Հայաստանում տնային պայմաններում ինչպե՞ս է իրականացվում կորոնավիրուսով հիվանդների բուժումը (տեսանյութ)
Կորոնավիրուսով վարակված հիվանդները, որոնք ինքնամեկուսացված են և չունեն գանգատներ, նրանց որևէ բուժում չի նշանակվում, նրանք դեղ չեն խմում։ Միայն ամեն օր պետք է չափեն ջերմությունը, տեղեկացնեն շնչառության վիճակի մասին։ Իսկ վիճակի փոփոխության մասին անպայման պետք է զանգով կամ տեսազանգով տեղեկացնեն հսկող բժշկին։
Առողջապահության նախարարության խորհրդատու, «Կարդիոմեդ ընտանեկան բժշկության կենտրոնի» բժիշկ Սամվել Հայրումյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ամեն դեպքում մինչև 38 աստիճան ջերմությունը, շնչարգելությունը, հևոցը ընդհանուր նշաններ են, որոնք բնորոշ են վիրուսային հիվանդություններին։ Բայց, եթե կան ուղեկցող հիվանդություններ, արդեն տվյալ ախտանիշների դեպքում վիրուսակիրն ուղեգրվում է ստացիոնար բուժման։
«Ա1+»-ի հարցին, թե վերջին օրերին ինչու է նվազել թեստավորման քանակը, և արդյոք պատճառը թեստերի սղություն է, Ս․Հայրումյանը պատասխանեց, որ ինքը նման տվյալ չունի և չի կարծում, որ նման խնդիր կա։
«Չի եղել դեպք, երբ մենք որևէ մեկին ուղեգրենք թեստավորման, բայց թեստ չանեն։ Ընդամենը մեկ օր տեղեկացրեցին, որ թեստեր չկան, բայց հաջորդ օրը արդեն կային»,- ասաց նա։

Как в Армении осуществляется лечение больных коронавирусом в домашних условиях? (видео)
Поддержи А1+!Больные коронавирусом, которые самоизолированы и не имеют жалоб, им не назначается никакого лечения, они не пьют лекарств. Только ежедневно должно измерять температуру, информировать о состоянии дыхания. А об изменении состояния обязательно должны проинформировать наблюдающего врача посредством звонка или видеозвонка.
Консультант Министерства здравоохранения, врач «Центра семейной медицины Кардиомед» Самвел Айрумян в беседе с «А1+» сказал, что в любом случае температура до 38 градусов, затрудненное дыхание, одышка – это общие признаки, характерные для вирусных заболеваний. Но, если есть сопровождающие заболевания, уже в случае данный симптомов инфицированный направляется на стационарное лечение.
На вопрос «А1+», почему в последние дни снизилось количество тестирований, и не заключается ли причина в нехватке тестов, С. Айрумян ответил, что у него нет подобных данных и он думает, что такой проблемы нет.
«Не было случая, чтобы мы отправили кого-нибудь на тестирование, но тест не провели бы. Был только один день, когда сообщили, что тестов нет, но на следующий день они уже были», - сказал он.