում են, և եթե նայեք խոշոր հարկատուների ցանկը, կտեսնեք, որ որոշների մոտ մի քանի անգամ ավելի հարկեր են վճարել։ Դա խոսում է այն մասին, որ այդ հրապարակային պայմանավորվածությունը գործում է»,- ասաց է պատգամավորը։
Բայց չէ որ վճարած հարկերն ավելացրել են նաև Գագիկ  Ծառուկյանին պատկանող ընկերությունները։ «Խնդիրն այն է, թե որքանով է ավելացրել։ Հյուսիս-հարավ մայրուղու վերաբերյալ  ընթացող  քրեական գործով ինը զրոների՝ միլիարդների մասին է խոսքը»,- պատասխանեց  Հայկ Գևորգյանը։

Генеральный прокурор принесет дело в НС – будут опубликованы подробности: Айк Геворгян о Гагике Царукяне (видео)
Депутат НС от фракции «Мой шаг» Айк Геворгян считает, что в сегодняшней Армении нет механизма политического преследования, а что касается  уголовных дел касательно компаний, являющихся собственностью главы партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна, то они в «правовом поле».
А касательно подробностей дела депутат пока не знал об этом: «Генеральный прокурор принесет дело в НС – подробности будут опубликованы».
Он также добавляет, что большинство бизнесменов Армении, пойдя навстречу призыву премьер-министра Никола Пашиняна, производят перерасчет неуплаченных ранее налогов. «Должны пересчитать неуплаченные в обозримом прошлом налоги и уплатить их. Сегодня нет бизнесменов, которых преследуют, и если посмотрите на список крупных налогоплательщиков, увидите, что некоторые даже в несколько раз больше заплатили налогов. Это говорит о том, что эта публичная договоренность действует», - сказал депутат.
Но ведь уплаченные налоги увеличили и компании, принадлежащие Гагику Царукяну. «Проблема в том, насколько увеличили. По уголовному делу о магистрали Север-Юг речь идет о девяти нулях – миллиардах», - ответил Айк Геворгян.