Խորոված պատրաստելու հետ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի համեմատությունը ճիշտ և դիպուկ էր․ Սուրեն Գրիգորյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Իմ քայլը» խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Գրիգորյանը կարծում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին այդպիսի հարցեր ուղարկելը հարված էր ՍԴ հեղինակությանը։ Խոսքը վերաբերում է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեխսագրվող ՔՕ 300․1 հոդվածը ՀՀ Սահմանադրությանը համապատասխան լինելու և այլ հարցերին, որոնց մասին ՍԴ-ն խորհրդատվական կարծիք էր խնդրել եվրոպական դատարանից։ ՄԻԵԴ-ն անցած շաբաթ հրապարակել էր իր այդ կարծիքը՝ չպատասխանելով ՍԴ 4 հարցերից 2-ին։ Եվ պատգամավորի կարծիքով՝ դա ՍԴ-ի համար ցանկալի վիճակ չէ։
«Կարծում եմ, նորմալ չէ, որ բարձր դատարանը չի կարող պահանջներին բավարարող հարցեր ուղղել»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Ս․Գրիգորյանն անդրադարձավ նաև դատաիրավական բարեփոխումների, մասնավորապես դատավորների վեթինգի թեմային և հաստատեց, որ այսօր կան կոռումպացված դատավորներ։ Եվ որ լավ դատավորներ ունենալու համար հիմա բավականաչափ նախադրյալներ չկան։
«Այդ նախադրյալները ստեղծում են արժանապատիվ աշխատավարձը, այդ նոր թեկնածուների՝ թեկնածությունն առաջադրելուց մինչև դատավոր դառնալու պրոցեսի որոշակի կարգավորումը և այլն»,- նշեց նա։
Պատգամավորը հավատում է, որ կան դատավորներ, որոնք նախկինում շատ մեծ չարաշահումներ չեն թույլ տվել։
«Բայց եթե խոսում ենք այն դատավորների մասին, որոնց մատնանշում են մեր ընդդիմախոսները, չեմ հավատում, որ աշխատավարձի բարձրացմամբ կամ այլ գործիքակազմով նրանք վերափոխվեն։ Նրանք պետք է հեռանան։ Բայց նրանց հեռացումն էլ պետք է լինի այնպիսի հիմքերով ու գործիքներով, որ վաղը նրանք ոչ միայն չկարողանան վերականգնվել, այլ մենք փոխհատուցում չվճարենք»,- ասաց Ս․Գրիգորյանը՝ համոզմունք հայտնելով, թե նախկինում սխալներ թույլ տված դատավորը նորից սխալներ է թույլ տալու և հայտնվելու է կարգապահական վարույթի տիրույթում։
Ինչ վերաբերում է վեթինգին և դատաիրավական բարեփոխումներին, Ս․Գրիգորյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ խորոված պատրաստելու հետ արած համեմատությունը շատ ճիշտ ու դիպուկ է համարում։ «Այդ սպասումները վարչապետը համեմատել է երկար ժամանակ հաց չկերած, քաղցած մարդու հետ։ Պետք է երկար գնալ, որ երեսը եփվի, մեջն էլ չվառվի»,- եզրափակեց Ս․Գրիգորյանը։

Сравнение с приготовлением шашлыка, которое сделал премьер Никол Пашинян, было очень верным и метким: Сурен Григорян (видео)
Депутат от парламентской фракции «Мой шаг» Сурен Григорян считает, что направление подобных вопросов в Европейский Суд по правам человека было ударом по авторитету КС. Речь идет о вопросе соответствия инкриминируемой бывшему президенту Роберту Кочаряну статьи 300.1 УК Конституции РА и пр., о которых КС попросил рекомендательное мнение у европейского суда. ЕСПЧ на прошлой неделе опубликовал это свое мнение, не ответив на 2 из 4 вопросов КС. И по мнению депутата, это – нежелательная для КС ситуация.
«Думаю, что ненормально, что высокий суд не может направить удовлетворяющие требованиям вопросы», - сказал он в беседе с «А1+».
С. Григорян обратился также к судебно-правовым реформам, в частности, к теме веттинга судей и подтвердил, что сегодня есть коррумпированные судьи. И что сейчас нет достаточных предпосылок для того, чтобы иметь хороших судей.
«Эти предпосылки создают достойная зарплата, определенное урегулирование процесса от выдвижения этих новых кандидатов до становления судьей», - отметил он.
Депутат верит, что есть судьи, которые ранее не допускали очень больших злоупотреблений.
«Но если говорим о тех судьях, на которых указывают наши оппоненты, не верю, что в результате повышения зарплаты или применения иного инструментария они изменятся. Они должны уйти. Но их уход тоже должен быть на таких основаниях и с такими инструментами, чтобы завтра они не только не смогли восстановиться, но и мы не платили бы компенсацию», - сказал С. Григорян, выразив убеждение, что судья, допускавших ошибки, будет вновь допускать ошибки и окажется в сфере дисциплинарного производства.
Касательно веттинга и судебно-правовых реформ, С. Григорян считает сравнение Никола Пашиняна с приготовлением шашлыка очень метким. «Эти ожидания премьер сравнил с давно не евшим, голодным человеком. Нужно долго идти, чтобы и сверху поджарилось, и снизу не подгорело», - заключил С. Григорян.