Հնարավոր գործարքի վերաբերյալ քննարկումը կասեցված է․ «Յուքոմի» արձագանքը
Աջակցիր «Ա1+»-ին«ՎԵՈՆ» եւ «Յուքոմ» ընկերությունների միջեւ գործարքի շուրջ քննարկումները դադարեցվում են։ Այս այդ մասին այսօր հայտնեց «ՎԵՈՆ» ընկերությունը՝ տարածած հաղորդագրությամբ։
Որն է եղել նման որոշման պատճառը։ Թեմայի հետ կապված «Ա1+»-ը հարցեր է ուղղել «Յուքոմ» ընկերության հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Դիանա Մնացականյանին։
Ի՞նչ է այս հայտարարությունը նշանակում։ Արդյո՞ք ընկերությունների համակենտրոնացման գործարքը տեղի չի ունենա։
Այս պահին «Յուքոմ» ՓԲԸ և «ՎԵՈՆ» ընկերության միջև հնարավոր գործարքի վերաբերյալ քննարկումը կասեցված է։
Արդյո՞ք «ՎԵՈՆ» ընկերության այս հայտարարությունը կապված է ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանին և «Յուքոմ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանին վերաբերող քրեական գործերի հետ։
Իրավասու չենք պատասխանել «Վեոն» ընկերության փոխարեն։
Ի՞նչ քայլերի է պատրաստվում դիմել «Յուքոմ» ընկերությունը, և այս ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են կատարվել։
Այս պահին Ucom-ն անում է ամեն ինչ ընկերության օպերացիոն գործունեության շարունակականությունն ապահովելու, ինչպես նաև ֆիքսված ու շարժական կապի տարատեսակ ծառայություններ մեր բազմահազար հաճախորդներին պատշաճ որակով տրամադրելու համար։ Անկախ այն փաստից՝ «Բիլայն Արմենիա» ընկերության ձեռքբերում կլիներ, թե ոչ, Ucom-ն ունի բիզնեսի ռազմավարական զարգացման ծրագիր, որին հետևելու է։
Եվ արդյո՞ք սա նշանակում է գործարքի չեղարկում, եթե այո, ապա ի՞նչ իրավական և այլ ընթացակարգերով է չեղարկվելու այն։
Սա նշանակում է, որ քննարկման գործընթացը չեղարկվել է։ «Յուքոմ» ՓԲԸ և «Վեոն» ընկերության կողմից հաստատված քննարկման ընթացակարգը նախատեսում է քննարկումից դուրս գալու քայլերի հերթականություն, որոնք հրապարակման ենթակա չեն առանց մյուս կողմի գրավոր համաձայնության։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականին դեկտեմբերին արդեն հայտնի էր դարձել, որ «Յուքոմ» հեռահաղորդակցական ընկերությունը պատրաստվում է գնել «ՎԵՈՆ Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերությունը («ՎԵՈՆ» ընկերությունների խմբի (կապի և ինտերնետ ծառայությունների մատակարար) հայկական մասը), որի ապրանքանիշը «Բիլայն»-նն է։

Обсуждение о возможной сделке приостановлено: реакция «Юком»-а
Обсуждения по сделке между компаниями «ВЕОН» и «Юком» прекращаются. Об этом сегодня сообщила компания «ВЕОН».
Какова была причина подобного решения? По этой теме «А1+» адресовал вопросы руководителю программ по связям с общественностью компании «Юком» Диане Мнацаканян.
Что значит это заявление? Не состоится ли сделка по централизации компаний?
В настоящий момент обсуждение относительно возможной сделки между ЗАО «Юком» и компанией «ВЕОН» приостановлено.
Не связано ли это заявление компании «ВЕОН» с уголовными делами, относящимися к бывшему председателю КГД РА Гагику Хачатряну и председателю совета директоров компании «Юком» Гургену Хачатряну?
Мы не уполномочены отвечать вместо компании «Веон».
К каким шагам собирается прибегнуть компания «Юком», и какие шаги были проделаны в этом направлении?
В настоящий момент Ucom делает все для обеспечения преемственности операционной деятельности компании, а также для того, чтобы предоставить различного рода услуги мобильной связи нашим многотысячным клиентам. Вне зависимости от того факта, будет ли приобретение компании «Билайн Армения», у Ucom есть программа стратегического развития бизнеса, которой он будет следовать.
И не означает ли это отмены сделки, если да, какими правовыми и прочими процедурами она будет отменена?
Это значит, что процесс обсуждения отменен. Процедура обсуждения, утвержденная ЗАО «Юком» и компанией Веон» предусматривает последовательность шагов по выходу из обсуждения, которые не подлежат оглашению без письменного согласия другой стороны.
Напомним, что в декабре 2019 года уже стало известно, что телекоммуникационная компания «Юком» собирается купить закрытое акционерное общество «ВЕОН Армения» (армянскую часть группы компаний «ВЕОН» (поставщик услуг связи и интернет услуг), торговой маркой которой является «Билайн».