Վաղը «Ոչ վարկային թալանին» նախաձեռնությունը ակցիա է իրականացնելու
Նախաձեռնության անդամ, «Իրավունքի սահման» իրավապաշտպան ընկերության ղեկավար, «Հայաստանի Հանրապետության Պահեստազորի սպաներ միություն» ՀԿ ղեկավար Գևորգ Հովհաննիսյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ ակցիան ներառելու է նաև մարզերը։
«Նախաձեռնության կողմնակիցները հասարակ մարդիկ են, որոնք զոհ են գնացել մեր բանկային համակարգի վաշխատու գործունեությանը։ Խոսքը վերաբերում է բարձր տոկոսներ, տոկոսների վերանայումներին, առանց կողմերին տեղյակ պահելու, պայմանագրային դրույթներին ոչ լիարժեք ծանոթացնող վարկային կազմակերպություններին»,- նշեց նա։
Ըստ իրավաբանի՝ կառավարության կողմից տրամադրված սուբսիդավորման գումարները բանկային համակարգի, մասնավորապես՝ Կենտրոնական բանկի գծագրած սխեմաներով մարդկանց չի հասնում, քանի որ մի մասը սև ցուցակում է, մի մասի գույքային ունեցվածքը չի բավարարում, մի մասն էլ, պարտքերի տակ լինելով, օտարել է իր գույքը։
Այցելություններ են լինելու նաև Արմավիրի մարզի Արմավիր քաղաք, Արագածոտնի մարզի Թալին և Աշտարակ քաղաքներ, իսկ մարզերում կատարած այցելություններից ու մարդկանց ներգրավվածությունից ելնելով՝ Կենտրոնական բանկի մոտ ծրագրված է մեծ ակցիա։
Իրավաբանը նշեց, որ գրություններ (վաշխառու գործունեությունը կանխարգելելու բովանդակությամբ) են ուղարկվել իրավապահ մարմիններին, Գլխավոր դատախազությունը գրություն է ուղարկել ԿԲ, մասնավորապես հետևյալ գրությամբ․
«Ձեզ ենք ուղարկում այսինչ քաղաքացիների էս-էս հարցերի հետ կապված․․․ քաղաքացիներին տրվելիք պատասխաններին վերաբերյալ խնդրում ենք տեղեկացնել գլխավոր դատախազությանը» բովանդակությամբ։
«Ոստիկանությունը, Ազգային անվտանգության ծառայությունը դեռևս չեն պատասխանել, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը պատասխանել է, որ «սա դուրս է մեր լիազորությունների շրջանակից», Մարդու իրաունքների պաշտպանը դեռևս անպատասխան է թողել մեր գրությունը։ Կենտրոնական բանկի և վարչապետի կողմից անպատասխան է մնացել նաև «Հայաստանի Հանրապետության Պահեստազորի սպաներ միություն» ՀԿ-ի կողմից ուղարկված գրությունն առ այն, որ մարտակական հերթապահության մեջ գտնվող զգալի թվով սպաներ վարկային շրջապտույտի մեջ են։ Այս մարդիկ արդեն մտածում են  մոտակա օրերը վարկեր փակելու խնդրի կամ ավելի լավ պայմաններով վերավարկավորվելու մասին»,- շարունակեց պահեստազորի գնդապետը՝ հավելելով, որ առանձին սպաների ԿԲ-ն և կառավարությունը պատասխանել են, որ առևտևային բանկերի վրա ազդելու լիազորություն չունեն։
Ըստ նրա՝ ստացվում է այնպես, որ սպան գուցե օբյեկտիվ պատճառնեով, գուցե ոչ իր մեղավորությամբ հայտնվել է այդ վիճակում, ընկնելով վարկային շրջապտույտի մեջ՝ բարձր տոկոսներ է փակում։ Հովհաննիսյանի տեղեկություններով՝ առանձին առևտրային բանկերի գործադիր տնօրենների աշխատավարձները հասնում են մի քանի տասնյակ միլիոն դրամների։
«Պայքարելու ենք այնքան, որ վարկառու կազմակերպությունների բարձր տոկոս վարկերը չվճարվեն՝ մինչև ԿԲ-ն իր առևտրային բանկ գործընկերների հետ ուշքի չգա, մինչև տոկոսները չիջեցնեն։ Քաղաքացիները գումար են վերցրել, իհարկե կվերադարձնեն, բայց առայսօր վաշխառու վարկային կազմակերպությունների կողմից վերցված վարկերն արդեն վճարվել են՝ տոկոսների և միջնորդավճարների տեսքով։ Այսինքն՝ վարկային կազմակերպությունը գումար է տվել, 4-5 անգամ ավելի գումար է ուզում ստանալ»,- մանրամասնեց նա՝ հավելելով, որ նույն «ֆինանսական բուրգի» մեջ են ԿԲ-ն (ինքնուրույն ֆինանսավորվող), առևտրային բանկերը և կազմակերպությունները, երրորդը՝ ֆինանսական ինստիտուտները, ապահովագրական ընկերությունները, որոնք ունեն որոշակի բյուջե, վարկային կազմակերպությունները։
Իրավապաշտպանը նշեց, որ «Մոգո» ընկերությունը (գլխավոր տնօրենը  նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հասարակական հիմունքներով խորհրդականն է)  և այլ վարկային կազմակերպություններ ՀՀԿ-ի օրոք են հիմնադրվել, և հիմա նույնպես ծաղկում են ապրում։
«Մարդկանց, ենթադրենք, տվել են 40-50 հազար ՀՀ դրամ (այսինքն՝ սպառողական վարկին հարող) և հիմա մարդուց շուրջ 200-250 հազար գանձել են ու հիմա էլ մայր գումարն են ուզում։ Բայց քանի որ տեսել են, որ այս ակցիան սկսվել է, զանգահարում են մարդկանց ասում են՝ «գոնե մի 5000 մուծեք, էս մուծեք, էն մուծեք»։ Քանի դեռ հստակ գնահատական չի տրվել վերջիններիս կողմից սահմանված տոկոսների դրույքաչափերի իրավաչափությունը, որևէ գումար մի վճարեք։ Ընդհանուր կդիմենք դատարան։ Սկսվել է ստորգարահավաք, և արդեն շուրջ 400 հոգի ստորագրել և աջակցում է «Ոչ վարկային թալանին» նախաձեռնությանը»»,- եզրափակեց «Իրավունքի սահման» ընկերության ղեկավարը։

Завтра инициатива «Нет налоговому грабежу» проведет акцию
Член инициативы, глава правозащитной компании «Граница права», глава НПО «Союз офицеров в запасе Республики Армения, полковник войска запаса Геворг Ованнисян в беседе с «А1+» сказал, что акция включит и регионы.
«Сторонники инициативы – простые люди, ставшие жертвами ростовщической деятельности нашей банковской системы. Речь идет о высоких процентах, пересмотре процентов, не ставя в известность стороны, о кредитных организациях, неполноценным образом ознакомляющих с договорными положениями», - отметил он.
По словам юриста, предоставленные правительством суммы субсидирования по схемам, начерченной банковской системой, в частности, Центральным банком, не доходят до людей, поскольку часть из них - в черном списке, некоторым не хватает имущества, другая же часть, будучи в долгах, отчудила имущество.
Будут визиты в город Октемберян Армавирской области, города Талин и Аштарак Арагацотнской области, а исходя из визитов в регионах и вовлеченности людей, запланирована большая акция у Центрального банка.
Юрист отметил, что отправили письма (с содержанием о предотвращении ростовщической деятельности) в правоохранительные органы, Генеральная прокуратура направила письмо в ЦБ, в частности, письмом со следующим содержанием:
«Отправляем Вам в связи с такими-то вопросами таких-то граждан… относительно ответов гражданам просим сообщить генеральной прокуратуре».
«Полиция, Служба национальной безопасности пока не ответили, Министерство чрезвычайных положений ответило, что это «за рамками наших полномочий», Защитник прав человека пока оставил наше письмо без ответа. Центральный банк и премьер-министр также оставили без ответа письмо, отправленное НПО «Союз офицеров запаса Республики Армения» о том, что значительное число офицеров, находящихся на боевом дежурстве, находятся в кредитном обороте. Эти люди уже думают о проблеме закрытия кредитов в ближайшие дни или о перекредитовании на лучших условиях», - продолжил полковник войска запаса, добавив, что отдельным офицерам ЦБ и правительство ответили, что не обладают полномочиями влияния на коммерческие банки.
По его словам, получается так, что кредит, возможно, по объективным причинам, возможно, по своей вине, оказался в этой ситуации, попав в кредитный оборот, выплачивает высокие проценты. По сведениям Ованнисяна, зарплаты исполнительных директоров отдельных коммерческих банков доходят до нескольких десятков миллионов драмов.
«Мы будем бороться столько, чтобы кредиты кредитных организаций с высокими процентами не выплачивались, пока ЦБ не придет в себя со своими партнерами-коммерческими банками, пока не снизят проценты. Граждане взяли деньги, конечно, вернут, до сегодняшнего дня кредиты, взятые у ростовщических кредитных организаций, уже были выплачены в виде процентов и комиссионных. То есть кредитная организация дала деньги, хочет получить в 4-5 раз больше», - детализировал он, добавив, что в одной и той же «финансовой пирамиде» находятся ЦБ (самофинансирующийся), коммерческие банки и организации, третье – финансовые институты, страховые компании, обладающие определенным бюджетом, кредитные организации.
Правозащитник отметил, что компания «Мого» (руководитель который из близкого круга премьер-министра), и другие кредитные организации были основаны при РПА и сейчас также процветают.
«Предположим, людям дали 40-50 тысяч драмов РА (то есть потребительский кредит), и сейчас взыскали от человека около 200-250 тысяч и теперь хотят материнскую сумму. Но поскольку увидели, что акция началась, звонят людям и говорят «хотя бы заплатите 5000, заплатите это, заплатите то». Пока не дано четкой оценки правомерности процентных ставок, установленных последними, никаких денег не платите. Мы вместе обратимся в суд. Начался сбор подписей, и уже около 400 человек подписали и поддерживают инициативу «Нет кредитному грабежу», - заключил глава компании «Граница права».